Güzellik

Tırnak Bakımının Altın Kuralları ve Tırnak Maskesi

Siz fark etmeseniz de en çok dikkat çeken bölgelerinizden biri de tırnaklarınızdır. Bakımsız ve sağlıksız tırnaklar, insanlar üzerinde olumsuz bir izlenim uyandırır. Bu nedenle kişisel bakım sırasında tırnaklara da özen gösterilmeli, tırnak sağlığı rutin bakımla güçlendirilmelidir. Güzelliğine düşkün her kadın, ‘Tırnak bakımı nasıl yapılır? Tırnak bakımında nelere dikkat edilmelidir?’ konusunda araştırma yapıyor. Özellikle pandemi döneminde evde geçirdiğimiz sürelerin artması ile birlikte evde tırnak bakımı konusu da ön plana çıktı.

Tırnaklarınızın temizliğini ihmal etmeyin ve tırnaklarınızı güçlendirin

Tırnak bakımının en önemli kuralı, tırnakların sürekli temiz tutulmasıdır. Tırnaklarınızda kir birikimini önlemek ve tırnak yüzeyinizi sürekli temiz tutmak için hijyene önem verin. Ayrıca tırnaklarınızda gün içinde kullandığınız ojeyi akşam yatarken mutlaka çıkartın ve tırnaklarınızın hava almasını sağlayın. Uzun tırnak kullanıyorsanız, tırnaklarınızın kırılmasını önlemek için tırnak güçlendiriciler kullanmalısınız. Güçlü tırnaklar için haftalık kişisel bakım günlerinizde tırnaklarınızı ılık sirkeli suda 20 dakika bekletin. Ellerinizi kuruladıktan sonra tırnak güçlendirici bakım kremi ile tırnak köklerinize parmak ucunuzla hafif masaj uygulayın.

Tırnak dostu ürünler seçin

Tırnaklarınıza manikür uygulayacaksanız, manikür bakım setinizi kaliteli ürünlerden seçin. Manikür uygulamasında törpünün metal olmamasına dikkat edin. Törpüleme işlemini nazik biçimde uygulayın. Tırnaklarınızda ölü deriyi almadan önce tırnaklarınızı limonlu suda bekleterek mutlaka tırnak etlerinizi yumuşatın. Ölü derileri etinizi tahriş etmeden, nazik biçimde kaldırın ve temizleyin. Tırnaklarınızda belirgin biçimde ölü deri gözlenmiyorsa tırnak diplerinizi kesmek yerine nazikçe geriye doğru etmek daha sağlıklıdır. Tırnak diplerinde et kesilmemelidir.

 

Tırnak Bakımının Altın Kuralları ve Tırnak Maskesi
Tırnak Bakımının Altın Kuralları ve Tırnak Maskesi1

Tırnak besleyici ürünleri araştırın

Son zamanlarda tırnak bakımı oldukça öne çıkan bir konu oldu. Dolayısıyla da tırnak bakım ürünlerinin kullanımı yaygınlaştı. Piyasada tırnak eti bakım kremleri, tırnak sertleştiriciler, serumlar şeklinde kozmetik ürünleri araştırın. Ürünler arasında cilt sağlığınıza uygun krem ve jelleri haftalık tırnak bakımınızda uygulayabilirsiniz.

Evde tırnak güçlendiren doğal maske tarifi alabilirsiniz

Evde kolayca hazırlayacağınız tırnak maskesi kullanarak haftalık tırnak kürü ile bakım yapabilirsiniz. Evde tırnak maskesi tarifi için malzemeler:

1 tatlı kaşığı bal,

1 tatlı kaşığı elma sirkesi,

1 çay kaşığı zeytinyağı,

1 adet bıldırcın yumurtası sarısı

Tırnakları güçlendiren maske tarifi hazırlarken tüm malzemeleri karıştırıp maskeyi buzdolabında 10 dakika dinlendirin. Maskeyi tırnaklarınıza masaj yaparak uygulayın ve ellerinize de sürün. 15 dakika sonra cilt dostu bir temizleme ürünü le ellerinizi yıkayın. Maskeyi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu