Tarifler

Şifa Niyetine İçilmesi Gereken Kemik Suyu Tarifi

Aslında yüzyıllar önce kullanılan kemik suyu hazır bulyonların çıkması sebebiyle son zamanlarda unutulan besinlerden olmuştu. Neyse ki tüm dünyada hak ettiği önemi kazanmaya çoktan başladı. Genelde yemeklere lezzet katmak için kullanılsa da, insan sağlığına sayısız faydaları var. Amerika’da tıpkı kahve dükkânları gibi kafeleri açılan kemik suyu, kanserden, sindirim sorunlarına, cildi gençleştirmekten, bağışıklığı arttırmaya kadar faydalar sağlıyor.

Gün içinde kendinizi yorgun, bitkin hissediyorsanız bir fincan kahve yerine kemik suyu içmeye ne dersiniz? Kemik suyu uzun saatler pişirilince kemiğin içinde yer alan kolajen, glutamin, prolin, hyalüronik asit, gibi bir çok mucizevî madde açığa çıkıyor ve bunlar bir anda kemik suyunu şifa kaynağı haline getiriyor. Tüm vücudumuza deyim yerindeyse tepeden tırnağa kadar fayda sağlıyor.

O zaman kemik suyunu en sağlıklı şekilde kendiniz yapmaya ne dersiniz? Buyurun tarife…

En İyi Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

Kemik suyu nasıl yapılır merak ediyor musunuz? Kemik suyu yaparken dikkate alınması gereken birkaç önemli temel husus vardır. Kemik suyunu yalnızca hayvansal bileşenlerle yapabilirsiniz, ancak yapılan çalışmalar hayvansal ürünler ile sebzelerin kombinasyonunun, her ikisinden de daha faydalı olmak için birlikte çalışarak sinerjik etkilere sahip olduğunu gösteriyor.

Daha kaliteli bir et suyu reçetesi için, et bölümünde bulunan, tavukayağı ve boyun gibi yaygın olarak bulunmayan vücut parçalarını kullanmakta kemik suyunuzu daha besleyici yapacaktır.

Ayrıca, tüm kemik suyu yararlarından tam anlamıyla faydalanmak ot beslemeli, antibiyotik ve hormon içermeyen hayvan ürünleri satın almalısınız.

Klasik kemik suyu tarifi için temel malzemeler kemik, yağ, et, sebze ve su olarak tanımlanır. Et suyu ya da kuzu suyu yapıyorsanız, bir tencereye koymadan önce kalan etleri ya da organ etlerini kızartmalısınız. Sığır kemiklerinin önceden pişirilmesine gerek yoktur. Balık ve kümes hayvanları (tavuk veya hindi) kızartmadan direk olarak tencereye koyabilirsiniz. Kemiklerden minerallerin çekilmesine yardımcı olmak için bir miktar elma sirkesi ekleyin.

Kemik Suyu Tarifi

En sağlıklı yöntem olan kendi kemik suyunuzu yapmak için tercihinize göre tavuk veya dana et suyunu kullanarak kendi kemik suyunuzu yapmak için:

  • Kemikleri büyük bir tencereye yerleştirin ve suyla kaplayın.
  • Pişirmeden önce suya iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Bu, önemli besinleri kemiklerden suya çekmeye yardımcı olur.
  • Tencereyi filtrelenmiş suyla doldurun. Burada dikkat etmeniz gereken husus suyun kaynaması için bolca yer bırakmanız.
  • Yavaş yavaş ısıtın. Kaynamaya bırakın ve sonra en az altı saat boyunca ocakta kısık ateşte bırakın. Üstüne biriken köpükleri kaşık yardımıyla alıp atın.
  • Yavaş ve düşük ateşte pişirin. Tavuk kemikleri 24 saat boyunca, sığır eti kemikleri 48 saat boyunca kaynatılabilir. Kemik içindeki ve çevresindeki besinleri tam olarak çıkarmak için düşük ve yavaş bir pişirme süresi gereklidir.
  • Ayrıca ek besin değeri için soğan, sarımsak, havuç ve kereviz gibi sebzeler de ekleyebilirsiniz.
  • Yavaş yavaş tencerede pişirildikten sonra, et suyu soğumaya bırakın daha sonra üstünde bir kat yağ sertleşecektir.
  • Ilıyınca direk olarak içebilirsiniz, tadı sizi rahatsız ediyorsa limon kullanarak veya çorba olarak tüketebilirsiniz.
  • Bu şekilde raf ömrü kısa olacağı için kâğıt bardaklara koyup buzluğa kaldırın. Pilavlara, yemeklerinize ilave bir tat ve sağlık eklemek üzere kullanabilirsiniz.
  • Elbette, tavuk çorbası, sığır çorbası, kemik iliği çorbası, ve bir çok diğer kemik çorbası ve diğer tarifler dahil olmak üzere, kemik suyu içeren çorbalar ve diğer tarifler yapabilirsiniz.

Kemik Suyu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Unutmayın, kemik suyu, bağışıklık sistemini destekleyen mineraller bakımından zengindir ve kollajen, glutamin, glisin ve prolin gibi iyileştirici bileşikler içerir. Tüm bunlardan yararlanmak için evde kemik suyunu kendiniz yapabilirsiniz ve kemik suyu sağlığa yararlarından yararlanabilirsiniz.

Kemik suyu kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve selenyum gibi önemli mineraller açısından da zengindir.

Kemik suyu içindeki kollajen, bağırsak astarını iyileştirir ve bağırsak iltihabını azaltır. Ek olarak, kollajen sağlıklı cildi destekler ve selülit görünümünü azaltabilir. Ayrıca, kemik etindeki glisin, hücrelerinizi kimyasallardan detoksifiye edebilir ve beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir.

Kemik suyu hiç karbonhidrat içermez. Katı ağırlığının büyük bir kısmı proteindir. 25 gram saf kemik suyu yaklaşık 1,8-5,6 gram protein (Neredeyse piyasadaki birçok protein supplementine yakın) içerir.

Günde ne kadar kemik suyu içmelisiniz? Kemik suyu çorbasını günde 1 kâse tüketebilirsiniz. Ayrıca genellikle sabah uyandıktan sonra bir küçük bardak her gün kemik suyu içebilirsiniz.

Kemik Suyunun Sağlığa Zararı Var Mı?

Herhangi bir et ürününe alerjik reaksiyon gibi bir durum söz konusu değilse kemik suyunun bilinen ciddi bir zararı bulunmuyor.

Ancak her yiyecekte olduğu gibi kemik suyunu da tüketirken de ölçülü davranmayı elden bırakmamak gerekiyor, kemik suyundan elde edeceğimiz faydaları zarara dönüştürmemek bizim elimizde.

Kemik suyu çok fazla tüketildiğinde kolesterol üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor ve kalorisi nedeniyle kilo alımına sebep olabiliyor. Bu yüzden özellikle kolesterolü olanların, kalori hesabı yapması gerekenlerin ya da yapanların, özel diyetler uygulayanların bu konuda mutlaka beslenme uzmanlarına ya da doktora danışması gerekiyor.

Ayrıca, kemik suyu tükettikten sonra ciddi rahatsızlık hissederseniz veya kronik, ciddi bir hastalığınız varsa lütfen doktorunuza danışın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu