Güzellik

Saç için Kil Maskeleri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte kendinizi serin sulara bırakmak isteyebilirsiniz. İyi bir tatil yapmak için hiçbir kusur olmasın istiyorsanız öncesinde saçlarınızı da bir bakıma sokabilirsiniz.

Deniz suyundan olumsuz etkilenmemesi ve saçlarınızı rahatlıkla kullanabilmeniz için bazı önerilerimizi sizinle paylaşacağız.

Kil maskeleri dendiğinde aklınıza hemen cildiniz gelebilir. Ancak bu yazımızda kilin saçlara olan faydalarından söz edeceğiz.

Kil içeriğinde bulunan alüminyum, sodyum, kalsiyum ve potasyum ile saçlarınızın onarılmasına, uçlarının sağlıklı olmasına, hızlı uzamasına ve kepeklerden arınmasına etki eder.

Saçlarınızın aynı zamanda kirden arınmasını, berrak görünmesini, nemlenmesini istiyorsanız kil ile saçınıza yoğun bir bakım yapabilirsiniz.

Toksinlerinizin hızla atılması, mineraller ve vitaminler ile sağlıklı bir hale gelmesini, dökülmelerin azalarak beslenmesini ve elektriklerin yok olması için saçlarınızın nem dengesine göre kil maskesi tarifini sizlerle paylaşacağız.

Saçınız için kil maskesi tariflerine geçmeden önce bir uyarıda bulunalım. Haftada 1 kez uygulamanızın doğru olacağı bu tarifleri hazırlarken cam kaplar kullanın ve hiçbir metal değdirmemek adına tahta karıştırıcılardan yararlanın.

Kuru saçlarıma Kil maskesi nasıl hazırlarım?

Malzemeler: 2 çay kaşığı elma sirkesi ve 4 tatlı kaşığı bala 2 çay kaşığı badem yağı ile aldığınca beyaz kil ekleyin.

Hazırlanışı ve uygulama: Yukarıda uyarısını yaptığımız gibi cam kabınıza malzemeleri ekleyin ve karıştırın. Macun halini aldıktan sonra diplerden uçlara doğru yedirin ve 15 dakikanın sonunda yıkayın.

Saçlarınız kuru değil tam aksine yağlı ise bu kez uygulamanız gereken Kil maskesi tarifi ise aşağıdaki şekildedir:

Malzemeler: 5 çorba kaşığı su, aldığında beyaz kil ve 1 adet akı alınmış yumurtanın sarısı

Hazırlanışı ve Uygulama: Malzemelerin katı bir hal almadan akışkan bir yapıya gelene dek karıştırılması gerekir. Daha sonra elde edilen karışımı saç diplerine masaj yaparak yedirmelisiniz ve 15 dakikanın sonunda ılık su ile yıkamalısınız.

Detoks Etkisi yaratacak Kil maskesi nasıl hazırlarım?

İhtiyacınız olacak şey öncelikle bir bardak demlenmiş bitki çayıdır. Bu bitki çayının soğumasını bekledikten sonra içerisine 1 çay bardağı elma sirkesi, 2 tatlı kaşığı lavanta ağı ve 3 tatlı kaşığı kil ekleyin. Saçınız ıslak halde iken bu karışımı uygulayın ve 15 dakikanın sonunda durulayın.

Yukarıda tarifini verdiğimiz kil maskelerini ilk uygulamanızın ardından saçlarınızda herhangi bir olumsuzluk, kızarıklık veya kaşıntı gibi şikayetler görürseniz vücudunuzun herhangi bir ürüne karşı alerjik reaksiyon gösterebileceğini göz önünde bulundurarak bir cilt uzmanına görünün.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu