Güzellik

Saç Bakımı Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli

Saç Bakımı Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli? Kişisel saç bakım önerilerinin başında kadılar ve erkekler için de son derece önemli olan yıllık saç bakımı gelmektedir. Her insanın cildinin yapısına göre saçların yapısı da değişkenlik gösterir.

Saç Bakımı Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli? Yağlı saçlar, kuru saçlar ve kırılgan saçlar olarak ayrılabilen saçlara bakım önerileri sunulmaktadır. Bakım ürünlerini kullanmadan önce saç tiplerimizi iyi tanımalıyız.

Yıllık Saç Bakımı Yapmanız Bir Yıl Boyu Sizi Rahatlatır

Yılda bir kere uygulayabileceğiniz saç bakımında saç dipleri nefes alarak yenilenir. Kafanızda oluşan havanın nemi ve çevre şartlarından dolayı ağırlığı birden attığınızı hissedeceksiniz. Özellikle yağlı saçlar için saç diplerinde oluşan yağ tabakasını atmak adına mükemmel bir uygulamadır. Yıl boyu egzoz dumanları, nem, rüzgâr ve fön makinelerinin yıpratmasına maruz kalan saçlarınızın ışıltısını tekrar yakalamak için yıllık bakımlarını yapmalısınız.

Saç Bakımı Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli
Saç Bakımı Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli

Çok Fazla Fön Çektirmekten Kaçının

Kişisel saç bakımı derinin altına bulunan yap tabakasını yumuşattığı gibi kuru ciltler için de saç derisinin nemlenmesini sağlar. Bahar aylarında yapılması önerilen bu bakımların güneş ışıkları ile canlanacak olan saç derisi için oldukça uygun olduğu belirtilmelidir. Saçlarınızın günlük bakımlarında çok sıcak su ile yıkamaktan ve şampuanınızı direk saç ortasına dökmekten kaçınmalısınız. Kaynar su ile yıkanan saçlar saç derisinde yıpranmaya neden olacağı gibi kepek oluşumuna da meyil vermektedir. Şampuanınızı kullanırken de avuç içinde köpürterek saçınınız yıkamanız saç dökülmelerini engellemek için dikkat edilmelidir.

Saçları güçlendiren ısırgan otu

Kadınların güzellik adına ciltlerine uyguladığı maskeler arasında yerini alan ısırgan otu maskesi cildin sıkılaşarak gergin görünümüne fayda sağladığı gibi saç dökülmelerine ve kanser hücrelerinin üremesini durdurmaya kadar birçok sorun üzerinde olumlu sonuçlar vermektedir. Çiğ olarak tüketmenin yanı sıra ısırgan otu bitkisini kaynatarak suyunu da kullanmanıza olanak sağlayan maskeyi herhangi bir malzemeye gerek duymadan tek başına kullanmanızda mümkündür.   Cildinizi gerginleştirmek ve daha sıkı bir cilde sahip olmak için taze veya kurutulmuş bir avuç ısırgan otunu 2-3 su bardağı su ile kaynatarak her sabah ve akşam olmak üzere yüzünüzü bu su ile yıkayın veya cildinize kompres olarak uygulayın. Düzenli uygulamanız sonrası cildinizin gerginleştiğini ve elastikiyetini koruduğunu göreceksiniz.   Ayrıca dökülen saçlarınızı daha canlı ve hareketli yapıya sahip olması içinde kullanabileceğiniz ısırgan otu saçlarınızın güçlenmesine destek olacaktır. Yine saçlarınız için bir litre su kaynatılmış içerisine 5 poşet kadar ısırgan otu çayını ekleyerek demlenmeye bırakın. Banyo esnasında son durulama suyu olarak kullanacağınız bu karışım saçlarınızın güçlenerek daha canlı görünmesine yardımcı olacak ve dökülmeleri önleyecektir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu