Güzellik

Daha Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları

Şimdi size mevcut saç bakım rutininizi tamamen değiştirmenizi ve tüm yeni saç ürünlerinizi almanızı söylemeyeceğiz. Ancak, saçlarınızda birkaç gün içinde büyük bir iyileşme sağlayabilecek bazı basit ipuçları ve püf noktalar var. Öyleyse onlara bir bakalım…

Daha Sağlıklı Saçlar İçin Yapılabilecek Püf Noktaları

Saçınızı Yıkamak İçin İpuçları

Muhtemelen tüm hayatın boyunca saçını yanlış yıkadığınızı birazdan öğreneceksiniz. Aslında, duşta saçınızın en iyi şekilde görünmesini engelleyen, yanlış yaptığınız birkaç şey var. Şimdi deneyebileceğiniz bazı ipuçlarına bakalım:

Saçınızı yağlayın: Saçınızı yıkamadan önce yağlamak muhtemelen saç sağlığı için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Saçınıza biraz hindistancevizi yağı, zeytinyağı veya badem yağı masajı uygulayın ve duşa girmeden bir saat önce saçınızda tutun.

Ilık veya soğuk su kullanın: Sıcak su, saçınızı dehidre ederek ve saçların kurumasına neden olur ve aynı ısı şekillendirme araçlarındaki gibi saçınıza zarar verebilir. Bu nedenle, içindeki nemi korumak için daima saçınızı ılık veya soğuk suyla yıkayın.

Şampuanı seyreltin: Saçlarımızı yıkarken hepimiz 2-3 defa şampuanla yaparız. Fakat en sert gerçek şu ki şampuan saçınızı doğal yağlarından sıyırıp kuru bırakıyor. Bunun olmasını engellemek için 1-2 pompa şampuanı yarım bardak su ile seyreltin ve ardından saçınızı yıkamak için kullanın.

Nazikçe masaj yapın: Şampuan döktükten sonra başınızı sert bir şekilde ovalamayın. Bunun yerine, saç derisini ve saçları, dairesel hareketlerle parmaklarınızla hafifçe masaj yaparak aşırı dolaşma ve hasarı önlemek için şampuanlayın.

Kremi sadece uçlara uygulayın: Uzun zamandır yaptığım büyük bir hata saçımın her yerine kökten uca saç kremi sürmek oldu. Ancak, o zamandan beri bunu yapmanın kafa derisinde bir miktar birikim yaratabileceğini öğrendim. Bu nedenle saç kremini sadece orta boydan saçınızın ucuna uygulayın ve 2 dakika sonra yıkayın.

Her gün saçınızı yıkamayın: Saçınızı yıkamak için en son ve en önemli ipucu şudur: Her gün saçınızı yıkamayın. Çok hijyenik olduğunuzu düşünseniz de, her gün saç yıkamak saçtaki doğal yağı kurutacağından saçı daha kırılgan ve dökülmeye yatkın hale getirecektir.

Saçınızı Kurutmak İçin İpuçları

Saçı fırçalarken ve kuruturken saçınıza zarar veren bir dünya ayrıntı vardır. İşte size duştan çıktıktan sonra aklınızda bulundurmanız gereken birkaç detay;

Mikro fiber havlu kullanın: Duştan çıktıktan sonra saçınızı mikro fiber havluyla kurutun. Saçlarınızı çok fazla dolaştırıp kabarıklığı artırma ve kırılmasına neden olabileceği için kumaş havlu kullanmayın.

Üflemeli kurutmadan kaçının: Üflemeli kurutucularından gelen ısı, saç şekillendirme aletleri kadar saçınıza zarar verir. Bu nedenle, nemli saçınıza tümüyle doğal bırakıp havayla kurumaya bırakmak en iyisidir.

Sadece saçlarınız kısmen kuruduktan sonra fön makinesi kullanın: Eğer bir fön makinesi kesinlikle kullanıyorsanız, sadece basit bir ayarlama yapın. Saçınızın %70 i kuruduktan sonra uygulayın. Bu durum zaman kazandırır ve ısı hasarını azaltır.

Saçınızı Fırçalamak İçin İpuçları

Kıl fırça veya geniş dişli tarak kullanın: Saçınızı düzeltmek için yuvarlak bir fırça veya metal fırça kullanıyorsanız, hemen vazgeçmeniz gerekiyor. Bu fırçalar saçınızı kurutup kırılgan hale getirebilir. Günlük kullanımda, saçı taramak veya düğümleri saçınızdan çıkarmak için kıl fırçayı, geniş dişli tarak veya büyük dişli tarağı tercih edin.

Saçınızı Isı İle Şekillendirme İpuçları

Saç maşası veya saç düzeleştirici gibi ısılı şekillendirme araçlarını kullanırken aklınızda tutmanız gereken sadece iki şey vardır.

Saçınızı Isı İle Şekillendirme İpuçları

Isı şekillendirmesinden kaçının: Isı ile şekillendirme araçlarını tamamen kullanmayı bırakmak en iyisi olsa da, birçoğunuz için imkânsız olabileceğini biliyorum. Bu nedenle ısı ile yaptığınız uygulamaları haftada bir veya iki defa ile sınırlandırmalısınız. Sonuçta, saçınıza çok sık ısı uygulamak, kırık uçlara sebep olur ve saçınıza zarar verebilir.

Isı koruyucusu uygulayın: Her zaman düzleştirmeden veya kıvırmadan önce daima saçınıza bir ısı koruyucusu uygulayın. Bu, saçınızla sıcaklık arasında bir bariyer görevi görür, böylece saçlarınızı olabilecek mevcut hasarlardan korur.

Bunu bilemeyebilirsiniz fakat dışarıya her adım attığınızda, saçlarınız güneş ve havada dolaşan sayısız kirletici etmen tarafından deyim yerindeyse bombalanıyor. Bu yüzden, değerli saçlarınızı onlardan korumak için bazı adımlar atmanız son derece önemlidir işte ayrıntılar…

Şapka / fular takma: Dışarıda çıktığınızda, özellikle yaz aylarında, saçınızı örtün. Bir şapka veya fular takmak saçınızı yoğun güneş hasarlarından korumak için uzun bir yol kat edebilir.

Yağlı / ıslak saçlarla dışarı çıkmayın: Saçınızı yağladıktan veya yıkadıktan hemen sonra dışarı çıkmayın, aksi takdirde toz ve kir yapışabilir.

Bir saç güneş kremi edinin: Bir saç güneş kremi kullanın ve saçınızı güneşin ultraviyole ışınlarından korumak için her dışarı çıktığınızda kullanın.

Saçınızı bağlayın: Açık havada kuruluğa ve hasara daha yatkın hale gelebileceği için saçlarınızı açık bırakmak zarar verebilir. Bu zamanlarda saçlarınızı toplayın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu