Güzellik

Nane Yağının Özellikleri ve Cilde Faydaları Nelerdir?

Nane Yağının Özellikleri ve Cilde Faydaları Nelerdir? Nane yağı, eski çağlardan beri terapötik özellikleri nedeniyle kullanılan aromatik bir tür olan nane bitkisinin yaprak ve çiçeklerinin damıtılmasıyla elde edilir. Nane yağının cilde faydaları nelerdir açıklayalım.

Nane Yağının Özellikleri ve Cilde Faydaları Nelerdir? Nane yağı, yağlar arasından en faydalı olanların başında gelmektedir. Son dönemlerde de oldukça popüler olan nane yağı hakkında merak edilenleri sizler için ele aldık.

Nane Yağı Özellikleri Nelerdir

Nane yağının cilde faydaları öncesinde özelliklerinden söz edelim. Şu anda nane yağı, mükemmel aromasının yanı sıra birçok faydası nedeniyle kozmetik ve aromaterapide yaygın olarak kullanılmaktadır. Nane esansiyel yağı, bileşiminde mentol, menton veya limonen gibi aktif maddeler içerir. Ayrıca esansiyel yağlar açısından da zengindir. Nane esansiyel yağı canlandırıcı ve rahatlatıcıdır, kontraktürler gibi kas ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur, ayrıca sinirleri ve kaygıyı sakinleştirmeye ve uykuyu kolaylaştırmaya hizmet eder.

Nane Yağının Özellikleri ve Cilde Faydaları Nelerdir
Nane Yağının Özellikleri ve Cilde Faydaları Nelerdir

Herhangi bir odayı kokulandırmak, ortamı rahatlatmak ve yaz aylarında sivrisinekleri uzak tutmak için uçucu bir yağ difüzöründe kullanılabilir. Nane yağını evde kullanmanın bir başka yolu da zemini veya herhangi bir yüzeyi temizlemek için suya birkaç damla eklemektir. Hoş bir koku bırakmasının yanı sıra dezenfektan görevi görür.

Nane Yağı Ne İçin Kullanılır

Nane yağı, bir yandan, hem yüz ve vücut bakımı hem de saç için birçok kozmetikte ortak bir bileşendir. Ayrıca tazelik ve iyi bir tat sağladığı deodorantların ve diş macunlarının bir parçasıdır.

Ancak bunun yanı sıra doğal bir bakım için nane esansiyel yağını tek başına kullanmak da mümkündür. Bu şekilde yapmaya karar verirseniz, %100 saf ve organik olması önemlidir.

Nane Yağının Cilde Faydaları

Yüzde nane yağı, akne tedavisinin yanı sıra yağlı ve karma ciltlerde fazla sebumu azaltmak için bir müttefiktir. Ayrıca içerdiği A ve B vitaminleri sayesinde cildin nemini artırır, yaşlanmayla savaşır.

Nane yağı tüm vücudu tazeler, tıkanıklıkları giderir ve selüliti iyileştirmeye hizmet eder. Örneğin böcek ısırıklarını hafifletmenize yardımcı olacaktır; ayrıca hava sıcakken sık görülen bacakların ağırlığıyla mücadele etmek için; ve yoğun bir güneş gününden sonra cildi tazelemek için uygundur.

Öte yandan, nane yağı kasları gevşetmek için iyi bir müttefiktir ve kontraktürlere masaj yapmanın yanı sıra adet görme, baş ağrısı veya mide ağrıları gibi ağrıları hafifletmek için kullanılabilir.

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu