Ekonomi

Kripto Para Hakkında Merak Edilen Detaylar!

Kripto Para Hakkında Merak Edilen Detaylar! Kripto para herhangi bir fiziksel hali olmayan, şifrelerle korunan, takas işleminde kullanılan tamamen sanal olan para birimidir.

Kripto Para Hakkında Merak Edilen Detaylar! Günümüzde popüler olan gelişmiş şirketler, devlet adamları, ünlü iş adamları, ünlü aktörler , ünlü yıldızlar ve daha birçoğu kripto para birimine yatırım yapmaktadır ve buralardan yüksek miktarda paralar kazanmaktadırlar. Kripto paralar da herhangi bir otorite ya da hükümet tarafından yönetilmeyen kısaca merkezleştirilmemiş bir sistem bulunmaktadır.

Satoshi Nakkamato tarafından 2009 da oluşturulan Bitcoin ilk merkeziyetsiz kripto paradır. 2009 dan bu günlere kadar oluşan birçok çeşitte kripto para vardır, Bitcoin dışındaki diğer kripto paralara altcoin denir.

Kripto Paraların Tarihi

1990’lar teknolojinin zıplama çağıdır o zamandan bu zamana sanal/dijital olan bir para birimi geliştirmek için birçok girişimde bulunulmuştur Flooz, Beenz ve DigiCash gibi sistemler geliştirilmiştir ancak bu sistemler sahtekarlık, finansal sıkıntılar, şirketler arası ve şirket içi anlaşmazlık gibi sebeblerden dolayı bu girişimler başarısız olmuştur.

2009 yılında Satoshi Nakatoma tarafından oluşturulan Bitcoin ilk kripto paradır ancak Satoshi Nakatoma ismi bir kişiye ait değildir, bu isim kim ya da kimler olduğu belli olmayan biri(leri) tarafından geliştirilen kod la oluşan bir sahte isimdir.

Kripto Para Hakkında Merak Edilen Detaylar!
Kripto Para Hakkında Merak Edilen Detaylar!

Kriptoloji nedir?

Kriptoloji verilerin bir sistemle şifrelenmesidir, şifreleme bilimidir.

Kripto Paraların Güvenliği

Kripto da yapılan bütün takas işleri alıcı ve göndericinin cüzdan adresleri ve yollanan-alınan miktar bilgileri ile gerçekleşir. Takas ya da gönderme işlemi sistem tarafından onaylanmalıdır ancak bunun öncesinde gönderici tarafından doğrulanmalıdır. Onaylanan herhangi bir işlem geri alınamaz ve değiştirilemez, Kripto para işinde en büyük risk hacklenme olasılığıdır.

Kripto Para Yasal Mıdır?

Bu konu da kesin bir açıklama yoktur çünkü kripto para yasallığı ülkeden ülkeye değişmektedir. Türkiye için ”bitcoin yasal mı?” diye çok fazla tartışılmaktadır bu sorunun cevabı şuan da Türkiye cumhuriyeti Devleti tarafından bitcoin kullanımına henüz bir yasak ya da kısıtlama getirilmemiştir. Bu yüzden bitcoin ya da herhangi bir kripto parayı cüzdanınızda bulundurmanın, kullanmanın ya da satmanın bir cezası yoktur.

Madencilik Yapmak Yasal Mıdır?

Madencilik ya da kripto para sahibi olmak ülkeden ülkeye değişse de çoğu ülkede yasaldır. Cezayir, Mısır, Fas, Bolivya, Ekvador, Pakistan ve Nepal gibi ülkelerde madencilik ve kripto para bulundurmak yasaktır.

Kripto Paralardan Yapılan Kazançlar Vergilendirilebilir Mi?

Kripto para al-sat yapıyor iseniz kazandığınız para üzerinden sermaye kazancı vergisi ödersiniz.

Kripto Para Avantajları

  • Kripto para da sanal kimlik kullanıldığı için kimlik hırsızlığı gibi durumlar görülmez.
  • Kripto para hiçbir politik güç etkisinde olmadığı için kripto para kullanırken enflasyon olmaz.
  • Kripto para da ödeme özgürlüğü bulunur.
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu