Güzellik

Gözaltı Torbaları Neden Olur? Gözaltı Torbalarından Kurtulma Yolları

20’li yaşların sonunda veya daha olgun bir yetişkinseniz, göz çevrenizde morluklar ve gözaltı torbaları oluşmaya başlamış olabilir. Gözlerin etrafındaki koyu renkli halkalar yaşınızdan daha yaşlı durmanıza neden olur. Genellikle tıbbi müdahale gerektiren bir sorun değil fakat şu gözaltındaki torbalardan doğal yollarla nasıl kurtulacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Bu soruyu cevaplamak için, ilk önce bu gözaltı torbalarının sebebini bulmalısınız. Birçok neden vardır, ancak genellikle gözler ve göz kapakları etrafındaki cilt dokuları zayıflar ve sarkar, bu da gözlerin altında sıvı birikmesine neden olur, bu da gözlerin altında şişkin bir görünüm oluşturur.

Mevsimsel alerjiler, egzama, ödem ve yüzüstü uyku gibi sebepler kalıtımın artmasına neden olabilir veya kalıtım da rol oynar. Sigara, uyuşturucu ve alkol gibi zarar verebilecek bazı davranışları da unutmayalım.

Neyse ki, belli alışkanlıkları değiştirip, belirli yaşam tarzı ve beslenme adımlarını uygulayarak, gözlerin altındaki torbalardan kurtulabilirsiniz.

gözaltı torbaları

Gözaltındaki Torbalarının Belirtileri ve Nedenleri

Gözaltı torbaları hafif şişlik, sarkık veya gevşek cilt veya koyu halkalar içerebilir. Görüntüsü beğenilmese de, genellikle zararsızdır ve tıbbi müdahale gerektirmezler; Bununla birlikte, kızarıklık, kaşıntı veya ağrı eşliğinde şiddetli ve kalıcı şişlik yaşarsanız, doktora danışmalısınız. Ayrıca, vücudunuzun diğer bölümlerinde, bacaklarınız gibi kızarıklık, kaşıntı veya ağrı fark ederseniz, alerjik bir reaksiyona girebilir ve tıbbi yardıma ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz, tiroid hastalığı veya enfeksiyon gibi şişmeye katkıda bulunabilecek diğer olası nedenleri ekarte etmek isteyecektir.

Yaşlandıkça, göz kapaklarınızı destekleyen doku yapıları ve kaslar kollajen kaybıyla zayıflar. Dokunun bu şekilde zayıflaması, cildin sarkmaya başlamasına neden olabilir. Normalde göz çevresindeki alanda bulunan yağ, gözünüzün altındaki alana hareket edebilir, sıvı birikebilir ve gözaltı alanının kabarık veya şişmiş görünmesine neden olabilir. Bunu nedeni havadaki değişiklikler, hormon seviyeleri, tuzlu yiyecekler, uykusuzluk, alerjiler, dermatit – özellikle kızarıklık ve kaşıntı eşlik ederse – ve kalıtım nedeniyle sıvı tutmadır.

gözaltı torbaları neden olur

 Epidermal Büyüme Faktörü Nedir?

Epidermal büyüme faktörü (EGF), birlikte hücrelerin büyümesini modüle etmeye yardımcı olan kompleks bir büyüme faktörü ve reseptör ağının bir parçasıdır. EGF hücreler tarafından salınır ve daha sonra hücrenin kendisi tarafından toplanır, kendi büyümesini uyarır veya komşu hücreler tarafından bölünme yeteneklerini uyarır. Çoğu durumda, EGF çok faydalıdır.

Başka bir çalışmada, epidermal büyüme faktörü (EGF) içeren topikal serum kullanımı ve gözaltı torbaları görünümünü en aza indirme kabiliyeti hakkında bilgi paylaşılmıştır. On altı denek test edildi ve iki denek dışındaki herkes son ziyaretlerinde düzelme bildirdi. İyileştirme iki kişi tarafından yüzde 76-100, üç kişi tarafından yüzde 50-75 ve dokuz kişi tarafından yüzde 25-49 olarak belirlenmiştir. On bir denek, deneme sonunda gözlerinin altındaki torbaların ilk ziyarete kıyasla kesinlikle daha hafif olduğunu iddia etti. Yedi denek, genel yüz görünümleri ile daha fazla memnuniyet bildirdi.

Sonuçta, çalışma sonuçların topikal EGF’nin gözaltı torbalarının görünümünü azaltabileceğine dair kanıtlar sunduğu sonucuna varmıştır. İnce çizgileri ortadan kaldırmaya da yardımcı olabilir. EGF, EGF serumu bazı ürünlerde bulunabilir. Dermatologunuz konvansiyonel bir tedavi olarak önerebilir.

gözaltı torbaları nasıl geçer

Göz Çevresini ‘Tedavi Etmenin’ Doğal ve Tıbbi Riskleri

Göz çevresindeki cilt çok hassastır. Gözünüzün etrafına veya yakınına herhangi bir şey uygularken özel dikkat gösterdiğinizden emin olun. Yukarıda tarif edildiği gibi çoğu doğal yöntem herhangi bir soruna neden olmamalıdır. Ancak şişkinlik kötüleşirse veya herhangi bir tahriş görürseniz doktorunuza görünün.

Yaşla birlikte sıkılığını yitirmiş göz kapaklarınızın nedenine bağlı olarak “doğal olmayan” veya geleneksel tedavi yöntemleri reçetesiz veya reçeteli kremler veya Botoks enjeksiyonları gibi prosedürler içerebilir. Alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir, bu nedenle daha fazla renk değişikliği veya tahriş yaşarsanız doktorunuza başvurun.

Blefaroplasti olarak bilinen plastik cerrahi prosedürü, diğer yöntemler yardımcı görünmüyorsa dermatoloğunuz tarafından önerilebilecek başka bir geleneksel tedavi seçeneğidir. Ancak, herhangi bir ameliyatın riskli olabileceğini ve kozmetik ameliyatların sağlık sigortanız tarafından karşılanmayabileceğini unutmayın. Dermatolog veya plastik cerrahınızla olabilecek riskleri ve yararları ve endişelerinizi konuşun.

Gözaltı torbaları

Gözaltı Torbalarından Kurtulmak İçin Son Düşünceler

Gözaltı torbaları için uygulayabileceğiniz yöntemler şu şekildedir;

  • Genellikle gözler ve göz kapakları etrafındaki cilt dokuları zayıflar ve sarkar, bu da gözlerin altında sıvı birikmesine neden olur, bu da gözlerin altında şişkin bir görünüm oluşturur.
  • Mevsimsel alerjiler, egzama, ödem ve yüzüstü uyumak durumu ağırlaştırabilir, kalıtım da rol oynar.
  • Sigara, uyuşturucu ve alkol de cildi daha hızlı yaşlandırabilir.
  • Bazı kötü alışkanlıkların ortadan kaldırılmasından doğal ilaçlara kadar, gözaltındaki torbaların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek yapabileceğiniz birçok doğal şey vardır.
  • Bir dermatolog tarafından önerilen geleneksel tedavi seçenekleri arasında kremler, Botox enjeksiyonları ve cerrahi işlemler sayılabilir.
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu