Güzellik

Cildinizin Daha Hızlı Yaşlanmasına Sebep Olan Beslenme Hataları

Eğer sağlıklı görünen bir cilde sahip olmak istiyorsanız mutlaka beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Cildinize krem ya da serumlar gibi dışarıdan takviyeler ve bakımlar yapıyor olabilirsiniz ama cildinizi içten de nasıl beslediğiniz çok önemli.

Tükettiğimiz, yediğimiz ve içtiğimiz bazı gıdalar cilt sağlığımız için büyük bir tehdit oluşturabiliyor. Eğer cilt içten de ihtiyacı olduğu kadar vitamin takviyesi alamazsa size o istediğiniz sağlıklı görüntüyü sunamaz. Kendinize doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinirseniz cildiniz de size sağlıklı bir görünüm sunacaktır. O zaman hangi beslenme alışkanlıklarımız cildimiz için hataymış onları görelim,

Düzensiz Beslenme Alışkanlığı

Hepimiz mutlaka bir gün yaşlanacağız ve bizimle birlikte cildimiz de yaşlanacak. Bazen bazı şanslı insanlar genetik yapılarından dolayı oldukça sağlıklı ve yaşlanmayan bir cilde sahip olabilirler. Eğer sizin böyle bir genetik yapınız yok ise cildinize mutlaka gerekli ve yeterli özeni göstermelisiniz. Yeterli özeni ve hassasiyeti göstermediğiniz sürece cildinizin yaşlanma sürecini hızlandırmış olursunuz. Sağlıklı bir cilt için en önemli etkenlerden biri düzenli beslenme alışkanlığıdır. Düzenli ve sağlıklı beslenme ile birlikte cildinize ihtiyacı olan aminoasitleri ve mineralleri takviye ederseniz cildiniz oldukça sağlıklı bir görünümde olacaktır. Ne kadar düzensiz, dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlığına sahip olursanız cildinizin yaşlanma sürecini o kadar hızlandırmış olursunuz.

Az Miktarda Su ve Yağ Tüketmek

Eğer cildinize ihtiyacı olduğu kadar su takviyesinde bulunmazsanız o kadar kuru ve cansız bir cilde sahip olursunuz. Su tüketimi cilt için çok önemli noktadır. Bakım ürünleri cildi nasıl dışarıdan besliyorsa su tüketimi de o kadar cildi içeriden besliyor. Sağlıklı ve canlı bir cildin anahtarı su tüketimin de gizlidir diyebiliriz. Katı yağlar cilt için büyük bir tehlike barındırıyor. Mümkün olduğunda katı yağlardan uzak durmaya çalışmalı ve katı yağlar yerine esansiyel yağlardan kullanmaya özen göstermelisiniz.

Fazla Şeker Tüketimi

Özellikle 30’lu yaşlardan sonra fazla ve yanlış bir şekilde şeker tüketimi cilt sağlığı için çok tehlikelidir. Şeker tüketimini yok edemiyorsanız bile mümkün olduğunca az miktara indirmeye çalışmalısınız.

Fastfood Tarzı Yağlı Gıdalar

İşlenmiş gıdalar, bol miktarda yağın içerisin de kızarmış patatesler, hamburgerler, yoğun yağa maruz kalan kızartmalar vb. gıdalar cilt sağlığımız için çok yanlış bir beslenme şeklidir. Beslenme alışkanlığınız da böyle gıdalardan uzak durmalısınız.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu