Güzellik

Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı ve Cilt Bakım İpuçları

Cildinize hiç bakmamış olsanız bile, başlamak için çok geç değil. Cildiniz 20’li yaşların ortasındayken siz fark etmeden yaşlanmaya başlar. Sevdiğiniz ürünler artık iyi etkiler göstermeyebilir. Genleriniz, günlük alışkanlıklarınız ve güneş bu değişimlere neden olur. Bu yüzden daha fazla beklemeyin! Şimdi yaşınız ne olursa olsun nasıl daha yumuşak, daha genç bir cilt elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Nazik Temizleyici Kullanın

Kuru ciltler için yoğun etkili, yağlı ciltler için ise yağsız köpüklü bir krem ​​seçin. Hassas cildiniz varsa, tahrişin nasıl önleneceği hakkında dermatoloğunuzla konuşun. Çok sıcak suyla yıkanmayın. Sıcak su, cildinizin doğal nemini giderebilir. Yüzünü kuru tutun ve ovalamayın.

Nemlendirici Kullanın

Nemlendirici cildinizi korur ve geliştirir. Yağlı cildiniz veya sivilceleriniz olsa bile, her gün hafif, yağsız bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Eğer cildiniz kuruysa, günde bir kereden fazla sürmeniz gerekebilir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra nemliyken hafifçe masaj yaparak bastırın.

Her Gün Güneş Koruyucu Kullanın

Gündüz saatlerinde, kapalı ortamda olsanız bile güneşten korunmaya ihtiyacınız var. Güneş ışınları bulutlardan ve pencerelerden geçebilir, bu yüzden daima açığa çıkarsınız. Birçok nemlendirici kremin güneş koruma etkisi vardır. Dudaklarınızı da kapatmayı unutmayın! Terliyorsanız veya uzun süre dışarıdaysanız, korunmak için güneş koruyucusunu yeniden uygulayın.

Cildiniz güneşe veya kimyasallara karşı hassas olabilir. Nemlendirici veya güneş koruyucu olmadan bir güne başlamayın. Hiç güneş yanığı olmamanıza rağmen, cilt kanseri, kırışıklık ve karanlık noktalara karşı korunmak için güneş koruyucuya ihtiyacınız var.

Ölü Deriden Kurtulun

Peeling cildinizin parlamasına yardımcı olur. Ölü cilt hücrelerini yumuşak bir bez, eğirme fırçası veya kese ile hafifçe giderebilirsiniz. Cildiniz kuru ise, haftada bir kez peeling yapın. Yağlı cildiniz varsa, haftada bir veya iki kez yapın. Akneniz veya hassas cildiniz varsa, doktorunuzla konuşun. Peeling cildinizi tahriş edebilir.

Bazı cilt bakım ürünleri, altındaki daha parlak, daha taze cildi ortaya çıkarmak için ölü hücrelerden kurtulan bileşenlere sahiptir. Sivilce ilaçları ve yaşlanma karşıtı ürünler, örneğin salisilik asit veya retinoidlere sahip olabilir.

Sağlıklı Beslenin

Cildiniz tıpkı vücudunuzun geri kalanı gibi iyi beslenmenizi ister. Bazı çalışmalar, besin maddelerinin cildinizi iyileştirebileceğini ve koruyabileceğini öne sürüyor. C veya E vitaminlerini içeren kremler ve serumlar güneşin zararlarına karşı koruma sağlayabilir. A veya B3 vitaminine sahip olanlar, zaten sahip olduğunuz güneş hasarını düzeltebilir. Tabii ki, yine de yiyeceklerden vitamin almanız gerekiyor.

Organik Her Zaman Daha İyi Değil

Organik veya tamamen doğal kozmetiklerin ve cilt bakım ürünlerinin cildiniz için daha güvenli olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur. Bazı durumlarda, özellikle hassas ise, tahriş edebilir. Birçok cilt bakım ürünü gibi, bitki özlerindeki doğal bileşenler bazı insanlarda döküntülere veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bunları önce vücudunuzun daha az dikkat çeken bir alanında test edin.

Cilt Bakım Önerileri

Sigara içmeyin; Cildinizi yaşlandırır ve kırışmasına neden olur.

Bol miktarda meyve, sebze, yağsız protein ve kepekli tahıllar tüketin.

Her gün egzersiz yapın. Kan akışını artırarak cildinize yardımcı olur ve kiri temizler.

Stres atmanın yollarını bulun. Stres, cildinizi daha hassas yapabilir ve cildi daha da kötüleştirir.

Güneşten uzak durun. Daha fazla renk istiyorsanız kremler ile sahte bronzluk elde edebilirsiniz.

Cilt Ürünleri Nasıl Kullanılır?

Temiz bir cilt ile güne başlayın.

Sabah: Nemlendirici ve güneş kremi uygulayın.

Gece: Yaşlanma karşıtı ürün veya güneş koruyucu olmayan nemlendirici kullanın.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu