Güzellik

Saç Dökülmesine Kesin Çözüm

Günümüzde kadın ve ya erkek ayırmaksızın saç dökülmeleri hızla artmaktadır. Uzmanlar bunun nedenini aşırı strese ve hayat zorluklarına bağlıyorlar. Tabi erkeklerde saç dökülmesi durumu biraz daha farklıdır. Kalıtsal olarak genlerden gelen dökülmeler de meydana gelmektedir. Genetik dökülmelerde saçlar ilk olarak incelmeye başlar. Bu sırada erkeklik hormonu ile beraber saç kökleri işlevlerini tamamen kaybeder ve saç dökülmeleri meydana gelir. Dünyada en çok genetik olarak saç dökülmesi meydana gelmektedir. Yani kısaca ailede saç dökülmesi var ise sizlerde de dökülme olasılığı çok yüksektir. Her saç telinin belli bir ömrü vardır. Ömrü biten saç teli kökünden koparak dökülmektedir. Genlerin yanı sıra ilaçlar nedeniyle de dökülmeler sık sık meydana gelmektedir. Genellikle kanser ve hormon tedavilerinde kullanılan ilaçlar dökülmelere sebep olmaktadır. Fakat ilaç bittiği zaman saç dökülmesi duracak ve dökülen saçlar tekrar çıkmaya başlayacaktır. Tüm bu söylediğimiz nedenlerden dolayı eğer saçlarınız dökülüyorsa artık korkmayın çünkü günümüzde saç dökülmesine karşı artık çözüm bulundu.

Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Çözümler

Saç dökülmesinin en büyük nedeni kök uçlarının ölmesinden kaynaklanır. İşte bu yüzden uzmanlar tarafından önerilen birçok bitki ve yağları sayesinde saç köklerinin ömürlerini uzatabilir böylece saç kaybına engel olabiliriz. Bu ürünlerin en başında erkeklerin genelde sakallarının çıkması için kullandıkları sarımsak gelir. Sarımsak ile hazırlanan bir karışımı saç köklerine sürerek kökleri hayatta tutabiliriz. Fakat sarımsağın açı olmasından dolayı kök uçlarında biraz ağrı hissederiz. İkinci olarak ise her derde deva zeytinyağı gelir. Saf zeytinyağı ile saçlarınızın köklerine masaj yapmanız gerekmektedir. Bu masajın artından ılık su ile saçlarınızı yıkamalısınız. Bu yöntem ile saç köklerimizi canlı tutar ve saç dökülmesine engel oluruz. Son olarak karanfil karışımı gelmektedir. Dolu olan 1 su şişesinin içine bir avuç karanfil atılarak bu karışım elde edilir. Fakat burada ki en önemli detay bu su şişesini içinde karanfil ile beraber ışık görmeyen bir yerde 1 gün boyunca bekletmektir. En sonunda bu su şişesinde ki su ile saçlarımızı ve diplerimizi hafta da en 3-4 kere yıkarsak dökülmeni önüne geçmiş oluruz.

Saç Dökülmesini Engelleyen Besinler

Yediğimiz yiyeceklerde saç dökülmesinin önüne geçmekte bizlere yardımcı olmaktadır. Bu yiyeceklerin en başında protein gelmektedir. Protein değeri yüksek olan balık, yumurta, tavuk ve yoğurt saç köklerimize destek vermektedir. Bunun yanı sıra B vitamini vücudumuza mutlaka girmesi gerekmektedir. Havuç, fındık, tam tahıllı besinler ve ıspanak saç köklerine yarayan en önemli besinlerdir. Genellikle bu ürünleri sık sık kullanmalıyız. Ayrıca karbonhidrat değeri yüksek besinlerden olabildiğince uzak durmalıyız.

Saç Ekme Yöntemi Nasıl Uygulanır

Eğer saçlarınız git gide dökülmeye başladıysa tek yöntem saç ekme kalmaktadır. Dökülmelere karşı kesin çözüm olan bu yöntem biraz masraflıdır fakat kesin çözüm mutlaka alınmaktadır. Saç ekimi artık günümüz şartları ile oldukça kolay yapılmaktadır. Öncelikle uzman doktorlar tarafından kafa yapınız belirlenir. Bu işlemden sonra kafanızda hiç dökülmeyen köklere sahip saçlar sökülür ve bu saçlar özel bir su içerisinde bekletilir. Daha sonra saçlarınız sıfır kesilerek ekim başlar. Sizden alınan saçlar tekrar sizin saç köklerinize ekilir. Böylece ölmüş olan kök hücresi tekrar uyarılır. Bu işlemden sonra artık saç ekim işi biter ve zaman geçtikçe saçlarınıza kavuşursunuz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu