Güzellik

Çörek Otu Yağının Güzellik Faydaları

Sağlık açısından onlarca derde deva çörek otu yağının cildimize ve saçımıza olan faydaları da saymakla bitmiyor. İşte sizlere çörek otu yağının cildimiz için olan faydaları, çörek otu yağının nasıl kullanılacağınız ve çörek otu yağının kullanım alanları yazımızda…

Çörek otu yağı sorunlu cilt koşulları için çeşitli uygulamalara ve yararlara sahiptir. Yağ birçok sağlık gıda mağazasında ve eczanede bulunur. Güzellik saç ve cilt için uygulama örnekleri:

Sivilce: Dermatoloji ve Dermatoloji Cerrahisi Dergisi’ne göre, yüzde 10 çörek otu yağıyla hazırlanan bir losyon uygulamak iki ay sonra sivilce oluşumunu önemli ölçüde azalttı. Çalışmaya katılanlar yüzde 67 memnuniyet bildirdi.

Saç nemlendirici: Yumuşatmak ve parlaklığı arttırmak için insan saçında için kara tohum yağı kullanılabilir.

Sedef hastalığı: Çörek otu yağı uygulamasının sedef hastalığı plaklarının görülme sıklığını azalttığı gösterilmiştir.

Cildi yumuşatmak: Cildin nemini ve nem dengesini iyileştirmek için yağlara ve nemlendiricilere kara tohum yağı eklenir.

Yara iyileşmesi: Çörek otu yağı uygulamasının, iltihaplanma ve yara iyileşmesine yardımcı olacak bakteri varlığını azalttığı gösterilmiştir. Yeni kollajen liflerinin yetiştirilmesinde yardımcı görünmese de, vücudun yeni ve sağlıklı bir cilt yaratmasına yardımcı olmak için diğer büyüme faktörlerini teşvik eder.

Unutmayın, kara tohum yağı bir doktorun size verebileceği reçeteli tedavilerin yerini almamalıdır. Ancak cildinizi güçlendirmek için bu tedavilere ek olarak kullanılabilecek bazı güzellik yararları vardır.

Çörek otu yağı güvenli midir?

Çörek otu yağının, vücudun sitokrom P450 yolu boyunca işlediği ilaçların etkilerini arttırması mümkündür. Bu yoldaki enzimler yaygın ilaçların yüzde 90’ını metabolize eder. Yaygın olarak kullanılan ilaç örnekleri arasında metoprolol (Lopressor) ve kan inceltici warfarin (Coumadin) gibi beta blokerleri bulunabilir.

Reçeteli ilaçları düzenli olarak kullanıyorsanız, siyah tohum yağı almaya başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Önce doktorunuzla konuşmadan düzenli ilaçlarınızı almayı bırakmamalısınız.

Çörek otu yağı karaciğer fonksiyonuna yardımcı olabilir, ancak çok fazla çörek otu yağı almak da karaciğerinize ve böbreklerinize zarar verebilir. Bu organlardan herhangi birinde sorun yaşarsanız, güvenli bir doz (varsa) belirlemek için doktorunuzla konuşun. Ayrıca, topikal çörek otu yağı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Cildiniz üzerinde geniş bir alana uygulamadan önce bir yama testi yapın.

Şu anda, daha iyi bir sağlık için ne kadar çörek otu yağı alacağına dair belirli bir günlük tavsiye bulunmuyor. İşlenmemiş tohumları yemeklere ve cilt ürünlerine katmak, siyah tohum yağı kullanmanın en güvenli yoludur. Bireysel ambalajlı bir ürün seçerseniz, önerilen dozu uygulayın genellikle günlük 1-2 çay kaşığı alın. Çörek otu yağı almaya başlamadan önce doktorunuzla konuşun ve ev ilaçları listesine ekleyin.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu