Güzellik

Sivilce İçin En Etkili 8 Yöntem

Sivilce nasıl geçer sorusu kadın erkek herkesin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Dünyadaki milyonlarca insanı etkileyen sivilce, en yaygın cilt problemlerinden biridir. Yetişkinler sivilceli cildi fazla umursamazken gençler derinden etkilenebilir. Sizde sivilcelerden kurtulma arayışındaysanız ve sivilceler hakkındaki doğal tedavi yöntemlerini merak ediyorsanız sizler için araştırdığımız 8 etkili doğal yönteme göz atabilirsiniz.

1.Cildinize Yeşil Çay Uygulayın

Yeşil çay içeriğindeki antioksidan bakımından oldukça fazladır ve içilmesi sağlığa iyi gelir.

Sivilce söz konusu olduğunda yeşil çay içmenin faydalarını araştıran herhangi bir çalışma yoktur, ancak cildi doğrudan uygulamanın yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Bunun nedeni, yeşil çaydaki flavonoidlerin ve tanenlerin, aknelerin iki ana nedeni olan bakterilerle savaşmaya ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Yeşil çaydaki ana antioksidanın – epigallocatechin-3-gallate akne eğilimli cildi olan bireylerde sebum üretimini azalttığı, inflamasyonla mücadele ettiği ve P. acnes gelişimini engellediği gösterilmiştir.

Yapılan çok sayıda çalışma, %2 ila 3 yeşil çay ekstraktının cilde uygulanmasının, akut olanlarda sebum üretimini ve sivilcelerini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

Yeşil çay içeren kremler ve losyonlar satın alabilirsiniz, ancak kendi karışımınızı evde yapmak da kolaydır.

Uygulama

 • 3-4 dakika yeşil çayı demleyin.
 • Çayın soğumasını bekleyin.
 • Bir pamuk top kullanarak cilde çay uygulayın veya üzerine püskürtmek için bir sprey şişesine dökün.
 • Kurumasını bekleyin, daha sonra suyla durulayın ve kurulayın.
 • Ayrıca kalan çay yapraklarını bala ekleyebilir ve maske yapabilirsiniz.
 • Yeşil çay içmenin sivilce ile savaşabileceğine dair bir kanıt bulunmasa da, bazı araştırmalar bunun hala faydalı olabileceğini öne sürüyor.
 • Örneğin yeşil çay içmenin akne gelişimine katkıda bulunabilecek faktörler olan kan şekeri ve insülin seviyelerini düşürdüğü görülmüştür.

2.Aloe Vera İle Tedavi

Aloe vera, yaprakları berrak bir jel üreten tropik bir bitkidir.

Jel genellikle losyonlara, kremlere, merhemlere ve sabunlara eklenir. Genellikle aşınma, kızarıklıklar, yanıklar ve diğer cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır.

Cilde uygulandığında, aloe vera jeli yaraları iyileştirmeye, yanıkları tedavi etmeye ve iltihaplanmaya karşı savaşmaya yardımcı olur.

Aloe vera ayrıca akne tedavisinde de yaygın olarak kullanılan salisilik asit ve kükürt içerir.

Bazı çalışmalar, salisilik asitin cilde uygulanmasının akneyi önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

Benzer şekilde, kükürt uygulamasının etkili bir akne tedavisi olduğu kanıtlanmıştır.

Araştırmalar büyük umut vaat etmelerine rağmen, aloe veranın akne karşıtı yararlarının daha fazla bilimsel kanıt gerektirdiğini gösteriyor.

Uygulama

 • Aloe bitkisinden gelen jeli bir kaşıkla kazıyın.
 • Cildi nemlendirici olarak temizlemek için doğrudan jeli uygulayın.
 • Günde 1-2 kez veya istediğiniz şekilde tekrarlayın.
 • Ayrıca mağazadan aloe vera jeli satın alabilirsiniz, ancak herhangi bir katkı maddesi içermeyen saf aloe olduğundan emin olun.

3.Balık Yağı Takviyesi Alın

Omega-3 yağ asitleri, çok sayıda sağlık yararı sunan inanılmaz derecede sağlıklı yağlardır .

Bu yağları beslenmenizden almalısınız, ancak araştırmalar standart beslenen insanların çoğunun yeterli miktarda almadığını gösteriyor.

Balık yağları iki ana tip omega-3 yağ asidi içerir: eikosapentaenoik asit (EPA) ve docoheksaenoik asit. EPA, cildin yağ üretimini yönetmek, yeterli hidrasyonu sürdürmek ve akneyi önlemek gibi çeşitli şekillerde yarar sağlar.

Bir çalışmada, akne olan 45 kişiye günlük olarak hem EPA hem de DHA içeren omega-3 yağ asidi takviyeleri verilmiştir. 10 hafta sonra, sivilce önemli ölçüde azalmıştır.

Ayrıca somon, sardalya, hamsi, ceviz, chia tohumu ve öğütülmüş keten tohumu yiyerek omega-3 yağ asitleri elde edebilirsiniz.

4.Düzenli Peeling Yapın

Peeling, ölü deri hücrelerinin üst katmanının çıkarılması işlemidir. Hücreleri fiziksel olarak çıkarmak için bir fırça ile mekanik olarak elde edilebilir. Alternatif olarak, onları çözen bir asit uygulanarak kimyasal olarak çıkarılabilir.

Eksfoliyasyonun gözenekleri tıkayan cilt hücrelerini çıkararak akneyi iyileştirdiğine inanılmaktadır.

Aynı zamanda, cildin en üst tabakası alındıktan sonra daha derinlere nüfuz etmelerine izin vererek sivilce tedavilerini daha etkili hale getirdiğine inanılmaktadır.

Ne yazık ki, peelingin sivilcenin tedavisi üzerindeki araştırmalar sınırlıdır.

Bazı araştırmalar, bir peeling yöntemi olan mikrodermabrazyonun, bazı akne izleri vakaları da dahil olmak üzere cildin görünümünü iyileştirebileceğini göstermektedir.

Mağazalarda çeşitli peeling için ürünler bulunmaktadır, ancak evde şeker veya tuz kullanarak uygulamak da kolaydır ve kimyasal içermez.

Evde Peeling Nasıl Yapılır?

Eşit oranda şeker (veya tuz) ve hindistancevizi yağı karıştırın.

Cildi karışımla ovalayın ve iyice durulayın.

5.Düşük Glisemik İndeksi Beslenin

Beslenme ve sivilce arasındaki ilişki yıllardır tartışılmaktadır.

Son kanıtlar, insülin ve glisemik indeks gibi beslenme faktörlerinin akne ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.

Bir yiyeceğin glisemik indeksi (GI), kan şekeri miktarını ne kadar hızlı yükselttiğinin bir ölçüsüdür.

Yüksek GI gıdaları yemek, sebum üretimini arttırdığı düşünülen insülinde ani bir artışa neden olur. Bu nedenle, yüksek GI gıdalarının sivilcenin gelişimi ve ciddiyeti üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğuna inanılmaktadır.

Yüksek glisemik indeksi olan yiyecekler arasında beyaz ekmek, şekerli meşrubatlar, kekler, çörekler, hamur işleri, şekerler, şekerli kahvaltı gevrekleri ve diğer işlenmiş yiyecekler bulunur.

Düşük glisemik indeksi olan yiyecekler arasında meyveler, sebzeler, baklagiller, kuruyemişler ve tamamen veya az miktarda işlenmiş tahıllar bulunur.

Bir çalışmada, 43 kişi yüksek veya düşük glisemik bir diyet izlemiştir. 12 hafta sonra, düşük glisemik diyet tüketen bireyler, karbonhidratlı besinler yiyenlere kıyasla hem akne hem de insülin duyarlılığında önemli bir iyileşme göstermişlerdir.

31 katılımcı ile yapılan bir başka çalışma da benzer sonuçlar vermiştir.

Bu küçük çalışmalar, düşük glisemik diyetin akne eğilimli cilde sahip kişiler için faydalı olabileceğini düşündürmektedir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

6.Süt Ürünlerini Fazla Tüketmeyin

Süt ve sivilce arasındaki ilişki oldukça tartışmalıdır.

Süt içmek ve süt ürünleri tüketmek, sizi hormonal değişikliklere ve aknelere yol açabilecek hormonlara maruz bırakabilir.

İki büyük çalışma, daha yüksek düzeyde süt tüketiminin akne ile ilişkili olduğunu bildirmiştir.

Bununla birlikte, katılımcılar bu çalışmaların her ikisindeki verileri kendileri rapor ettiler, bu nedenle gerçek bir nedensel ilişki kurmak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

7.Stresi Azaltın

Stres dönemlerinde salınan hormonlar sebum üretimini ve cilt iltihabını artırabilir, akneyi daha da kötüleştirir.

Aslında, çok sayıda çalışma stresin sivilce şiddetindeki bir artışla ilişkilendirildiğini göstermiştir.

Dahası, stres yara iyileşmesini % 40’a kadar yavaşlatabilir ve bu da akne lezyonlarının onarımını yavaşlatabilir.

Bazı gevşeme ve stres azaltıcı tedavilerin akneyi iyileştirdiği gösterilmiştir, ancak daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Stresi Azaltmanın Yolları

 • Daha fazla uyuyun
 • Fiziksel aktiviteye katılın
 • Yoga yapın
 • Derin nefes alın

8.Düzenli Egzersiz Yapın

Egzersiz sağlıklı kan dolaşımını arttırır. Kan akışındaki artış, aknelerin önlenmesine ve iyileştirilmesine yardımcı olabilecek cilt hücrelerinin beslenmesine yardımcı olur.

Egzersiz aynı zamanda hormon düzenlemesinde rol oynar.

Çeşitli çalışmalar, egzersizin, her ikisi de akne gelişimine katkıda bulunabilecek faktörler olan stres ve kaygıyı azaltabileceğini göstermiştir.

Sağlıklı yetişkinlerin haftada 3-5 kez en az 30 dakika egzersiz yapması önerilir. Buna yürüyüş, koşu ve ağırlık kaldırma dâhildir.

Not: Akne, birtakım altta yatan nedenlerle sık görülen bir sorundur. Bununla birlikte, geleneksel tedaviler kuruluk, kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.

Neyse ki, birçok doğal çözüm de etkili olabilir. Bu makalede listelenen doğal çözümler herkes için işe yaramayabilir, ancak kesinlikle denemeye değerdir.

Bununla birlikte, ciddi akne sorununuz varsa dermatologa danışın.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu