Sağlık

Stresle Mücadele Etmenin Yolları Nelerdir?

Stresle Mücadele Etmenin Yolları Nelerdir? Stres kontrol altında tutabilirseniz, hayatınızı daha faal ve etken bir hale getirebilmektedir. Ancak stres üzerindeki kontrolümüzü kaybedersek, zihinsel, ruhsal ve hatta fiziksel olarak sağlığımıza zarar veren bir tehdide dönüşebilmektedir.

Stresle Mücadele Etmenin Yolları Nelerdir? Strese neden olan etkenleri tamamen yok etmek mümkün değildir fakat, stresle mücadele etmenin yolları vardır. Okul, iş, insanlar, trafik, faturalar, gürültü vb. birçok etken hayatımızda mevcuttur. Bu gibi etkenler bir süre sonra insanı boğacak derecede rahatsız etmeye neden olmaktadır. İnsanlar hayat koşuşturmacasında sevdiklerine, hobilere, aktivitelere zaman ayıramamaktadır. Arada bir durup dinlenip nefes almadığımız için de, bu etkenler bir süre sonra gözümüzde çekilmez, katlanılmaz bir raddeye gelebilmektedir. Bu da stres için gerekli zemin ve şartların oluşmasını, hatta büyümesine yol açmaktadır. Stresin fazlalaşmasıyla birlikte insan sağlığını tehdit edebilmektedir.

Stresle Mücadele Etmenin Yolları Nelerdir
Stresle Mücadele Etmenin Yolları Nelerdir

Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Aşırı stres altındaki insanlarda; uykusuzluk, yeme-içme bozukluğu, sinirlilik, huzursuzluk, alkol ve sigara bağımlılığı artabilmektedir. İnsanları strese sokan nedenler ve bunlarla baş etme yöntemleri farklılıklar göstermektedir. Ancak uzmanlar stresle baş edebilmenin yollarını şu şekilde sıralamaktadırlar:

-Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı hazırlayın ve uygulayın

-Her gün düzenli olarak 1.5 litre su tüketmelisiniz. Stresli insanlarda terleme ve ağız kuruluğu oluşmaktadır. Bunun önüne su içerek geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

-Haftada 3 gün egzersiz yapmaya çalışın. Veyahut 1 saat kadar yürüyüş yapın. Özellikle açık havada egzersiz yapmaya çalışın.

-Açık havada yapılan egzersizler, özellikle stresle başa çıkmanızı sağlayacak olan hormonların salgılanmasını sağlamaktadır.

-Her gün çok geç olmamak kaydıyla belli bir saatte yatın ve yine sabahta belli bir saatte kalkın. Bunu hayatınızda bir alışkanlık haline getirin.

-Uykunuzu yeterince alın. Hatta bunu garantilemeniz için, yatmadan önce ılık bir duş almak size iyi gelecektir. Bir bardak sıcak süt veya bitki çayı için, sizi rahatlatacak tarzda müzikler dinleyin ya da hoşunuza gidecek şeyler okuyun.

-İş konusunda ertesi gün neler yapacaklarınızı asla düşünmeyin.

-Hayır demeyi başarın.

-Yoğun bir tempo altında çalışıyorsanız, belirli aralıklarla molalar verin, gözleriniz kapatın, dik oturun, 10 dk. Kadar zihninizi boşaltmaya çalışın. Sevdiğiniz şeyleri, olmak istediğini yerleri gözünüzde canlandırın ve hayal edin. İhtiyaç duyduğunuz anlarda yardım istemekten çekinmeyin.

-Güvendiğiniz ve samimiyetine inandığınız insanlarla vakit geçirmeye çalışın. -İnsanların boş yere vaktinizi çalmasına izin vermeyin.

-Sıkıntılı anlarınızda elde ettiğiniz başarılarınızı düşünün.

-Şu an sizi üzmekte veya çok öfkelendirmekte olan bir olayı bir yıl sonra hatırlamayacağınızı düşünün.

-Her şeyi denemenize rağmen stresten kurtulamıyorsanız, uzman bir psikolog ya da psikiyatristten yardım alın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu