Güzellik

Göz Çevresi Problemleri ve Göz Çevresi Bakımı

Gözler kişinin aynasıdır, karşıdaki kişiye sözlerden önce bakışlardaki anlam ve derinlik geçer. Bu yüzden, göz çevrenize özen göstermeyi asla ihmal etmeyin. Yaş ilerledikçe göz çevresinde halkalar meydana gelmektedir. Bu halkalar, önce ince çizgiler halinde başlar ve zamanla derin kırışıklıklara kadar dönüşür. Göz çevresinde meydana gelebilecek bir başka problem ise, gözaltında oluşan şişlik ve morluklardır. Gözaltı morlukları, kişinin gün içerisinde yaşadıklarına ve yiyip içtiği besinlere bağlı olarak ortaya çıkabildiği tamamen yapısal bir durum da olabilir. Örneğin, sürekli uyku problemi yaşayan kişilerin gözaltı morlukları ile mücadele etmesi biraz zor olabilir. Ayrıca düzenli beslenemeyen kişilerde de, gözaltı morlukları gözlenmesi gayet normaldir.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımını birkaç başlık altında toparlayabiliriz.

1-) Göz çevresi temizliği

2-) Doğru beslenme

3-) Düzenli uyku

4-) Doğal bakımlar

5-) Kozmetik bakım

Göz Çevresi Temizliği Nasıl Yapılır?

Gün boyunca göz makyajı ile dolaşan bayanlar, gece yatağa girmeden önce makyajlarını temizlemek zorundadırlar. Aksi takdirde, kırışıklıklara davet çıkarmış olurlar. Çünkü makyaj malzemelerinin içerisinde bulunan kimyasal maddeler, hassas göz çevresini deforme ederek burada kırışıklıkların meydana gelmesine sebep olurlar. Son yıllarda, çok fazla tercih edilmeye başlanan kalıcı makyaj malzemelerinin gözden çıkarılması oldukça zordur ve temizlenirken cildi fazlasıyla tahriş edilir. Makyaj ürünlerini gözden çıkarırken, cildi tahriş etmeyen profesyonel makyaj temizleyicilerinin kullanılması önerilmektedir.

Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gözaltındaki morlukların birçoğunun sebebi kişinin kan değerlerinin normalin altına düşmesidir. Anemi adı verilen demir eksikliği de, gözaltı morluklarının en önemli sebeplerinden biridir. Kuru üzüm gibi kan üretimini arttıran besinler tüketilerek gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olabilir. Kuru üzüm kan üretimi dışında, kollajen sentezini arttırarak gözaltındaki derinin yapısal olarak güçlenmesini sağlayarak yeni kırışıklıkların oluşmasını önler.

Sebze ve meyveden zengin bir diyetle beslenerek cildinizin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Yorgunluk, özellikle de uykusuzluk cildin soluk ve hasta görünmesine yol açar. Bu durum, daha hassas olan göz çevresini diğer bölgelerden daha fazla etkilemektedir. Bakışlarınızın etkileyici ve hayat dolu görünmesini istiyorsanız, düzenli uyumalısınız ve gün içerisinde aşırı yorulmaktan kaçınmalısınız. Günde en az 8 saat uyuyarak yeteri kadar dinlenebilirsiniz.

Doğal Bakımlar Nelerdir?

Doğal bakımların içeriğini, bitkisel maske ve tonikler oluşturmaktadırlar. Örneğin, C vitamini yönünden zengin ananas ve muz gibi meyveler ile yapılan kremler, göz çevresi için gerekli olan bakımı sağlayabilmektedir. Ayrıca, papatya veya nane gibi bitkilerin kaynatıp soğutulması ile oluşturulan tonikler gözaltı morluklarının giderilmesinde önemli rol oynarlar.

Göz çevrelerinde meydana gelen koyulukları gidermek için, bir adet E vitamini kapsülünü bal ve yumurta ile karıştırarak göz çevrenize uygulayın. Bu doğal karışım, göz çevresinin koyu halkalardan arındırır ve aydınlatır.

Kozmetik Bakımın Bileşenleri Nelerdir?

Kozmetik bakım, eczanelerde satılan göz çevresi bakım ürünlerinden oluşmaktadır. Bu tür ürünleri kullanırken bir uzmandan yardım almayı ihmal etmeyin. Yaşınıza ve göz çevrenizin durumuna göre bir ürün kullanmanız ürünün etkinliği açısından çok önemlidir. Unutmayın ki yanlış ürün uygulamak yerine hiçbir ürün kullanmamak çok daha iyidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu