Güzellik

Neden Hala Sivilcem Var Diye Düşünenlerden Misiniz?

20’li yaşların sonlarındayım… Neden hala sivilcem var diye düşünenlerden misiniz?

Sivilce gibi cilt problemleri ergenliğe eşlik eder ve neredeyse kaçınılmazdır. Neyse ki, sivilce ergenlikten sonra azalır ve insanlar 20’li yaşlara geçerken büyük ölçüde azalır. Talihsiz bir kaç kişi için akne yıllar sonra bile sorun yaratır. Bu durum kadınlarda daha yaygın gibi görünüyor, hormonal temeller en büyük nedeni.

Sivilce, foliküler gözeneklerin yüzündeki açıklıkları durduran sertleştirilmiş bir sebum tıkaç gelişimi ile başlar. Bu gözenekler, zamanla daha koyu hale gelir, dolayısıyla siyah nokta başlar. Foliküler açıklığı kaplayan bir deri tabakası olduğunda, yağ tıkacı genellikle kararmaz ve bazıları tarafından “beyaz nokta” olarak adlandırılır. Folikül tıkandığında, daha fazla sebum üretildikçe büyür. Bakteri normal olarak folikülde yaşadığı için bu yağ karışımının bakteriyel kontaminasyonu yaygındır. Yeterince gerilirse, folikül duvarı patlar. Bu, sivilce şeklinde iltihap oluşturan daha derin dokulara erişmesini sağlar.

Peki o zaman sivilce hakkında merak edilen sorular ve cevaplarını inceleyelim:

Doğum Kontrol Hapları Sivilce Mi Yapıyor?

Tam tersi, oral kontraseptiflere bağlı olarak, bazı doğum kontrol haplarının yetişkin kadınlarda akne tedavisinde faydalı olduğu gösterilmiştir.

Makyaj Sivilce Yapar Mı?

Bazı yağlı maddelerin sivilcelerin gelişimini tetikleyebileceğine dair hiçbir şüphe vardır. Bunlardan biri kozmetik veya makyajın bir bileşeni ise, bu ten için zararlı olabilir. Su bazlı bir kozmetik veya makyaj seçmek, bu olasılığı önleyecektir.

Stresli Bir İş Akne Yapar Mı?

Neredeyse herkes stresten kaçınmak istediğini söylemektedir. Stres günlük yaşamın bir parçası olduğu için bu kesinlikle mümkün değil. Birinin teni sivilce yüzünden kötüyse, bu sadece stres değil, aynı zamanda depresyona da sebep olacaktır. Sonuç, genellikle sivilce oluşumu için stresli iş etkili olabilir.

Çikolata ile Akne Bağlantısı Var Mı?

Akne ile beslenme tarzının önemli bir rol oynadığına dair inandırıcı bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, yetişkinliğe geçerken sivilce oluşmayan bireyler vardır. Tam olarak genetikten ne kadar kaynaklandığı ve diyetten ne kadar kaynaklandığı konjonktüreldir. Bir yemeğin sizde sorunlara neden olduğunu düşünüyorsanız, bundan kaçının.

Kistik Akne Nedir?

Kistik akne en şiddetli haliyle sık görülen aknedir. Bu akne formunun kalıcı yara izlerine neden olması muhtemeldir. Yetişkinlerde oldukça nadir görülür. Kistik akneli hastaların çoğu lekeleri önlemek için agresif tıbbi tedavi gerektirir.

Akne Anemi ile İlgili Olabilir mi?

Anemi ile sivilce arasında ilişki yoktur.

Sonsuza Kadar Sivilceli Kalınır Mı?

Akne, çoğu bireyde yaşlandıkça çözme eğilimindedir. Sivilce yetişkinlikte tekrarlandığında, androjen fazlalığının diğer nedenlerini dışlamak önemlidir. Bu şartlar grubu tanı için bir dizi kan testi gerektirir.

Akne Tedavisi İçin En İyi Yol Nedir?

Hafif akne tedavisinde oldukça etkili olabilecek bazı reçetesiz satılan ilaçlar vardır. Bunlar benzoil peroksit jelleri ve kremleri ve salisilik asit terkiplerini içerir. Bunlar çoğu eczaneden oldukça ucuza satın alınabilir. Sadece reçeteyle satılan bir dizi akne tedavisi vardır. Bunlar topikal ve oral antibiyotikler, topikal ve oral retinoidler, oral kontraseptifler ve steroid reseptör bloke edici ajanları içerir.

Akneyi Önlemek İçin En İyi Yol Nedir?

Komedojenik kozmetik ürünlerden (saç ürünleri dahil) kaçınmak, sivilceyi şiddetlendiren ilaçlardan kaçınmak ve sağlıklı bir yaşam tarzına bağlı kalmaktan başka akneyi önlemenin bir yolu yoktur. Çok yönlü bir sağlıklı beslenme, egzersiz, bol miktarda su ve uyku ile cildinizin sağlığına katkıda bulunabilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu