Diyet

Tüm Dünyada Uygulanan Diyetlerin Faydaları Ve Zararları

Günümüzde güzellik algısı ile insanların ortak olarak yaptığı diyetler uygulanmaya başladı. Tüm dünyada yanlış beslenme alışkınlıkları fazla kiloların ve obezitenin nedeni. Pek çok kişi aynı diyetler ile sahip olduğu kilolardan kurtulmanın peşinde. Zayıflama diyeti sırasında kişinin ayda 4-6 kilo kaybetmesi sağlıklı ve kalıcı kilo kaybettiğini gösterir. Peki yapılan bu diyetler gerçekten sağlıklı mı? Artıları ve eksilerini sizler için araştırdık.

Tüm Dünyada Uygulanan Diyetlerin Faydaları Ve Zararları

Vegan Diyet

Farklı vejetaryen diyetleri ve vegan diyetleri olsa da, vejeteryanların çoğu deniz ürünleri ve kümes hayvanları da dahil olmak üzere et yemekten uzak durmaktadır. Peki veganlar? Onlar ise bir adım daha ileri gidiyorlar ve süt ve yumurta da dahil olmak üzere hayvanlardan gelen tüm ürünlerden kaçınıyorlar.

Çoğunlukla bitki temelli besleniyorsanız veya hayvansal ürünleri tüketmek istemiyorsanız, bu da iyi bir seçenek sayılabilir. Baklagiller, mercimek, kinoa vb. Gibi temiz proteinler için haftada birkaç kez balık vb. Fındık, tohum, baklagiller, eski tahıllar veya bitki bazlı protein tozları gibi hayvansal kaynaklı yiyecekleri tüketmeden proteini almanın birçok yolu vardır.

Artıları:

Bitki temelli diyet lifinin doğal yağ oranı düşüktür. Sonuçta marul çiğnerken kalori saymanıza gerek yok.

Vejetaryen diyetler, tansiyon ve kolesterolü düşürmeye yarar. Bu koşulları doğal olarak kontrol etmek istiyorsanız, et tüketmemek yardımcı olabilir.

İyi, kaliteli et pahalı olabilir ve ayrıca çevre için de birçok zahmeti vardır. Bunu beslenmenizden çıkarmanız, market bütçenizden gerçekten tasarruf etmenizi sağlayabilir ve gezegeni de daha iyi hale getirebilir.

Eksileri:

Basitçe hayvansal ürünleri ortadan kaldırmak, sağlıklı ve besleyici yiyecekleri yiyeceğinizi garanti etmez.

Yüksek kaliteli hayvan etleri, doğal olarak kopyalanması zor olan besinsel faydalar sağlar. Özellikle vejetaryenlerin ciddi beslenme yetersizliklerine dikkat etmeleri ve bir ek eklemeyi düşünmeleri gerekir.

Akdeniz Diyeti

Geleneksel bir Akdeniz diyetini izleyen insanlar, aşırılıklara maruz kalmadan doğal olarak nasıl kilo vereceğini biliyor. Dünyanın en güzel bölgelerinden birinde yaşayan şanslı insanlar tarafından popüler hale getirilmiş olan Akdeniz diyetindeki insanlar taze meyve ve sebzelerin tadını çıkarıyor, zeytinyağı gibi yağları tüketiyor ve hepsi doğal ürünlere sahip kaliteli tavuk ve deniz ürünleri yiyor.

Artıları:

Bu diyet doğada bulunan yiyeceklere odaklandığından, çok az işlenmiş veya şekerli yiyecekleri tüketir. Örneğin çerezlerden ziyade fındıklarla atıştırmanız daha olasıdır.

Sağlıklı yağlar bakımından zengin yiyeceklerin bolluğu kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olur.

Muhtemelen en sürdürülebilir uzun vadeli diyettir. Arada bir bardak kırmızı şarap ya da biftek eşliğinde, bu diyet yiyeceklerin ve ara sıra tadını çıkarmanıza müsaade eder.

Eksileri:

Sağlıklı yağlar faydalı olsa da, bazı insanlar için zor olabilen porsiyon kontrolü yapılmalıdır.

Bu şekilde yemek uzun vadede vücudunuz için iyidir, eğer hızlı kilo vermek istiyorsanız, bu diyet sizin için uygun değildir.

Paleo Diyet

Paleo diyet, vegan diyeti tüm dünyada en moda diyetlerden ikisi. Paleo diyeti az veya hiç işlem görmemiş besinleri yemeye odaklı olan bir diyet planıdır. Paleo diyeti, yüzyıllar öncesinde yaşayan insanların beslendikleri gibi bir yeme planının olması gerektiği düşüncesini savunmaktadır.

Artıları:

Tahılsızlaşmanın paleo konsepti, insülin seviyelerini yükselten ve genellikle daha fazla sebze ile değiştirilen, besleyici olarak iflas etmiş, nişastalı kalorileri çıkardığınızdan çok faydalı olabilir.

Avcı-toplayıcı yaşam tarzının ardından, diyetinizde daha fazla mineral, daha fazla omega-3 yiyecek, daha fazla protein ve daha sağlıklı yağ elde edilmesine yardımcı olabilir. Aslında, Paleo diyetini doğru izlerseniz, otoimmün hastalıkları iyileştirmeye ve kilo kaybını desteklemeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır.

Tahıl ile birlikte, şeker (büyük bir inflamatuar ve hastalık yaratıcısı) yasaktır. Bunun yerine, diyet,  yakalanmış somon, yaban mersini, yeşil yapraklı sebzeler ve fındık gibi popüler anti-enflamatuar yiyeceklere dayanmaktadır.

Eksileri:

Ne yazık ki, Paleo diyetini takip eden birçok kişi, bazı toksik hayvan maddelerini yemenin yanı sıra, muhtemelen biraz fazla et tüketme eğilimi içindedirler.

Ek olarak süt ve süt ürünlerinin tüketilmemesi özellikle kalsiyum mineralinin ve D vitamininin eksikliğinin görülmesine neden olabilir. Tahıl ürünlerinin tüketilememesi ise özellikle B grubu vitaminlerinin yetersizliğine ve posadan fakir beslenmeye neden olur.

Düşük Yağ Diyeti

Düşük yağlı diyetler, bir günde yediğiniz toplam yağ miktarını azaltmaktır (tahmin ettiğiniz gibi). Diyet 1980’de ABD’ de federal hükümetin diyet kurallarının yayımlanmasının ardından özellikle popüler hale geldi ve bu da düşük yağlı gıda mevcudiyetinin çoğalmasına yol açtı.

Artıları:

Yağ oranı yüksek yiyeceklerin genellikle kalorileri de yüksektir. Düz hesap yaparsak, yüksek kalorili yiyecekleri azaltmak genellikle kilo vermenize yardımcı olur.

Şekerli ve gazlı içecekler gibi bariz yağ dolu kötü bağımlılıkları kesmek kilo vermenize yardımcı olabilir; Ayrıca, vücudunuz için birçok faydası daha vardır.

Eksileri:

Düşük yağlı yiyecekler genellikle, tam kalorili yiyeceklerin içerisinden bazı maddeler alınmış, tasarlanmış şeker ve doğal olmayan bileşenlerle doldurulmuş işlenmiş yiyeceklerdir. Bu ilave içerikler aslında kilo alımına neden olabilir.

Vücudumuzun yağa ihtiyacı var! Avokado ya da tereyağı gibi yiyecekler yüksek kalorili olmasına rağmen, vücudumuzun istediği sağlıklı yağlarla doludur ve vücudun düzgün çalışmasını destekler.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu