Güzellik

Saçları Gürleştiren Yiyecekler

Besin kaynaklarının her birinin vücuda belli faydaları var. Bu faydalar sayesinde günlük zindeliğimizi koruyoruz. Cildimiz, saçlarımız bu besinler ve elbette ki su ile sağlanıyor. Saç güzelliği ve sağlığı herkesin kazanmak istediği bir şeydir. İnsanlar yaş, stres ya da farklı sorunlardan dolayı cilt ve saç sağlığını kaybedebiliyorlar. Özellikle saçlarda yaşanan sağlıksızlık insanları ciddi derecede mutsuz edebiliyor. Bunun nedeni de saçların geri kazanımının kolay olmaması. Saç gürleştiren yiyecekler tüketerek saç sağlığınızı tekrar kazanabilirsiniz. Sorun genetik bile olsa bu yiyecekler ile saç sağlığınızı korumanız mümkün.

DAHA GÜR SAÇLAR İÇİN HANGİ BESİNLER ALINMALI?

Saçlar, vücudumuzdaki diğer kısımlardan farklı mineral ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Saç tellerinin en fazla suya ihtiyacı var. Bunun akabinde biotin, C Vitamin, E Vitamini, B Vitaminlerine de ihtiyaç duyar. Saç gürleştiren yiyecekler, baktığımızda en çok meyvelerin bu içeriklere sahip olduğunu görebiliyoruz. Elma içeriğindeki E Vitamini ile hem saçlar hem de cilt için çok faydalıdır. Bunun yanında kivi içeriğindeki C vitaminin bol olması ile saçlar için çok faydalı. Bıldırcın yumurtası hem tüketildiğinde hem de maske olarak kullanıldığında saçları gürleştiriyor ve saç çıkarıyor. Sarımsak saç derisinde gözenekleri açarak dökülmeyi engelliyor. Günümüzde saçların gürleşmesine yardımcı olan birçok maske tarifi varken, yiyecekler konusuna çok değinilmediğini görüyoruz. Bu da eksik bilgilendirmeyi gözler önüne seriyor. Bilmeliyiz ki öncelikle içten tedavi olanakları değerlendirilmelidir.

MEYVE VE SEBZE AĞIRLIKLI BESLENİN

Saç gürleştiren yiyecekler başta meyveler olmak üzere sebzeler ile de görülmektedir. Soğan, sarımsak tüketimi bol olan kişilerde saç dökülmesinin az olduğu biliniyor. Turp da saçların ve saç derisinin sağlığı için çok önemlidir. Biotin içeren yiyeceklerin başında turp gelir. Biotin saçların yanı sıra tırnak sağlığı için de vazgeçilmezdir. Lahana, semizotu içeriklerindeki bol su miktarı ile saçların gereksinim duyduğu mineralleri barındırır. Bunun için bu sebzelerin tüketimine de önem verilmelidir. Yeşillik tüketiminizi arttırarak saçlarınızda gözle görünür bir güzellik sağlayabilirsiniz. Maydanoz, brokoli, semizotu gibi yeşillikler saçlara gereken suyu verir. Bu da saç sağlığı için önemli bir noktadır.

BESLENME ŞEKLİ ÖNEMLİ

Saç dökülmesi, saç kuruluğu ya da saçlardaki diğer sorunlar, beslenme şeklimizin yanlış olduğunu gösteren işaretlerdir. Vücudumuzda yanlış giden bir şeyler varsa bu öncelikle saçlarda görülür. Bunun için öncelikle beslenme şeklimizi değiştirmemiz gerekir. Saç gürleştiren yiyecekler konusunda yapılan araştırmalara bakıldığında bu yiyeceklerin aslında her gün tüketilmesi gereken ve sadece saç için değil genel olarak sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı sağlayan yiyecekler olduğu görülmüştür.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu