Güzellik

Yağlı Ciltler İçin Bakım Nasıl Olmalıdır?

Cilt tipleri içinde en sık karşılaşılan tür yağlı ciltlerdir. Tüm cilt düzenli bakım yapılmadığında sivilce ve gözeneklerin kapanması ile siyah noktalar ile dolar. Cildin nefes aldığı hücrelere yağ birikmesi sonucu tıkanan çıkışlar önce siyah noktalar ile bize sinyaller verir ve ilerleyen aşamada bu noktalar sivilcelere dönüşür. Bu hepimiz için can sıkıcı bir durumdur. Dilerseniz hep birlikte yağlı cildimizi nasıl temizlememiz ve sorunlardan kurtulmak için nasıl bakım yapmalıyız biraz inceleyelim.

Günlük Bakımın Yağlı Cilt İçin Önemi

İlk bakım sabah kalktığımızda başlar. Yüzümüzü gecenin yağından, atılan toksinlerden ve ölü hücrelerinden arındırmak için yağlı ciltler için satılan jel ve tonik ile temizlememiz gerkiyor. Temzileme sütü kullanıyorsanız ardından tonik ya da hafif alkol ile mutlaka temizleyin. Gün içinde ise bol bol su tüketmeye çalışın ki fazladan yağ hücreleriniz atılsın. Gece bakıma gelince; gece bakım kremleri gene yağlı cilt için seçilmiş olmalı ve mutlaka önceden bir serum ile kullanılmalıdır. Gece kremi oldukça önemli. Çünkü hücre yenilenmesi özellikle gece oluyor. Bu yenilenmeyi desteklemek ve hücreleri güçlendirmek ancak gece ürünleri ile mümkün.

Periyodik Cilt Bakımında Hangi Maskeleri Kullanmalı?

Öncelikle periyodik bakım nedir onu açıklayalım. Günlük bakım cilt bakımı için tek başına yeterli değildir. Yüzeysel bir bakım olduğundan günlük bakımı haftalık, aylık gibi daha seyrek ama periyodik olarak izleyen bakımlar ile desteklemek gerekiyor. Dışarıdan uzman desteği alabilceğiniz bu bakımları evinizde hazır ya da doğal bakım ürünleri ve maskeleri ile yapmanız mümkündür.

Kil Maskesi, Bal Maskesi ve Çilek Maskesi

Kil Makesi Hazırlanışı ve uygulanması; Aktardan alacağınız Yeşil kil ve suyu karıştırın. Yüzünüze sürerek yaklaşık 5-10 dakika bekleyiniz. Bu maskeyi haftada bir mutlaka yapmalısınız.

Bal maskesi nasıl hazırlanır? Beş damla limon suyu, biraz sür ve bir tatlı kaşığı bal ile hazırlayacağınız karışımı krem gibi yüzünüze kalın bir şekilde yedirin. 20-30 dakika bekledikten sonra hafif ılık su ile yüzünüzü temizleyin.

Çilek maskesi hazılaması ve uygulaması; Mümkün oldukça taze 1-2 yemek kaşığı yoğurt ve bir kasede ezdiğimiz 5-6 adet çileği karıştıralım. 10 ila 15 dakika bekledikten sonra çok sert yıkamadan temizleyelim.

Maske Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Yağlı cilt ve yaz diğer cilt tipleri içi hazırlanan doğal maskelerde mutlaka sebze ve meyve var ise taze olanları kullanmaya gayret ediniz. Maskelerin bekleme sürelerine çok dikkat edin. Maskeleri yıkama aşamasında ve yıkadıktan sonra kimyasal ürünler kullanmayınız. Doğal ürünlerin etkisini azaltmamak adına kozmetik ürünlerini maske temizlemede yada yıkadıktan hemen sonra kullanmak doğal ürünlerin etkilerini azaltabilir. Yıkamak için sadece su ve ya doğal sabunlar kullanın. Temizleme işleminden sonra bakım kremi nemlendirici kullanmanız gerekiyorsa en az bir saat beklemenizi öneririz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu