Ekonomi

Borçların Zaman Aşımına Uğraması ve Borca İtiraz

Borçların Zaman Aşımına Uğraması ve Borca İtiraz! Bir borcun ne zaman zaman aşımına uğradığı merak edilen bir konudur. Zaman aşımı icralık olan dosyalar için normalde 10 yıldır. Türk Borçlar kanununun 146. maddesini inceleyiniz. Bono ve çekler 3 yıllık zaman aşımına tabidir.

Borçların Zaman Aşımına Uğraması ve Borca İtiraz! Bunun yanında 5 yıllık zaman aşımına tabi olan borçlar da söz konusudur. Örneğin biri aldığı borcu ödedikten sonra bu borcun faizini ödemezse, 5 yıl sonra faizler zaman aşımına uğrar. Varlık yönetim şirketlerine devredilen borçlarda zaman aşımı süresi 20 yıldır.

5 Yıllık Zaman Aşımı Kapsamına Gören Alacaklar

Ana para faizleri kira bedelleri ve dönemsel edimler 5 yıl zaman aşımına tabidir. Genel olarak alacaklar, 10 yıllık zaman aşımına tabidir. Bankalardan alınan kredilerin geri ödemesi yapılmadığında bankalar borçluyu icraya verir ve mallarına, banka hesaplarına haciz koyar. Haciz konusu olabilecek bir mal varlığı yoksa, söz konusu borç 10 yıl süre ile devam eder.

Borçların Zaman Aşımına Uğraması, Borçların Ödenmesi ve İtiraz
Borçların Zaman Aşımına Uğraması, Borçların Ödenmesi ve İtiraz

Her yıl dosyalar icra dairesinde, alacaklılar tarafından belli masraflar ödenerek yenilenir ve açık hale getirilir. Başka bir ifade ile takip devam eder. 10 yılın sonunda bir sonuç alınamazsa borç zaman aşımına uğrar. Çek senet borçları için zaman aşımı süresi 3 yıldır. Zaman aşımına uğrayan bir borç için, borçlunun icra dairesine gidip dosyayı kapattırması gerekir.

Aksi halde alacaklı, dava açabilmektedir. Zaman aşımından sonra borçlunun yapması gereken; icra dairesine giderek, dosyanın zaman aşımına uğradığını belirtmesi ve dosyayı kapattırmasıdır. Buna zaman aşımı itirazı denir.

Borçlu kişi, dilekçe ile, borcun zaman aşımına uğradığını belirtmesi gereklidir. Borç çek senet borcu ise icra dairesi yerine icra mahkemesine itirazın yapılması gerekiyor. Bunun süresi de zaman aşımına uğradığı günü takip eden 5 gün içindedir.

Borca İtiraz Etme

İcra dairesinden gelen bir icra borcu ödeme emri için, borçlu kişinin 5 gün içinde icra dairesine giderek veya üyap vatandaşlık portalı üzerinden e imza ile itiraz dilekçesi vererek borca itiraz etme hakkı vardır. Bu itiraz icra takibini durduracaktır. Akabinde alacaklı size dava açabilir ki bunun süresi de 1 yılı bulabilir. Dava borçlunun aleyhine sonuçlanırsa, mahkeme, borçlunun borcuna yüzde 20 oranında ekleme yaparak, borç yükünü arttırabilir. icra takibini durdurmak için icra dairesinden gelen ödeme emrine 7 gün içinde itiraz edilmezse, itiraz hakkı biter. Bu durumda icraya veren alacaklı ile karşılıklı anlaşma yoluna gidilebilir. Anlaşma sağlanamazsa bu durumda borcun icra dairesinde 4 taksitle ödenmesi talebinde bulunabilirsiniz. Gücünüz 4 taksitle borcu kapatmaya yetmezse bu durumda siz karşı tarafla muhatap olmadan, icra dairesi hesabına elinize para geçtikçe ilgili dosya numarasını da açıklama kısmına ( dekonta) yazarak küçük miktarlarda ödemeler yaparak borcunuzu yavaş yavaş ödeyebilirsiniz. Ancak böyle iyi niyetli girişim de takibi durdurmamaktadır. Sadece borcunuzu hafifletir. Aksi halde faiz yükü harç vekalet derken borcunuz katlanmaya devam eder. Bankalardan kredi alamazsınız ve bankalara para yatıramazsınız. Araba ev alamazsınız.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu