Güzellik

Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Cildimizin harika görünmesi istiyorsak doğru tedavi yöntemlerini ve sağlıklı hayat tarzını benimsemek gerekiyor. Ancak, düşünmeyeceğiniz bazı günlük rutinler zamanla cildimizde hasara yol açabilir. Bu yazımızda hangi alışkanlıkların cildimizin düşmanı olduğunu hatırlayacağız ayrıca hangi alışkanlıkları değiştireceğimizi öğreneceğiz.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Yüzünüzü Yatmadan Önce Temizleyin

Yüzünüzü temizlemek için lavaboya geçmek uzun ve yorucu bir günün ardından zor gelebilir. Ancak yüzünüzdeki pisliği görememeniz, orada olmadığı anlamına gelmez ve zamanla, ten renginiz bedelini öder. New York City’deki Mount Sinai Hastanesi dermatolog MD Joshua Zeichner, “Kir, toz ve kirlilik artıyor bu da hem iltihap hem de ciltte hasara yol açıyor” diyor. Teninizi nemli tutmak için gliserin veya botanik yağlar gibi nemlendiriciler içeren nazik bir temizleyici kullanın. Lavaboya gidemiyorsanız veya sadece istemiyorsanız, yüz silme işlemi için ile bir ıslak mendili cildiniz üzerinde gezdirin.

Sigara İçiyorsanız Dikkat Etmeniz Gerekenler Var

Nikotin, cildinize kan akışını azaltır, bu da yeterli miktarda oksijen ve besin alamadığı anlamına gelir. Ve tütündeki kimyasallar, cildinizin yapısını veren kollajen ve elastin proteinlerine zarar veriyor, dermatolog New York Lazer ve Deri Cerrahisi Merkezi’nden MD, dermatolog Yoon-Soo Cindy Bae, “Sigara içen kişinin cildi ince, donuk, kırışmış ve daha az iyileşebilir” diyor.

Ayrıca, sigara içmek için yıllar boyunca dudaklarınızı titretmek veya dumandan uzak durmak için gözlerinizi kısmak çizgileri derinleştirebilir ve bu alanlarda daha fazla kırışıklıklara neden olabilir.

A ve C vitaminleri gibi antioksidanlar zararın bir kısmını hafifletebilirken, tek kesin yangın düzeltmesi iyi sigaradan vazgeçmektir.

Güneşten koruduğunuzda eksik – veya sadece atlayın.

Güneş ışığı aldığınızda kendinizi iyi hissedersiniz, ancak aynı zamanda ultraviyole (UV) ışınları cilde zarar verir. Zeichner, “UV ışığı hem erken yaşlanmaya hem de cilt kanserlerine yol açıyor” diyor.

Güneşten korunma ihtiyacı sadece plaja gittiğiniz günlerde değil, güneş, dışarısı soğuk veya bulutlu olsa bile cildinize zarar verebilir.

Geniş spektrumlu bir SPF, hem UVA hem de UVB ışınlarını bloke eder ve sizi tamamen korur. En az 30 SPF arayın ve dışarıdaysanız her 2 saatte bir yeniden uygulamayı planlayın. Yeterince kullandığınızdan emin olun: Tam bir çay kaşığı yüzünüz için, saç çizgisi dahil olmak üzere, burnunuzun etrafındaki ve çenenizin altında işe yarar.

Fazla Şeker Cilde Zarar Veriyor, Fazla Meyve Sebze Cildi Koruyor

Bazı çalışmalar şeker içeriği fazla besinlerin yaşlanma sürecini hızlandırabildiğini bulmuştur. Bu, beyaz ekmek ve makarna gibi rafine edilmiş karbonhidratlardaki nişastaların yanı sıra lolipop ve dondurma gibi tatlı yiyecekler için de geçerli. Cilt dostu bir diyet sebzelere, meyvelere ve kepekli tahıllara odaklanmalıdır.

Araştırmalar, taze meyvelerin ve sebzelerin, cildin yaşlanmasına neden olabilecek hasarı önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bae sebze ve meyvenin, derinin cildini onarmaya yardımcı olabilecek antioksidanlara sahip olduğunu söylüyor.

Cildinizi Nemlendirin

Pul pul dökülme ilk kuruluk belirtisidir. Zeichner, pul pul dökülme sırasında kaba işlemin ciltteki nemi dengeleyen bariyeri gerçekten bozabileceğini söylüyor.

Ovalamak yerine, kurumasını hidrasyonla nemlendirerek yatıştırın. Gliserin, dimetikon, petrolatum ve nemlendiricili parfüm içermeyen losyonlar ve kremler hızla emilir ve cildinizi sulandırır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu