Güzellik

Saçları Daha Hızlı Uzatmak İçin Etkili Tüyolar

Uzun saçlar geçmişten günümüze hep kadınlığın sembolü olarak görülmüştür. Şüphesiz tüm kadınlar sağlıklı, ışıl ışıl parlayan uzun saçlara sahip olmak ister. Zaman zaman ani bir kararla saçlarımızı kısa kestirip pişman olabiliyoruz. Ya da uzatmak istediğimiz halde çeşitli sebeplerden dolayı saçlarımızın uzaması yavaşlayabiliyor. Saçların yavaş uzamasının mevsimsel, hormonal, beslenme ya da stres gibi birçok kaynağı olabilir. Saçlarınızın kısa bir sürede omuzlarınızdan belinize kadar uzamasını bekleyemezsiniz belki ancak düzenli uygulayacağınız bakımlarla ve bazı tekniklerle saçlarınızın daha hızlı uzamasına katkı sağlayabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız tüyolara göz atarak sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmanın ilk adımını atabilirsiniz.

1. Beslenme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin:

Yediklerimiz tıpkı cilt sağlığımız gibi saç sağlığımızı da etkiliyor. Sağlıklı saçlar için yeterli miktarda B vitamini almaya dikkat etmelisiniz. Yumurta, süt ürünleri ,balık gibi protein ve omega açısından zengin gıdaları daha sık tüketin. Günde yaklaşık 1,5- 2 litre su tüketmeye özen gösterin. Ayrıca saç dökülmelerine neden olduğu için sigaradan da uzak durmalısınız.

2. Saç Diplerinize Masaj Yapın:

Duşta şampuanlama esnasında saç diplerine yapacağınız kısa süreli masajlar bölgedeki kan dolaşımını hızlandırarak saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Saçlarınıza bir defada çok miktar şampuan uygulamak yerine şampuanınızı az miktarda iki kez ve masaj yaparak uygulamayı deneyin.

3. Kimyasal ve Isı Gerektiren İşlemleri Azaltın:

Kimyasal işlemler ya da ısı ile şekillendiriciler kısa sürede güzel görünümlü saçlara sahip olmanızı sağlayabilir ancak uzun vadede saçlarınızı çok yıpratır ve uzamasını da etkiler. Saç boyası ve açıcıların içindeki kimyasallar saçlarınızın zayıflamasına ve koparak dökülmelere neden olur. Saç boyatma işleminizi en az 6 haftalık aralarla yaptırın. Saç düzleştirici ve maşaları ise sık kullanmaktan kaçının ve kullanım öncesi ısıya karşı koruyucu ürünler uygulayın.

4. Kırıklarınızı Düzenli Aralıklarla Kestirin:

Saç uzatmaya karar verdiğiniz dönemde uzun süre kestirmeyi düşünmüyor olabilirsiniz. Ancak sağlıksız saçların uzamasının da zor olduğunu unutmamalısınız. 3-4 aylık düzenli periyotlarla kırık saç uçlarınızdan kurtulursanız hem saçlarınız sağlığını korur hem de çok fazla kısaltmak zorunda kalmazsınız.

5. Doğal Yağlarla Saçlarınızı Besleyin:

Piyasada pek çok ünlü markanın kısa sürede çözüm sunan saç bakım ürünü bulunuyor. Fakat saç bakımınız için cep yakan ve kimyasal maddeler içeren bu ürünleri kullanmak zorunda değilsiniz. Saçlarınız için faydalı birçok seçenek doğada gizli. Saç uzatmada etkisi iyi bilinen doğal ürünlerden biri çam terebentin yağıdır. Çam terebentin yağını günlük kullandığınız şampuana 20-25 damla ilave ederek her kullanımda iyice çalkalayıp kullanabilirsiniz. Tatlı badem yağı, Hindistan cevizi yağı ve argan yağı da saç bakımında en çok tercih edilen bitkisel yağlar arasında yer alıyor. Hindistan cevizi yağının katı halde olanını tercih etmelisiniz. Bu yağ kuru saçlara nem sağlamada da oldukça etkilidir. Argan yağı kullanacaksanız saf olanını temin etmeniz faydalı olacaktır. Tercih edeceğiniz saç bakım yağını ya da bu yağlarla hazırlayacağınız karışımı saç diplerinize yedirip tarakla uçlara doğru yaydıktan sonra sıcak bir havluyla başınızı örterek en az yarım saat saçlarınıza nüfuz etmesini sağlamalısınız. Bitkisel yağlardan en iyi sonucu görmek düzenli kullanıma devam etmelisiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu