Güzellik

Koenzim Q10 İle Kırışıklıkları Ortadan Kaldırın

Cildinizde eksik olan iksir koenzim Q10 olabilir. Aslında vücut doğal olarak koenzim q10 üretir, ancak vücuttaki üretim yaşla birlikte azalma eğilimi gösterir. Bunun yanında dışarıdan takviyeler veya besin yoluyla da CoQ10 almak mümkündür.

Yaşlanmayı geciktirmek ve cildimizi sağlıklı, sağlam ve kırışıksız tutmak için sürekli formüller, püf noktaları ve kısayollar arıyoruz. Sorunlarınızın çözümü Q10 koenziminde bulunabilir.

Health Line makalesinde Dr. Arlene Semeco “Hücrelerdeki enerjinin yenilenmesine yardımcı olan bir bileşendir” diye açıklıyor.

Vücudumuz bu koenzimi doğal olarak üretse de, yıllar geçtikçe üretim azalır. Neyse ki, bu bileşik çeşitli meyve ve yiyeceklerde de bulunabilir.

Koenzim Q 10’un Faydaları

Bu bileşiğin birçok sağlık yararı vardır. Kalp yetmezliği risklerini azaltabilirsiniz ve Q10 takviyeleri, ovüllerin kalitesini ve miktarını arttırdığı için kadınlarda doğurganlığın artmasıyla ilişkilidir.

Koenzim q10’un temel işlevlerinden biri, hücrelerde enerji üretmeye yardımcı olmaktır.

Hatta migren sıklığını ve yoğunluğunu azaltmaya da yardımcı olabilir: “CoQ10’un öncelikle hücrelerin mitokondrilerinde yaşadığı için mitokondriyal fonksiyonu iyileştirdiği ve migren sırasında oluşabilecek iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.”

Ancak cildinizin sağlığında, görünümünü iyileştirerek ve yaşlanmayı geciktirerek temel bir rol oynar.

Health Line , “CoQ10’un doğrudan cilde uygulanması, cilt hücrelerinde enerji üretimini artırarak ve antioksidan korumayı teşvik ederek iç ve dış ajanların zarar görmesini azaltabilir” diye açıklıyor.

Önemli bir diğer rolü ise bir antioksidan olarak görev almak ve hücreleri oksidatif hasara karşı korumaktır.

Aslında, doğrudan deriye uygulanan CoQ10’un “UV ışınlarının neden olduğu oksidatif hasarı azalttığı ve hatta kırışıklıkların derinliğini azalttığı” gösterilmiştir.

Koenzim Q10 İçeren Besinler

Koenzim Q10 içeren besinler arasında:

Organ etleri: kalp, karaciğer ve böbrek

Bazı kas etleri: dana eti ve tavuk.

Yağlı balıklar: alabalık ve sardalya

Sebzeler: Ispanak, karnabahar ve brokoli

Meyveler: portakal ve çilek

Baklagiller: soya, mercimek

Fındık ve tohumlar: susam ve antep fıstığı

Yağlar: soya ve kanola yağı

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu