Tarifler

Kuşburnu Yağı İle Ev Yapımı Yaşlanma Karşıtı Nemlendirici

Yaşlanma kaçınılmazdır, ancak yaşlanmanın cilde yansımaları, şüphesiz uygun cilt bakımı ile geciktirilebilir veya azaltılabilir. Cildinizin her tabakası yaşlanmaya maruz kalır ve bu tabakalar içinde meydana gelen değişiklikler cildin yüzeyinde yaşlılık lekeleri, kırışıklıklar, ince çizgiler ve daha fazlası şeklinde görünmeye başlar.

Cildin zamanla sarkma ve gevşeme eğilimi göstermesinin bir başka nedeni de vücudun kollajen ve elastin üretiminin yaşlandıkça azalmasıdır. Sonuç olarak, cilt elastikiyetini kaybeder.

Uygun olmayan kan dolaşımı, genetik yatkınlık, yetersiz cilt bakım uygulamaları, güneşe maruz kalma, kirlenme ve aşırı sigara içme, cildi erken yaşlanmaya ve hasara karşı duyarlı kılan birkaç faktördür.

Yaşlanma belirtileri

 • Sarkık cilt
 • Kuru ve mat cilt
 • Göz kenarındaki kırışıklıklar
 • Kırışıklıklar
 • Yaşlılık lekeleri
 • Renksiz veya donuk cilt tonu
 • Gözlerin altındaki koyu halkalar
 • Büyük cilt gözenekleri
 • Kabarık gözler ve sarkık göz kapakları

Neredeyse, her popüler cilt bakımı ve kozmetik markaları; kremler, gece kremleri, nemlendiriciler ve losyonlar gibi çeşitli yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünleri sunar. Cildinizi sağlıklı ve genç tutmaya yardımcı olabilecek bir dizi doğal bileşen varken, bu zararlı ve kimyasal ürünleri neden cildinize kullanasınız ki?

Kuşburnu yağı içeren yaşlanma karşıtı nemlendirici tarifi, güzel ve ışıltılı cilde kavuşmak için kullanılabilecek çeşitli besleyici bileşenlerin bir karışımıdır.

Kuşburnu yağı ile yaşlanma karşıtı nemlendirici yapmak için adımlar

İhtiyacınız olan şeyler:

Balmumu – 1 yemek kaşığı

Mango yağı –1 yemek kaşığı

Tatlı badem yağı – 1/4 bardak

E vitamini – 10 damla

Kuşburnu tohumu yağı – 2 yemek kaşığı

Sığla esansiyel yağı – 7 damla

Paçuli esansiyel yağı – 7 damla

Adım 1: Balmumu ve mango yağını ısıtın ve eritin ve tatlı badem yağı ekleyin.

Balmumu ve mango yağını ısıya dayanıklı bir cam kabın içine koyun ve benmari usulü ısıtarak malzemelerin erimesine izin verin.

İki bileşen eridikten sonra badem yağını ekleyin.

Adım 2: Cam kabı ocaktan alın ve diğer malzemeleri ekleyin.

Cam kabı ocaktan alın.

Bir süre soğumaya bırakın.

Kuşburnu tohumu yağı esansiyel yağını ve E vitamini yağını ekleyin.

Adım 3: Malzemeleri karıştırın

Malzemeleri iyice karıştırmak için bir el çırpma teli kullanın.

Karışım soğudukça koyulaşmaya başlar.

Nemlendirici,, kremsi ve pürüzsüz olana kadar çırpın.

Bir kaba aktarın.

Cildinizi iyice temizleyin ve kurulayın.

Bu losyondan küçük bir miktar alın ve dairesel hareketlerle cildinize nazikçe masaj yapın.

Kullanılan Malzemeler hakkında her şey:

Balmumu: Balmumu, güçlü nemlendirme özelliğine sahiptir ve cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Nemi cilde hapsederek toksinlerin ve tahriş edici maddelerin zararlı etkilerinden uzak durmasına yardımcı olan koruyucu bir bariyer oluşturur. A vitamini yüklü, bu bileşen etkili bir şekilde hücre yenilenmesini teşvik eder ve cildi sağlıklı ve esnek tutar.

Balmumu antibakteriyel, anti-alerjik ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve antioksidanlarla doludur. Tüm cilt tipleri için uygundur yumuşak, dolgun ve genç bir cilt elde etmek için yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda doğal ev yapımı losyonların ve diğer kozmetik ürünlerin katılaşmasına yardımcı olur.

E Vitamini:   Bu bileşen bir bağışıklık arttırıcı olarak işlev görür, kan dolaşımını destekler, kalbi sağlıklı tutar. Güçlü antioksidan özelliğine sahiptir ve cilt ve saç için kozmetik ve güzellik ürünlerinde yaygın olarak kullanılır. Hasar görmüş cildin iyileşme sürecini hızlandırır ve solma izlerinin giderilmesine yardım eder.

E Vitamini ayrıca serbest radikallerin ve güneşin zarar görmesinin önlenmesi ve tersine çevrilmesinde ve yaşlanma belirtileriyle mücadelede rol oynar. Kollajen üretimini arttırmaya ve cildin elastikiyetini korumaya yardımcı olur. Bu bileşen cildi nemli tutar ve kırışıklıklar, ince çizgiler ve yaşlılık lekeleri ile savaşır. Ek olarak, E vitamini yağı, yaşlanma karşıtı nemlendirici tarifinizin kuşburnu yağı ile raf ömrünü uzatır.

Kuşburnu tohumu yağı: Hızlı emilen kuşburnu tohumu yağı cilde nüfuz eder ve içeriden çalışır. Vitaminler (A, C ve E), linoleik ve alfa-linolenik asitler ve antioksidan, antienflamatuar, büzücü ve antimikrobiyal yararları ile birlikte diğer temel besinleri içerir.

Kuşburnu tohumu yağı, yaşlanma ile ilişkili çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde kullanılır. Bu yağ, kolajen üretimini etkili bir şekilde arttırır ve cilt hücresi yenilenmesini destekler, böylece cildin sağlıklı ve genç görünmesini sağlar. Cildin elastikiyetini arttırmada ve sıkı tutmada, ince çizgilerin, kırışıklıkların ve yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmada yardımcı olur.

Kuşburnu tohumu yağı ayrıca cilt hasarını iyileştirmeye, lekeleri solmaya, pigmentasyonu azaltmaya, ten rengini iyileştirmeye, çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmeye ve cildi beslemeye yardımcı olur.

Mango yağı: Bu doğal bitki yağı, cilt bakımı ve güzellik dünyasında oldukça heyecan yaratmış durumdadır. Antioksidanlar ve besinlerle doludur. Güçlü nemlendirici özelliğe sahiptir kuru, kaşıntılı ve tahriş olmuş ciltler için harikalar yaratır.

Mango yağı ayrıca koyu renkli lekelerin ve normal yüz lekelerinin giderilmesine, izlerin iyileşmesine, ısırıkların ve sokulmaların tedavisine, küçük kesiklerin iyileşmesine ve diğer çeşitli cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olur. İnce çizgileri pürüzsüzleştirmenin yanı sıra kırışıklıkları azaltmanın ve önlemenin yanı sıra cildi sağlam ve genç tutar.

Linoleik ve oleik asit içeriğinden dolayı, bu bileşen cildin esnekliğini korumaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda kollajeni arttırmada ve hücre üretimini teşvik etmede rol oynar. Düzenli mango yağının kullanımı size tonlu, daha sıkı ve gençleşmiş bir cilt verecektir.

Badem yağı: Vitamin (A, E ve K) ve antioksidanlar ile yüklü, badem yağı cildiniz için mükemmeldir. Esnekliği arttırır ve kan dolaşımını destekler. Bu yağ kuru cildi gençleştirmek, güneşin zarar görmesini önlemek ve cilt rengini ve tonunu iyileştirmek için kullanılabilir. Bu hafif ve hipoalerjenik yağ, hassas ciltler için son derece uygundur. Akne, koyu halkalar, kızarıklıklar ve yaşlanma belirtileri gibi çeşitli sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.

Paçuli esansiyel yağı: Çeşitli tropikal ve aromatik kullanımlara sahiptir ve stresi azaltmak, cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek, kepeklerden kurtulmak, ağız kokusunu gidermek, cildi gençleştirmek ve daha  fazlası için etkilidir. Bu esansiyel yağ, anti-enflamatuar, antibakteriyel, antifungal, böcek öldürücü, antidepresan ve antiseptik özelliklere sahiptir.

Paçuli esansiyel yağının büzücü özelliği kas, sinir ve cilt kasılmasını uyarır. Cildin sarkmasını önler ve esnekliğini korur. Kan dolaşımını uyarır ve cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur, böylece cildinizi canlı ve genç tutar.

Sığla esansiyel yağı: Sığla yağı çeşitli cilt ve sağlığa faydalı yararlar sağlar. Antiseptik, dezenfektan, yatıştırıcı, temizleyici ve stres giderici özelliklere sahiptir.

Aynı zamanda sitofilaktik özelliklerden oluşur ve mevcut hücrelerin korunmasında ve yenilerinin büyümesinin teşvik edilmesinde yardımcı olabilir. Bu yağın büzücü özellikleri ayrıca yaşlanma karşıtı bir ilaç olarak etkinliğini arttırır. Sığla yağı elastikiyeti arttırır ve cildin sarkmasını önler. Kırışıklıklar, kaz ayakları ve yaşlılık lekeleri, bu yağ ve tüm yaşlanma belirtileriyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca cildin tonlanmasında da etkili olabilir.

Akılda tutulması gereken bazı ipuçları

 • Sığla ve paçuli yağı yerine havuç tohumu veya sardunya gibi diğer esansiyel yağları kullanabilirsiniz.
 • Soğumasını ve katılaşmasını sağlamak için tüm malzemeyi koyduktan sonra karışımı buzdolabında yarım saat kadar tutabilirsiniz.
 • Losyonu saklamak için metal bir teneke veya cam kavanoz kullanın.
 • Cildinizi zararlı UV ışınlarından korumak için uygun önlemleri alın.
 • Kırışıklıkları önlemek için cildinizi nemli tutun.
 • Cildinizi taze ve sağlıklı tutmak için haftada bir kez peeling uygulayın.
 • Besleyici bir diyet, düzenli egzersiz ve yeterli bir uyku yaşlanma belirtilerini geciktirmede yardımcı olur.
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu