Ekonomi

Tüketici Hakları Haklarında Merak Edilen Detaylar!

Tüketici Hakları Haklarında Merak Edilen Detaylar! Tüketici, mal ve hizmetleri belirlenmiş bir fiyat karşılığında satın alan ve tüketen kişiye denir. Tüketici kendi haklarını bilmesi, almış olduklarından ve hizmetten memnun kalmaları için çok önemlidir.

Tüketici Hakları Haklarında Merak Edilen Detaylar! Online olarak yapmış oldukları alışverişlerde karşılaşmış oldukları problemleri çözmeleri konusunda tüketici hakları kanununu bilmesi gerekir. Burada tüketici hakları nelerdir? Sorularına cevap vereceğiz.

E-ticarette Tüketici Hakları

Gün geçtikçe daha çok artan e-ticaret siteleri tüketiciler çok sık olarak başvurduğu hizmetler olarak bilinir. Sanal mağazalarda tüketicilere birçok kolaylık ve rahatlık sunarlar. Fakat bu sitelerde yaşanmakta olan güvenlik ve gizlilik sorunları nedeniyle tüketiciler bazı durumlardan rahatsız olup mağdur duruma düşmektedirler. Bu durumda tüketici kişi sahip oldukları hakları bilmesi durumunda ortaya çıkan sorunları kısa sürede çözmeleri konusunda çok önemlidir.

Tüketici Hakları Haklarında Merak Edilenler1
Tüketici Hakları Haklarında Merak Edilenler1

İade Ve Cayma Hakları

Tüketicilerin sahip oldukları en büyük avantajlardan biriside cayma hakkıdır. Tüketici almış olduğu ürünü hiçbir koşul belirtmeden 14 gün içerisinde iade etme hakkına sahiptir. Bu 14 günlük süre ürünün tüketiciye ulaştığı tarihten başlar. Bu süreyi geçmeden tüketici almış olduğu üründen memnun kalmadı zaman geri gönderip ücretinin iadesini isteme hakkına sahiptir.

Ayıplı Ürün Hakkı Nedir?

Ayıplı mal denilince, üretim amacına uygun olarak üretilmeyen, arızalı, hasarlı veya eksik mal olarak tabir edilir. Türk Ticaret Kanuna göre ayıplı mal, ambalajından başlayıp, etiketine kadar ve görselinde bildirilenlere uygun olmayan; standartlara uygun değilse, teknik düzenlemelerde eksik veya hata olan tüketicinin beklediği faydaları sağlamayan her türlü maddi ve hukuki eksikleri olan mal olarak bildirilir. Ayıplı ürünlerde kendi aralarında ikiye ayrılır.

Açık Ayıp: Alınmış olan üründe gözle görülen bir hasar var ise buna açık ayıp denir. Tüketici bu ürünü 30 gün içerisinde bildirmesi gerekir. Bildirimi yapılmaz ise bu ayıplı ürünü kabul etmiş olur. Tüketici bu süreler içerisinde almış olduğu ve ayıplı olan ürünün değiştirilmesini isteme hakkına, bedelinin iadesini veya ürünün fiyatında indirim talep etme hakkına sahiptir.

Gizli Ayıp: Alınmış olan ürün tüketiciye ulaşması durumunda sorun görülmese de kullanıldığı sürede ayıbın ortaya çıkması durumunda buna gizli ayıp denir. Böyle bir durum meydana geldiği zaman tüketici bu sorunu ürünün teslim alındığı tarihten itibaren 2 yıl içinde bildirim yapması gerekir. Bu 2 yıl içerisinde tüketici ürünün değiştirilmesini, servise gönderilmesini veya ücretin iadesini isteme hakkına sahiptir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu