MODA

Moda Trendi Retro Giyim Tarzının Özellikleri Nelerdir?

Moda Trendi Retro Giyim Tarzının Özellikleri Nelerdir? Retro, eskiye ait anlamına gelmektedir ve temel olarak geçmişe dönmeyi ifade eder. Retro terimi moda terminolojisinde bugünden 20-30 yıl öncesine dönüşü ifade eder. Ancak birçok insan bu terimi çok daha uzun yıllar için, en çok 40-50 yıl öncesi için kullanır.

Moda Trendi Retro Giyim Tarzının Özellikleri Nelerdir? Retro geçmişe gitmek anlamına gelse de, retro moda tasarımında geçmişteki ürünleri alıp geliştirme sanatıdır. Yani retro, geçmişte popüler olan bir tasarımı aynen kullanmak demek değildir. Retroda 50 yıl önce trend olan bir ürün alınır ve o üründe bazı değişiklikler yapılır. Yani geçmişteki bir ürün yeniden yaratılır.

Örneğin, 90’lı yıllarda popüler olan saçaklı süet ince ceketler, günümüzde süet yerine farklı malzemeden üretildiğinde retro olur. Sadece kıyafette değil, saç tasarımında ve aksesuarlarda da retro uygulanabilir. Örneğin saçların iki renk boyanması, yine 90’lı ve 2000’li yıllarda oldukça popülerdi. Günümüzde bu saç tarzı, farklı renk tonlarında ve saçın farklı bölgelerine uygulanarak yeniden canlandırılıyor. 80’li yılların pofuduk vatkalı gömlekleri, kumaşın cinsinde, dikişlerde ve vatkaların tasarımında çeşitli yenilikler yapılarak yeniden satışa sunuluyor.

Moda Trendi Retro Giyim Tarzının Özellikleri Nelerdir
Moda Trendi Retro Giyim Tarzının Özellikleri Nelerdir

Retro Giyim Tarzı Nedir

Retro giyim tarzı, sadece kıyafetlerde değil, moda ile ilgili tüm ayrıntılarda geçmişin canlandırılması ve yeniden yaratılmasıdır. Retro, renklerin, desenlerin, kıyafetlerin, aksesuarların yeni özelliklerle yeniden trend olmasıdır. Örneğin geçmişte İspanyol paça kot pantolonların, kumaş ve kadife pantolonlarda uygulanarak yeniden popüler olması retroya verilebilecek en iyi örneklerdendir. Bir diğer örnek oduncu gömlekler üzerinden verilebilir. Oduncu gömlekler, 1990’lı yıllarda çok modaydı. Günümüzde bu gömlekler farklı kalıplarda ve farklı stillerde yeniden trend oldu. Oduncu gömlekler geçmişi hatırlatmakla birlikte yeni bir stil de kazandı.

Retro Mu Vintage Mı

Retro kavramı çoğunlukla vintage kavramı ile karıştırılır. Vintage, geçmişteki ürünleri, 2. el kıyafetleri satın alıp aynen kullanmaktır. Örneğin satışa sunulan 1970’li yıllardan kalma bir elbiseye vintage denir. Retro ise, bir moda fikrinin yeni malzemelerle ve çeşitli değişikliklerle yeni baştan üretilmesidir. Vintage kıyafetler, 2. el kıyafet satan dükkânlardan satın alınabilen eski kıyafetlerdir. Retro kıyafetler ise 2. el olsa bile, günümüzde üretilmiş, yeni kıyafetlerdir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu