Güzellik

Saç Dökülmesinden Kurtulmak İçin 6 Doğal Yöntem

Sağlıklı, doğal ve bir saçtan daha çekici bir şey yoktur. Fakat saç dökülmesi hem erkekler hem de kadınlar için oldukça yaygın bir sorundur. Yaş alma ile birlikte saçlarımız doğal olarak incelir. Yaşlandıkça saç dökülmeye başlar ve yeni saç telleri çıkmaz. Saç dökülmesi çeşitli nedenlerle olur ve bunların hepsi yaşlılık ile ilgili değildir. Saç dökülmesinin nedenleri arasında, yetersiz beslenme en yaygın olan sebep olabilir. Mineraller, vitaminler ve proteinlerin eksikliği de saç dökülmesine neden olabilir. Anemi, tiroit bozukluğu, diyabet vb. Bazı sağlık sorunları saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesinin ikinci önemli nedeni hijyen eksikliğidir. Yani kirlilik, kötü su, kalıtım, bazı ilaçlar vb. Saç dökülmesine yol açabilir. Gebelik sırasında vücuttaki çeşitli hormonal değişiklikler nedeniyle, saç dökülmesi olabilir. Birçok kadın gebelik sonrası saç dökülmesinden oldukça muzdariptir. Özellikle stres saç sağlığının bir numaralı düşmanı sayılabilir. Stres dışında, doğum kontrol hapı almak saç dökülmesine neden olabilir. Nedeni ne olursa olsun, saç dökülmesi ilerleyip sizi saçsız bırakmadan önce tedavi edilmelidir. Aşırı saç dökülmesinden kurtulmanıza yardımcı olacak çeşitli, evde kolayca yapabileceğiniz maskeler vardır.

Saç dökülmesinden kurtulmak için 6 doğal yöntem…

Hindistan Cevizi Yağı

Düzenli olarak yapılan Hindistan cevizi yağı masajı, saç dökülmesini durdurmak için en iyi yöntemlerdendir. Biraz saf hindistancevizi yağı alın ve tüm kafa derinize dolambaçlı bir şekilde masaj yapın. Bu masaj, kafa derisinde kan akışının daha iyi olmasına yardımcı olur. Daha iyi kan akışı, kafa derisinde daha iyi oksijen kaynağı anlamına gelir. Uygun oksijen kaynağı saç kökünü güçlü tutar ve saç büyümesini destekler. Saç derisine Hindistan cevizi yağı ile masaj yapmak, yeni saç büyümesinde gerekli olan çeşitli mineraller, vitaminler ve yağ asitleri içerdiğinden faydalıdır. Dökülmeyi engellemenin yanı sıra, yeni saç büyümesini de destekleyecektir.

Yumurta Ve Yoğurt

Yumurta ve yoğurt karışımı B vitamini, A vitamini ve E vitamini içerdiği için saçın en önemli doğal ürünlerinden biridir ve bu vitaminler saç dökülmesini durdurmak ve yeni saç büyümesi sağlamak için gereklidir. Bir yumurtayı kırın ve iyice karıştırın bir fincan yoğurt ekleyin. İyice karıştırın ve saçınıza ve saç diplerine uygulayın. Saç dökülmesinden kurtulmak için, haftada bir kez düzenli olarak yumurta ve yoğurt uygulaması yapmanız gerekir. Bu maskeyi uyguladıktan sonra, bir saat bekleyiniz, bu süre boyunca kafa derisi besin maddelerini emer. Daha sonra saçlarınızı su ve hafif bir şampuanla durulayın.

Meyan Kökü, Kına Tozu Ve Süt

Meyan kökü protein açısından zengindir ve B vitamini vb. Açısından sağlıklı bir saç derisini ve saça kavuşmanızı destekler. Bu kadar önemli elemente sahip olmak saçlarınızı daha güçlü, daha canlı ve daha parlak yapar. Aynı zamanda kepeklerden arındırır, saç dökülmesini durdurur ve ayrıca saç derisi için iyi bir temizleyicidir. Meyan maskesi yapmak için 1 çorba kaşığı meyan kökü alıp 2-3 çorba kaşığı kına tozuyla karıştırın. İçine biraz süt dökün ve iyice karıştırın. Pürüzsüz bir macun yapın ve bu karışımı saç derisine uygulayın. Kurumaya bırakın, daha sonra bol su ile yıkayın. Saç dökülmesini durdurmak için haftada bir kez meyankökü uygulaması yapın.

Aloe Vera Jel

Aloevera saç dökülmesini durduran ve saç büyümesini hızlandıran mükemmel bir üründür. Bir bardak taze aloevera jeli alın ve saç derisine ve saçınıza masaj yapın. Aloevera saç derisinin pH dengesini korumaya yardımcı olur, saç dökülmesini durdurur ve saç büyümesini hızlandırır. Aloevera jeli serin bir maddedir, kafanızı ferahlatır ve kafanıza günlük olarak uygulandığında stresi ve gerginliği azaltır. Aloevera jeli, stresin ve gerilmenin neden olduğu saç dökülmesinde etkilidir. Saç dökülmesini durdurmak ve saçın parlaklığını arttırmak için bu maskeyi iki günde bir kullanın.

Hint Yağı

Hint yağı saç dökülmesini durdurmak ve yeni saç tellerini oluşturmak için çok faydalıdır. Ancak, Hint yağı çok kalın bir yağdır ve bu yağı diğer yağlar ile karıştırmadan saç derisine uygulama yapamazsınız. Ayrıca, kalınlığı azaltmak için biraz ılıtmanız gerekir. Ayrıca, sıcak yağ, cilt tarafından çok daha iyi emilir. Bir kapta Hint yağı ve saç yağınızı karıştırın, kabı yağları ılıtmak için sıcak bir suya koyun. Ilıdığında bu yağı kafa derisine masajla uygulayın. Saçınıza bir havlu veya pamuklu bir bez sarın ve daha iyi emilim için gece boyunca bırakın. Daha sonra ertesi sabah saçlarınızı bol ılık su ve hafif bir şampuanla durulayın. Faydasını göreceksiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı daha çok kuru saçlarda kuruluğa bağlı olarak oluşan kırılarak dökülmeleri durdurur. Yağ saçın kalitesini artırır ve kırılma, çatallanma gibi sorunlar düzelir. Özellikle kadınlarda görülen saç dökülmelerinin önemli bir kısmı kırılarak dökülmedir ve zeytinyağından yarar görebilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu