Güzellik

Yaşlanma Belirtilerini Geciktirecek 8 Besin

Tıpkı yaşlanmanızı hızlandıran besinler olduğu gibi, yaşlanmanızı yavaşlatan besinler de vardır. Yaşlanmanın oldukça doğal ve zamanla gerçekleşecek bir şey olduğunu unutmayın. Ancak doğru beslenme ve en önemlisi besinler sayesinde yaşlanma belirtilerini geciktirmek mümkündür. İşte yaşlanmayı geciktirmek için ne yemeniz gerektiği konusunda bir rehber.

Yaşlanma Belirtilerini Ertelemeye Yardımcı Olan 8 Yiyecek:

Balık

Sağlıklı ve yağsız protein yiyorsanız, bu genellikle balık gibi yağsız etlerde bulunur, yüksek kaliteli proteini vücudunuza alıyorsunuz demektir. ​​ Omega-3 yağ asitleri, sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için şiddetle tavsiye edilir, çünkü EPA ve DHA ile yüklüdürler. Bu özelliklerde en çok balık ve balık yağı takviyelerinde bulunur. Temel olarak bunlar formda kalmak, cilt elastikiyetinizi korumak ve ayrıca yaşa bağlı hücresel bileşenlerin azalmasının neden olduğu hasarı en aza indirmek için ideal olan güçlü anti-enflamatuar ajanlardır.

Kepekli Tahıllar

Faydalı karbonhidrat olan yulaf, güçlendirilmiş tahıllar ve tam tahıllar gibi gıdaları tüketmeye özen gösterin böylece vücudunuza sağlıklı karbonhidrat almış olursunuz. Bunları doğal kaynaklardan elde edebilirsiniz, yaşlanma belirtileriyle savaşmak için ideal besin olarak kabul edilirler.

Meyveler

Portakal, çilek, greyfurt ve benzeri meyvelerde bulunan C vitamininin, daha genç kalmaya yardımcı olan diğer bir önemli bileşen olduğu da bilinmektedir. C vitamini, yaşlanma sürecini geciktirmeye yardımcı olduğu ve ayrıca sağladığı faydalar, cilt elastikiyetini ve dokusunu arttırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda harici uygulama için yaygın olarak kullanılır.

Kırmızı Üzüm

Resveratrol ve diğer besin maddelerini kırmızı üzümde kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca diğer meyve ve sebze kabuklarında da bulunur, bu nedenle taze sebzeler veya meyvelerin kabuğunu soymamak tavsiye edilir. Üzümde bulunan resveratrol, hücresel hasarın etkisini azalttığı bilinmektedir. Yaşlanma belirtilerinizi azaltmaya veya geciktirmeye de yardımcı olur. Özellikle kırmızı üzüm, yeterli miktarda içerir.

Kuruyemiş ve Tohumlar

Kuruyemiş ve tohumlarda bulunan, Co-enzim Q10 adı verilen güçlü antioksidan cildi güçlendirdiği bilinen farklı tür fındık ve tohumlarda bulunan başka bir güçlü bileşendir. Aslında, doğrudan kaynaklardan alamazsanız, takviyeler yoluyla da alınabilir. Erken yaşlanmanın tüm belirtilerini önler ve daha genç kalmanıza yardımcı olur. Bu fındık ve tohumların kombinasyonu, kırışıklıklar ve benzeri yaşlanma belirtileriyle savaşmak için idealdir.

Avokado

İster beğenilsin ister beğenilmesin avokadonun içerisinde kalsiyum emilimine yardım eden ve artrit, ağrı ve kırışıklıklar gibi sorunları geciktiren vücut için son derece gerekli olan bazı sağlıklı yağlar vardır. Avokadonun içerisinde bulunan yağlar, sağlığınız için önemlidir ve hücre gençleşmesine yardım eder ve yaşlanma ile ilgili hastalıkları da önler.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yaşlanma karşıtı en önemli bileşenlerden biri de demir olmak zorundadır. Demir genellikle ıspanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler, C vitamini ve karotenoidlerden zengindirler. Yaşlanmayı geciktirmek için sofranızdan eksik etmemeniz gereken besinlerdir. Sonuç olarak, vücuttaki toksinleri temizlemenize yardımcı olur.

Sarımsak

Antioksidan, antihipertansif, antikanser, hipolipidemik, antiviral, antiseptik ve anti bakteriyel özellikleriyle sağlıklı bir kalp ve dolaşım için önemlidir. Sarımsak, anti-aging etkisi ile yaşlanmayı geciktirerek daha genç görünmenize ve yaşlılık etkilerinin azalmasına yardımcı oluyor.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu