Yaşam

Mercimeğin Faydaları, Zararları Ve Tarihi

Muhteşem bir protein kaynağı olan mercimeğin rengi beyaz, turuncu, yeşilden kahverengi ve siyaha kadar birçok çeşitlilik gösterir. Kırmızı mercimek bu baklagiller grubunun içindeki en iyi lezzete sahip olan ve en kolay pişen mercimek türüdür. Protein kaynağı olan kırmızı mercimek beslenme uzmanları tarafından ısrarla tavsiye edilmektedir. Neolitik dönemden bu yana yüzyıllardır pişirilmektedir ve geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Hindistan en çok mercimek üreten ve tüketen ülkelerin başında gelir.

Mercimeğin Faydaları

 • Lif kaynağı
 • Sindirim sağlığını arttırır
 • Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur
 • Bağışıklık arttırır
 • Cildi ve saçı güzelleştirir
 • Vücudun alkalize olmasına ve ph seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur
 • Kan şekeri seviyelerini yönetir
 • Bitki bazlı protein kaynağıdır
 • Kilo vermeye yardımcı olur

Mercimek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mercimek ( Lens culinaris ) baklagil bitkisi ailesinin bir üyesidir ve yenilebilir, düzleştirilmiş bir pul olarak kabul edilir. Mercimek, baklagillere benzer aynı zamanda farklı, baklalarda yetişen teknik olarak bir bikonveks tohumu türüdür.

Mercimek iyi bir polifenol kaynağı, folat, manganez, demir, bakır, tiamin, fosfor ve daha fazlasını içerir.

Mercimek besin yararları arasında lif sağlaması, kalp sağlığını koruması, sindirimi iyileştirmesi, kan şekeri seviyelerini yönetmesi, vücudun pH değerini dengelemesi, kilo kaybını desteklemesi ve bağışıklık / bağırsak sağlığını arttırması bulunmaktadır.

Geleneksel Tıpta Mercimek

Binlerce yıldır insanlar mercimeklerin şifa verici bir beslenmenin parçası olduğunu biliyorlar. Filizlenmiş tahıl ekmeği yapmak için kullanılması gereken ürünlerden biri olarak belirtilen en önemli yiyeceklerinden biri olarak bile kabul edilirler.

Tarihsel olarak, geleneksel Ayurveda diyetini izleyenler de dahil olmak üzere Hindistan’da yaşayan insanlar, mercimeklerin en büyük tüketicilerinden bazıları olmuştur. Bugün dünya çapında mercimek üretiminin yaklaşık dörtte biri, çoğu orada tüketilen ve hiç ihraç edilmeyen Hindistan’dan gelmektedir. Hint diyetleri genellikle eski bir reçete olan Hindistan’da günlük beslenmenin bir parçası olan dhal veya mercimek köri adı verilen temel yemeği içerir. Hem pilav hem de roti ile yenir. Mercimek ayrıca protein sağlamak ve tarifleri kalınlaştırmak için kullanılır.

Geleneksel tıp sistemlerinde kullanılan mercimek nedir? Vejeteryanlar için baklagiller, tatlılar ve mercimek önemli besin kaynaklarıdır. Tüm yıl boyunca dayanıklı oldukları için protein, kompleks karbonhidratlar, lifler ve vitaminler sağlarlar. Lif ve antioksidan alımını arttırmak için genellikle tahıllar, sebzeler, şifalı otlar ve baharatlarla birleştirilirler. Bu, iltihabı, sindirim sağlığını, kalp sağlığını vb. Azaltmak için önemlidir. Ayurveda prensiplerine göre, sindirim ve besin emilimini çoğaltmak için mercimek pişirmeye ilişkin bazı ipuçları verilmiştir:

 • Sindirimi kolay olan iyi pişmiş mercimek yiyin.
 • Kimyon, karabiber, zerdeçal ve zencefil gibi baharatlar ekleyin.
 • Kuru mercimekleri hava geçirmez kaplarda oda sıcaklığında saklayın. Mercimekleri altı ay içinde kullanmaya çalışın.
 • Pişirmeden önce birkaç kez durulayın. Pişirme işlemine yardımcı olması için mercimek ıslatmaya özen gösterin.
 • Mercimek pişene kadar domates veya limon suyu gibi tuz veya asitli maddeler eklemeyin.

Mercimek ve diğer baklagiller / tam tahıllar demir, magnezyum, potasyum ve diğerleri gibi besinler açısından yüksek olsa da, maalesef bunlar yüksek antinutrient seviyeleri nedeniyle emilmeyen birincil minerallerdir.

Mercimek, diğer bütün fasulye, tahıl ve baklagiller gibi ıslatıldığında veya filizlendiğinde en faydalı hale gelir. Daha fazla emilebilir besin sağlamanın yanı sıra, mercimeklerin ıslatıldığı ve filizlendiği zaman sindirimi daha kolaydır, bu nedenle bakliyat yerken gaz oluşuyorsa, bu yöntemi denedikten sonra muhtemelen daha iyi hissedeceksiniz.

Mercimek Tarihi ve Dünyadaki Yeri

Mercimek, Batı Asya ve Kuzey Amerika da dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerine özgü yıllık bir yerli bitki üzerinde yetiştirilir.

Günümüzde mercimek tarifleri Güney Asya, Akdeniz ve Batı Asya’da popülerdir. Çoğu ülkede, “tam bir protein” oluşturmak için pirinç veya diğer tahıllarla birleştirilirler, çünkü bunlar vücudun gıdalardan elde etmesi gereken temel amino asitlerin tamamına sahiptir ve vücut bunları kendi üretemez.

Dünyanın dört bir yanındaki en popüler mercimek ve pirinç yemeklerinden biri Batı Asya’dan geliyor ve buna mujaddara veya mejadra deniyor. Pirinç ve mercimek de Hindistan ve Pakistan’da popüler bir yemek olan Khichdi’de pişirilir. Mısır’da mercimek, kushari adı verilen ulusal tabakta kullanılan başlıca gıdalardır. Avrupa genelinde (özellikle Fransa ve İtalya’da) mercimek, çorbalara ekleme veya domuz eti, tavuk veya sığır eti ile yenme gibi birçok şekilde kullanılan sevilen bir baklagildir.

Dünyanın diğer bölgelerinde, İsrail, Etiyopya ve İran gibi, mercimek de büyüyen popülasyonlara yüksek oranda besin sağlamıştır. Yahudi yas geleneğinde, mercimekler haşlanmış yumurtalarla birlikte yas tutanlar için hazırlanmıştır, çünkü yuvarlak şekilleri doğumdan ölüme kadar olan yaşam döngüsünü simgelemektedir.

İran’da, pirinç üzerine dökülmüş bir güveç şeklinde olan mercimek, yüzyıllar boyunca protein ve dayanıklılık sağlamıştır. Etiyopyalılar, özellikle gelişmekte olan bebekler için veya yiyeceklerin az olduğu durumlarda, kalori, lif ve protein sağlamak için yassı ya da güveç şeklinde pişirilmiş mercimeklere güveniyorlardı.

Mercimeğin Olası Yan Etkileri

Mercimek de dahil olmak tüm baklagilleri çevreleyen en büyük sorunlardan biri, doğal olarak tripsin inhibitörleri gibi antinutrient faktörler ve nispeten yüksek bir fitat içermeleridir. Tripsin sindirime dahil olan bir enzimdir ve fitat, diyet minerallerinin biyoyararlanımını azaltır.

Mercimek yerken göz önünde bulundurulması gereken bir başka faktör de sindirim bozabilecek ve IBS gibi bazı insanlar için sorunlara neden olabilecek lektinler içermeleridir. Orta miktarlarda, bir sorun olmasa da, fazla miktarda mercimek tüketildiğinde veya hayvansal ürünleri mercimek ve diğer baklagillerle değiştirdiğinde, bazı sindirim rahatsızlıkları ve besin eksiklikleri yaşamaya başlayabilir.

Yukarıda belirtildiği gibi, mercimek ve diğer baklagiller ıslandığında veya filizlendiğinde en faydalı hale gelir. Daha fazla emilebilir besin sağlamanın yanı sıra, mercimeklerin bu şekilde sindirimi daha kolaydır ve muhtemelen daha az gaza neden olur.

Sonuçta, mercimek çok yönlü bir diyete mükemmel bir katkı sağlar, ancak tamamen bitki bazlı bir diyet uygularsanız dikkatli olun. Besin alımınıza bir göz atmak ve B12 vitamini ve demir ile takviye etmeniz gerekebilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu