Güzellik

Sivilcelere Jojoba Yağıyla Elveda Deyin

Yağ, cilt gözeneklerini tıkamaz ve sivilceyi kötüleştirmez mi? Sivilce ile başa çıkmamda bana nasıl yardımcı olacak? Başlığı okuduğunuzda bu sorular aklınızdan geçebilir. Peki ya size jojoba yağının sivilceyi kötüleştirmeyeceğini, hatta sivilceleri yok edeceğini söylesek? Makaleyi gözden geçirin ve jojoba yağının sivilce ile nasıl savaşabileceğini öğrenin. Jojoba yağı cildiniz üzerinde son derece etkilidir ve çoğunlukla taşıyıcı yağ olarak kullanılır. Aynı zamanda cilt bakım ürünlerinde kullanılan yaygın bir bileşendir. Birçok kadın, sunduğu harika faydalar nedeniyle jojoba yağını cilt bakım rutininin bir parçası olarak kullanır. İşte jojoba yağının cildiniz için faydaları…

jojoba yağı nedir?

Nemlendirici Özelliği Vardır

Jojoba yağı nemlendirici görevi görerek cildinizden nem kaybını önler, cildinizi yumuşak ve esnek tutar. Özellikle cildi kuru olanlar için oldukça etkilidir. Uçucu yağlarla birlikte veya sade olarak da kullanabilirsiniz.

Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

Jojoba yağı antifungal ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bakteri ve mantar gibi çeşitli durumlara karşı jojoba yağı antimikrobiyal aktivite gösterir.

Yaraları iyileştirir

Jojoba yağının anti-enflamatuar etkileri, onu çeşitli cilt rahatsızlıklara karşı etkili bir ilaç yapar. Bir araştırma, jojoba yağının yaraları iyileştirebileceğini ve kollajen sentezini kolaylaştırabileceğini bulmuştur.

jojoba yağının faydaları

Cilt Bakım Ürünlerinin Etkinliğini Artırır

Bir araştırma, jojoba yağının, topikal ilaçların ve diğer cilt bakım ürünlerinin emilimini artırabileceğini belirtmektedir. Artık topikal ilaçları ve cilt bakım ürünlerini daha etkili hale nasıl getireceğinizi biliyorsunuz.

Cilde iyi bakmanın yanı sıra jojoba yağı, sivilcenin iyileşmesine yardımcı olur. Araştırmacılar, jojoba yağının sivilce yönetimindeki etkinliğini inceledi ve faydalı buldular. Ayrıntılı bir şekilde inceleyelim; Bir çalışmada kil jojoba yağı maskesinin akne lezyonları üzerindeki etkinliği değerlendirildi. Pilot çalışma 194 katılımcıyı (192 kadın ve 2 erkek) içermektedir. Altı hafta boyunca haftada iki ila üç kez kil jojoba yağı maskesini uyguladılar. 194 katılımcıdan sadece 133’ü çalışma bittikten sonra toplam lezyon sayısını geri verdi. Altı haftalık tedaviden sonra, lezyon sayısında (hem enflamatuar hem de enflamatuvar olmayan)% 54 azalma olduğu bulundu.

Cildinizi nemlendirmeden akne tedavisine kadar jojoba yağı cilt bakımında etkilidir. Günlük cilt bakımı ve sivilce yönetimi rutinine sığdırmak çok da zor değil. İşte bunu nasıl yapacağınızın ayrıntıları…

Sivilce İçin Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır?

Kil Maskenizle Kullanın

Bentonit kilini jojoba yağı ile karıştırın (üzerinde kullanacağınız alana göre eşit parçalar alın). İyice karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın (veya tüm yüzünüze ve boynunuza).Kurumaya bırakın daha sonra ılık suyla yıkayın. Çok sert ovalamayın; maskeyi çıkarırken hafifçe masaj yapın. Bu maskeyi haftada iki veya üç kez deneyin.

Jojoba yağı nasıl kullanılır?

Yüz Nemlendirici Olarak Kullanın

İki yemek kaşığı aloe vera jeli ve iki yemek kaşığı jojoba yağını cam bir hazneye ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı nemlendirici olarak kullanın. Yüzünüze uygulayın ve bir dakika masaj yapın. Günün herhangi bir saatinde, özellikle geceleri uyumadan önce kullanabilirsiniz.

Günlük Kreminizle Karıştırın

Jojoba yağını günlük cilt kreminizle veya jelinizle karıştırıp yüzünüze uygulayabilirsiniz. Ayrıca jojoba yağını yüz yağınızla birleştirebilir ve yüzünüze ve diğer etkilenen bölgelere masaj yapabilirsiniz.

Doğrudan kullanın

Jojoba yağını doğrudan yüzünüze veya etkilenen bölgeye de uygulayabilirsiniz. Birkaç damla jojoba yağı alın ve yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Bir veya iki dakika boyunca hafifçe masaj yapın. Yıkamadan bir gece bırakmak daha etkili olacaktır.

Şimdiye kadar, jojoba yağı kullanmanın potansiyel risk faktörleri üzerine bir çalışma yapılmamıştır. Ancak, olumsuz etkilerin olasılığını ekarte edemezsiniz.

Jojoba Yağı Kullanmanın Potansiyel Riskleri Var mı?

Jojoba yağı topikal uygulama için güvenli olarak kabul edilir (eğer alerjiniz yoksa). Yüzünüze uygulamadan önce bir yama testi yapmak her zaman daha iyidir. Bu, herhangi bir alerjik reaksiyon olasılığını ekarte etmenize yardımcı olur.

Jojoba yağı

Uzun süreli kullanım döküntülere ve tahrişe neden olabilir ve alerjik reaksiyonlara veya boğaz, yüz, dil ve dudak şişmesine neden olabilir.

Ayrıca jojoba yağını oral yolla tüketilmesi de tavsiye edilmez. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, jojoba yağı kullanmadan önce bir doktora danışın.

Sivilce için en etkili ilacı bulmak zor olabilir çünkü sonuç kişiden kişiye değişebilir. Doğal iyileştirme yöntemlerine gelince, sonuçlar farklı olacaktır.  Jojoba yağı sivilce lezyonlarında çoğu zaman işe yarıyor fakat işe yaramazsa, darmadağın olmayın. Akneyi tedavi etmenin birçok yolu var. Herhangi bir düzelme görmemeniz veya durumunuzun kötüleşmesi durumunda mutlaka dermatologa danışın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu