Güzellik

Saçların Daha Hızlı Uzamasın Sağlayan Aleo Veralı 6 Saç Maskesi Tarifi

Saçlarımızın uzamasını istiyorsak sabırlı olmamız şart. Ama bazen, daha ne kadar sabredeceğiz diye düşünmeden de edemiyoruz.  Çünkü saç uzaması bazen aylar, bazen de yıllar sürebiliyor. Peki, saçlarımızın daha hızlı uzaması için ne yapabiliriz? Saç uzamasını hızlandıran evde yapılabilecek maske tarifleri nelerdir? İşte Saçların Daha Hızlı Uzamasın Sağlayan Aleo Veralı 6 Saç Maskesi Tarifi…

Saçlar için Aloe vera adeta bir mucize gibidir. Çünkü içeriğinde saç gelişimini hızlandıran ve kafa derisi sağlığını iyileştiren çok etkili amino asit ve proteolitik enzimler bulunmaktadır. Aleo vera sayesinde saçların daha hızlı uzaması sağlanabilir. Biz de bu yazımızda size bol bol aloe vera içeren saç maskesi tarifleri vereceğiz.

Aloe Veranın Saç İçin Yararları

Öncelikle Aloe Veranın saçlar için olumlu etkilerinden bahsedelim;

Aloe Vera, kafa derisinde hasarlı olan hücreleri iyileştirmeye yarayan proteolitik enzimler içerir, bu sayede de saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

Aleo veranın içerisinde yer alan Proteolitik enzim, saç derisini iyileştirmenin yanı sıra, uyuşuk kıl foliküllerini de uyarır ve yeni saç çıkmasını sağlar.

Saç dökülmesinin de önüne geçen Aloe Vera, daha kalın ve hacimli saçlara sahip olmanızı sağlar.

Kafa derinizdeki tahriş ve kızarıklık için de etkili olan Aloe Vera içerisinde antienflamatuvar vardır ve bu da saç derinizin rahatlamasını sağlar.

Aloe Vera içerisinde bulunan Antifungal ve antiviral özellikleri derinizin pul pul dökülmesini ve kepeği de azaltır.

Mineral, protein ve vitamin bakımından da zengin olan Aloe Vera, saç folikülünü ve saçı etkili şekilde besler.

Nem içeriği oldukça yüksek olan Aloe Vera, nemi saçınızın içine hapsederek saçınızın bakımını adeta tek başına üstlenir.

Aloe Vera ve Hint Yağı İçeren Saç Maskesi

Malzemeler:

2 çorba kaşığı Hint yağı

1 bardak taze aloe vera jeli

2 yemek kaşığı Çemen Tozu

Yapılışı:

Malzemelerin tamamını bir kabın içine alarak, homojen ve kıvamlı bir macun haline gelene kadar karıştırın. Daha sonra da bu karışımı saç derinize ve saçınıza uçlarına kadar uygulayın. Tamamen saçınıza macunu uyguladıktan sonra bir duş bonesini saçınıza takarak bir gece bu maske ile yatın. En az 6 saat boyunca bu maskenin saçınızda kalması gerekiyor. Bu sürenin sonunda saçlarınızı soğuk su ile durulayın. Daha sonra normal şampuanlama ve kremleme rutininizi uygulayabilirsiniz. Haftada 2 defa bu maskeyi uygulamanızın bir zararı yoktur.

Etkisi:

Saçların çıkmasını teşvik eden hint yağı, aynı zamanda saçlarınıza hacim de kazandırır ve hızlı şekilde uzamasını sağlar. Bu malzemelerin karışımı ise saç dökülmesinin önüne geçer ve saç kırılmalarını da önler.

Bal, Hindistan Cevizi Yağı ve Aloe Vera İçeren Saç Maskesi

Malzemeler:

3 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı

5 yemek kaşığı aloe vera jeli

2 yemek kaşığı bal

Yapılışı:

Tüm malzemeleri pürüzsüz bir kıvam alana kadar bir kabın içerisinde karıştırın. Karışım hazır hale gelince, saç derisine masaj yaparak uygulayın ve kalan karışımı da saç uçlarına kadar yedirin. Uçlar, saçınızın en hasarlı kısmıdır, bu nedenle oraya daha çok odaklanmanızda yarar vardır. Karışımı tamamen saçlarınıza sürdüğünüzde bir duş bonesi takarak 25 dakika kadar bekleyin. Bu sürenin sonunda da ılık su ve şampuanla saçlarınızı durulayın. Maskeyi haftada bir defa uygulayabilirsiniz.

Etkisi:

Saç telinin dış yüzeyini onaran Hindistan cevizi yağı ve bal, saçlarınızı nem sızdırmaz hale getirir. Yukarıda verdiğimiz maskeyi uygularsanız, saçlarınız korunacaktır ve kırıklar önlenecektir.

Yumurta Sarısı, Zeytinyağı ve Aloe Vera İçeren Saç Maskesi Tarifi

Malzemeler:

3 çorba kaşığı zeytinyağı

4 yemek kaşığı taze aloe vera jeli

1 yumurta Sarısı

Yapılışı:

Homojen ve pürüzsüz bir kıvama gelene kadar bir kabın içerisinde bütün malzemeleri karıştırın. Kafa ve saç derisinde bu karışımı masaj yaparak uygulayın. Daha sonra bir duş bonesini saçınıza takarak 20 – 25 dakika kadar bekleyin ve saçınızı soğuk su ve şampuan ile yıkayın. Ilık ya da sıcak su kullanmanız durumunda karışımın içerisindeki yumurta pişecektir, bu nedenle soğuk suyu tercih etmenizde yarar var. Bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Etkisi:

Sağlıklı yağlar ve protein bakımından zengin olan yumurta sarısı saçları besler. Aynı şekilde Aloe Vera ve Zeytinyağı da saçların beslenmesine ve uzamasına katkı sağlar.

Hindistan Cevizi Sütü ve Aloe Vera İçeren Saç Maskesi Tarifi

Malzemeler:

4 çorba kaşığı Hindistan cevizi sütü

4 yemek kaşığı aloe vera jeli

1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı

Yapılışı:

Malzemeleri bir kasenin içerisinde pürüzsüz bir karışım haline gelene kadar karıştırın. Daha sonra önce saç derisine masaj yaparak, ardından da saçınızın tamamına bu karışımı uygulayın. Yarım saat kadar saçınızda karışımı beklettikten sonra durulayın. Şampuan ve saç kremi uygulama işlemlerini de yapabilirsiniz. Maske, haftada bir kez uygulamaya uygundur.

Etkisi:

Saç sağlığını korumaya yardımcı olan Hindistan Cevizi sütü, harika bakım yapar. Aynı zamanda saç derinizi de besleyen bu yağ, içeriğin saça tamamen nüfuz etmesini sağlar. Bu sayede saçlarınız içten dışa kadar beslenir.

Kına ve Aloe Vera İçeren Saç Maskesi Tarifi

2 bardak taze kına yaprağı

1 yemek kaşığı taze aloe vera jeli

2 çorba kaşığı yoğurt

1 çorba kaşığı zeytinyağı

Yapılışı:

Kınayı, maskeye başlamadan yaklaşık 2 saat öncesinde suya koyun ve bekletin. Ardından da yaprakları ezerek geri kalan malzemelerle karıştırın. Karışım iyice hazır olunca saç diplerine ve saçınıza uygulayın. Karışım saçlarınızı tamamen kapladıktan sonra da 45 dakika bekletip soğuk su ve şampuan ile yıkayın. Maske, haftada iki defa uygulamaya uygundur.

Etkisi:

Kafa derisi sağlığını korumak için harika bir malzeme olan kına, aynı zamanda saçları yumuşatır ve hızlı uzamasına da yardım eder. Sadece saç uzamasını hızlandırmak için değil, beyazları kapatıp saçlarınıza hoş bir renk de katacaktır. Fakat bu karışımın boyama etkisi olduğunu unutmayın ve saç renginizin değişmesini istemiyorsanız kullanmayın.

E Vitamini ve Aloe Vera

Malzemeler:

1 çorba kaşığı limon suyu

1 yemek kaşığı aloe vera jeli

1 ampul E vitamini

2 yemek kaşığı badem yağı

Yapılışı:

Malzemelerin tamamını bir kabın içerisine alın ve pürüzsüz bir karışım olana kadar karıştırın. Birkaç dakika boyunca saç derisine masaj yaparak bu karışımı uygulayın. 20 dakika boyunca karışımı bekletip saçlarınızı şampuanlayın ve ardından da durulayın.

Etkisi:

Saç derisine ve saçınıza zarar veren serbest radikalleri nötralize eden E vitamini, mükemmel bir antioksidandır. Bu maske sayesinde saçlarınız sağlıklı kalır, kırık oluşumu azalır ve daha hızlı uzar.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu