Diyet

Sağlıklı Zayıflama ve Sağlıklı Kilo Verme

ZAYIFLAMAK ADINA ALTIN TAVSİYELER

Sağlıklı zayıflama ve kilolardan kurtulma günümüz insanının en büyük dertlerinden biridir. Dengesiz beslenme, hazır gıdaların aşırı tüketimi, fastfood tarzı yemekler, hareketsizlik, zararlı alışkanlıklar, psikolojik etkenler gibi sebepler insanlarda kiloya dönüşmekte hatta obeziteye kadar giden bir hastalığa neden olmaktadır. Maalesef yaşadığımız zaman diliminde en çok yaygınlaşan hastalığı fazla kiloların neden olduğu obezitedir.

Kilolar, insanın hem sağlığını bozmakta hem de insanı sosyal açıdan olumsuz yönde etkilemektedir. İnsanlar artık fit olmak ve fazla kilolarından kurtularak zayıflama adına türlü türlü çareler aramaktadır. Onlarca diyet listeleri, diyet programları insanlar tarafından denenmiştir.

Başarılı olup fit olanda var, başarısız olup kendini kaderin kollarına bırakıp gidende var. Peki, üzerimizdeki fazla kilolardan kurtulup zayıflamak adına neler yapılabilir? İşte size altın tavsiyeler.

sağlıklı diyet

İdeal Kilonuzu Hesaplayın

İlk olarak ‘olması gereken ideal kilonuzu’ belirleyin. Vücut kitle indeksinizi hesaplayın. Peki, VKİ nasıl hesaplanır? Örnek verecek olursak, 1,70 boyunda, 98 kiloda olduğunuzu varsayalım. Vücut kitle indeksi, ( VKİ= KİLO / BOY*BOY ) formülü ile hesaplanarak bulunur.

Yani kilonuzun boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile hesaplanmasıdır. Bu hesaplamaya göre sonuç “33,91” çıkmıştır. (VKİ=98 / 1,70X1,70=33,91). Sonuç bu kişinin “şişman / obez grubuna” girdiğini göstermektedir. Aslında bu kişinin olması gereken ideal kilosu 66 kg olmalıdır.

ideal kilo hesaplama cetveli

Hazır Gıdalardan Uzak Durun

Bilinçsizce beslenmekten vazgeçin. İradenize sahip çıkın. Fastfood tarzı yemeklerden, ağır kızartmalardan, hazır ve dondurulmuş gıdalardan, cips, kola gibi yiyeceklerden mümkün oldukça kaçının. fazla meyve yemekten de kaçının. Çünkü fazla meyve yemekte sizlere kilo olarak geri dönecektir. Saat yirmiden sonra yemek yemeyin. Bol su için ve mutlaka en az iki öğünde salata tüketin.

Olumlu giden bir hafta sonunda kilo verirseniz ‘Kendinizi ödüllendirin.’ Zayıflamaya karar verdikten bir süre sonra kilo vermeye başlanırsa, verilen kilolar için kişiler kendilerini ödüllendirebilirler ancak bu ödüllendirme diyetinizi bozarak olmamalıdır. Kendilerine ödül olarak; beğendikleri bir kıyafeti alabilir, saç modellerini değiştirebilir ya da uzun zamandır görmek istedikleri bir yere gidebilirler. Bu şekilde motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

Canınız her istediğinde yemeği çare olarak görmeyin. ‘Aç mısınız? Tok musunuz? Sorgulayın kendinizi.‘ Çoğu insan ne kadar yemek yese de bir süre sonra tekrar yemek ister. Bu durum kişinin bulunduğu psikolojik durumla alakalıdır. Asla ve asla kendinizi boşa salıp yemeğe vermeyin.

Karnınız acıktığı zaman yemek yiyin. Karnınız acıktığını nasıl anlarsınız? İlk önce açlık hissi duyduğunuzda bir bardak su için. 15 dakika sonra acıkma hissi devam ediyorsa tekrar bir bardak su için. Yine 15 dakika sonra açlık hissi oluşmuş ise siz acıkmışsınız demektir.

diyet ve spor

Her Fırsatta Spor Yapın

Spor yapın ve zinde kalmaya özen gösterin. Spor, insana mutluluk ve özgüven sağlar. Ayrıca kilo vermenize en fazla yardım edecek etkinlik günlük en az yarım saat tempolu yürüyüş sporudur. Çünkü spor yapan insanların daha fazla kilo verdikleri bilinmektedir. Hem spor, kişileri zihnen ve bedenen dinç tutar.

Kendinize ara öğün yapın. Ara öğünler olarak sabah ve öğle arası 1. ara öğün, ikindin ise 2. ara öğün olsun. Üç ana öğünlerde olmak üzere toplamda 5 öğün yapmış oluyoruz.

Ara öğünlerde elma, bir kase yoğurt, kepekli ekmek, bir avuç fındık, ceviz vb.. yiyeceklerden aşırıya kaçmadan sağlıklı yiyecekler tüketilebilir. Çünkü ara öğünler metabolizmamızın çalışmasını devam ettirecek ve zamanla vücudumuzdaki yağların yakılmasında etkin bir rol oynayacaktır.

Acı ile aranız iyi ise bir kâse yoğurtun içine yarım veya bir çay kaşığı acı biber katmanız metabolizmanın daha da hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

diyet ve az ekmek

Ekmek Tüketimini En Aza İndirin

Ekmek tüketiminizi azaltın. özellikle beyaz ekmekten uzak duralım. Maalesef ekmekle doyan bir milletiz. Sofralarımızdan ekmeği Allah (C.C) eksik etmesin ama biz ekmek tüketiminde hayli üst sıralardayız.

Ekmek yiyelim ama az. Sofranızda çoğu şeyi kısıtladınız lakin ekmeği kısıtlamadınız ise kilo vermede sonuç hüsran olabilir. Sadece ekmeği kısmanız bile sizin ayda en az 1-2 kilo vermenizi sağlayacaktır.

bol su için

Bol Su İçin

Gün içerisinde ‘Daha çok su için.’ Yeterli miktarda su içmenin organların fonksiyonunu yerine getirebilmesi, toksinlerin vücuttan atılabilmesi için su çok önemli bir faktördür. Genel olarak su sağlığımız açısından son derece önemli bir kaynaktır. Çünkü vücuttaki toksinlerin atılması ve organlarımızın sağlıklı çalışabilmesi için suya ihtiyacımız vardır.

Günlük ortalama 2 veya 3 litre su içmek bize kâfi gelir. Bu oran kişiden kişiye değişebilir. Vücudun suya olan ihtiyacını idrar rengine bakarak anlayabilirsiniz. Çok sarı olan idrar rengi vücudun su ihtiyacı olduğunu, fakat idrar rengi berrak ise su ihtiyacının olmadığı anlamına gelmektedir.

Diğer yandan yemek yiyecek iseniz suyu yemekten önce içmeniz sizin daha az yemek yiyerek doymanızı sağlayacaktır.

doğal besin

Doğal Gıdalar Tüketmeye Özen Gösterin

Yapay olmayan doğal besinleri tüketin. Aslında çoğumuzun yemek yemek konusunda problemi nerdeyse aynı. Hepimiz çalışmak zorundayız. Hızlı yaşam temposu ve alışkanlıklarımız, basit atıştırmalıklar, ister istemez bizi fastfood tarzı yemeklere yönlendiriyor. Gıdacılarda bunun farkındalar.

O yüzdendir ki zamanımızın gıda üreticileri hazırlanması basit olan hemen 5 – 10 dakika içinde tüketilebilecek yiyecekleri piyasaya pazarlıyorlar. Lakin bu tip yemekler kalorisi yüksek aynı zamanda besin değeri düşük yiyeceklerdir. Kimyasalları da işin çabası.

Fakat doğal olan yiyecekleri tercih etmemiz hem sağlımız açısından hem de dengeli beslenme açısından son derece önemli. O yüzden karnınız acıktığında doğal olan besinleri tüketmeye özen gösterin. Sebze, meyve, yoğurt, badem, fındık, ceviz, yumurta, peynir, et, tavuk, balık gibi doğal besinler yiyin.

stresten kaçının

Stresten Uzak Durun

Mutlaka ‘Stresten kaçının, stresten uzak durun.’ Fazla kilolarından kurtularak zayıflamak isteyen kişiler eski alışkanlıklarını terk etmek zorunda kalınca stres yapmaktalar. Lakin stresin kilolarınızı atmanızda negatif yönlü etkileri vardır. Stresli insanların bir çoğunun iştahlarının açılması sonucu kendini yemeğe vererek stresi yenmeye çalışmalarıdır. Bu çok yanlış bir uygulamadır.

Stres, kişilerin fazla kilolarını atmasını engelleyen faktörlerden biridir ve kilo verme sürenizi uzatabilir. Yani istediğiniz zaman diliminde istediğiniz kiloları veremezsiniz. Bu yüzdendir ki stresi kontrol altına almak gerekiyor. Siz daha baştan kararlı olur ve yaptığınız işi kafanızda onaylarsanız stresi yenmiş olursunuz. Aksi takdirde çabalarınız beyhude olur.

Çok Sık Tartılmayın

İnsanlar acele davranıp sık olarak tartıya çıkıp zayıfladığını görmek isterler. Ama ‘sık sık tartılmayın.’ Kilo veremediğiniz kanısına kapılıp kendinizi olumsuz havaya sokabilirsiniz. O yüzden gün gün tartılmayın. Hafta da bir tartılmanız daha isabetli olacaktır. Aç karnına tartılın. Hem zayıflama adına motivasyonunuz hem de psikolojinizin sağlığı açısından bu önemli.

Her zaman ‘aktif ve hareketli bir yaşamınız olsun.’ Asansörlere binmek yerine merdivenleri tercih edebilirsiniz. Servis kullanıyorsanız evinize yakın iki sokak ötede inin ve eve yürüyerek gidin. Araba kullanıyorsanız arabanızı işyerinize, alışveriş merkezlerine, çarşıya her neyse vb. yerlere uzak park edin ve gideceğiniz yere yürüyerek gidin.

Çarşıya, pazara, avm’lere mutlaka tok karnına çıkın asla ‘dışarıya aç çıkmayın.’ Aç karnına çıkmış iseniz bile elinizde ne yapacağınızı belirten bir liste olsun ve liste dışı hareket etmeyin. Çünkü aç karnına insan her şeyden tatmak ister. Bu durumda hem sağlığınıza hem de cebinize olumsuz olarak yansıyacaktır.

Yağ yakımını hızlandıran besinleri tüketin. Vücudumuzdaki depolanan yağları yakmada bazı besinlerin katkısı büyüktür. Yağ yakma konusunda başarılı belli başlı besinler olarak tarçın, yoğurt, zencefil, yeşil çay, kırmızı biberi sayabiliriz. Bu besinleri gün içerisinde yeterli oranlarda tüketerek vücudumuzdaki yağ yakımını hızlandırabiliriz.

Uyku Kalitenizi Yükseltin

Mutlaka uykunuzu alın. ‘Kaliteli uyku‘ her zaman için önemlidir. Gün içinde uyunması gereken zaman yedi veya sekiz saattir. Yeterli oranda uyumayan insanların diğer günde 300 kalori daha fazla aldıkları tespit edilmiştir.

Unutmamak gerekir ki zayıflama için şe başlarken işin uzmanından mutlaka yardım alın. Devlet hastanelerinin diyetisyen bölümüne gidip bir doktor yardımı alabilirsiniz. Sonuç olarak fazla kilolarınızdan ve vücudunuzda depolanan yağlardan kurtulmanız ve zayıflama başarısı sizin elinizde. Siz isterseniz başarırsınız. Günümüzde bunu başarmış birçok insan örneği vardır. Bunlardan biri neden siz olmayasınız.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Harika bir yazı olmuş burdan bence çıkarılacak olan en önemli şey şu ! İnsan normal yaşasa zaten hem sağlıklı olacak heöde kilo verecek. Buntaktiğş kesinlikle uygulayacağım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu