Ekonomi

İcra Borçlarını Yapılandırma Nasıl Yapılır?

İcra Borçlarını Yapılandırma Nasıl Yapılır? İcra borçları mutlaka ödenmesi gereken önemli borçlardır çünkü kredi almak borç varken mümkün olmamaktadır. İcraya verilen alacakların ödenmesi çeşitli şekillerde yapılandırılabilir.

İcra Borçlarını Yapılandırma Nasıl Yapılır? İlamlı ve ilamsız takipler olmak üzere 2 farklı takip türü vardır. İlamsız takiplerde ödeme emri gönderilir ve 7 gün içinde itiraz hakkı kullanılmazsa icra işlemleri başlar. Bankadaki paraya bloke konulabilir, araç varsa haczedilebilir tapu varsa daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Borçların alacaklı tarafla anlaşma yapılarak yapılandırılması en doğru yoldur. Borçların ödenmesini garantilemek için, eğer gerçekten kesintisiz ödeme yapacaksanız, alacaklı tarafın avukatı ile anlaşarak taahhüt imzalayabilirsiniz. Ancak bu taahhüt, ödeme yapmadığınızda 3 ay hapisle cezalandırılmanızı da doğurabilir. Ödemenizi kesin olarak yapacaksanız da taahhüt imzalayarak borçlarınızı yapılandırma imkanınız vardır.

İcra Borçlarını Yapılandırma Nasıl Yapılır
İcra Borçlarını Yapılandırma Nasıl Yapılır

Kimse ile Muhatap Olmadan Da İcra Borcu Ödenebilir

Alacaklı tarafla muhatap olmadan, direkt olarak icra dairesine siz kendiniz bir ödeme planı oluşturarak, borçlarınızı dosya numarasını da belirterek ödeyebileceğiniz gibi; karşı tarafın vekili ile icra dairesine giderek bizzat icra dosyanızın borcunu 4 taksitte de ödeyebilirsiniz. Ya da karşı tarafla anlaşma yoluna giderek; borcunuzun miktarını düşürerek ve makul taksitler halinde ödemenizi yaparak icra borçlarından kurtulma şansınız da vardır.

Hacze Gelinmişse Borcunuzu 4 Taksitle Ödeyebilirsiniz

Alacaklı tarafın avukatı veya avukatları evinize iş yerinize haciz işlemi için geldiklerinde, evinizde- iş yerinizde hacze kabil bir malı ürün eşya olsun veya olmasın, bu fiil gerçekleştikten sonra, siz kendi başınıza icra dairesine giderek -karşı tarafla hiçbir anlaşma yapmanıza gerek kalmadan- icra müdürlüğüne başvurarak; borcunuzu 4 taksit halinde ödemek istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu durumda karşı taraf size engel çıkaramaz. Kanunların size tanıdığı bu haktan da yararlanabilir, borcu 4 taksit halinde ödeyebilirsiniz.

İcra Dosyalarında Kısmi Ödeme Nedir?

İyi niyetinizle borçlarınızdan tamamen kurtulmak istiyorsunuz ama geliriniz az. Bu durumda karşı taraf da size makul ödeme şartları sunmuyor. Gücünüz de ödemeye yetmiyor. Masraflar ve faizler işlemeye de devam ediyor. Bu durumda borcunuzu kısım kısım ödeyebilirsiniz. İcra dairesi sizin belirlediğiniz parayı kabul eder. Taksitlerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu iyi niyetli ödeme girişimi, haczi durdurmaz ama borcunuz hafiflemeye devam eder ve bir gün mutlaka biter. Ödemeyi ister kendiniz icra dairesine giderek yapabilirsiniz isterseniz de üyap vatandaş portalı üzerinden sisteme girerek, dosyanızı bulup bu sistem üzerinden banka kartınızla ya da kredi kartınızla ödeme yapabiliyorsunuz. Ödeme yaparken, dosya numaranızı da açıklama kısmına yazmaya dikkat edin.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu