Güzellik

Kuru Cilt Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genelde yağlı cilde sahip kişiler kendilerinde cilt problemi olduğunu düşünürler. Ancak kuru ciltte pek hafife alınmaması gereken bir cilt tipidir. Bakımı zordur ve genelde daha erken yaşlarda kırışıklığa maruz kalır. Kuru bir cildiniz varsa bunun nedenini ve ona nasıl bakmanız gerektiğini iyi bilmeniz size fayda sağlayacaktır. Bu yazımızda kuru ciltler hakkında bilinmesi gerekenleri ele aldık…

Kuru Cilt Nedir?

Kuru cilt, cildin en üst tabakasında uygun miktarda su eksikliği ile karakterize edilen yaygın bir deri durumudur. Kuru cilt erkekleri ve kadınları eşit şekilde etkileme eğilimindeyken, yaşlı bireyler genellikle kuru cilde daha yatkındır. Yaşlı bireylerde cilt, azalan doğal cilt yağları ve yağlayıcı maddelere sahip olma eğilimindedir. Kollar, eller ve özellikle alt bacaklar gibi alanlar kuru ciltlerden daha fazla etkilenme eğilimindedir. Nem ve sıcaklık gibi çevresel faktörler, ciltte tutulan su miktarı üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Sık sık el yıkama ve dezenfektan buharlaşma kuruluğa neden olur. Kuru cilt ayrıca bazı ilaçların yan etkisi olabilir ve bazı cilt hastalıklarının yan ürünü olabilir.

Epidermis normalde yağ ( lipid ) ve proteinden oluşur. Epidermisin lipid kısmı, spesifik epidermal proteinlerle (örneğin, filaggrin) cilt dehidrasyonunu önlemeye yardımcı olur. Eksik protein veya lipit bulunduğunda cilt nemi daha kolay buharlaşır. Cilt kurudukça, daha hassas hale gelebilir ve döküntülere ve cilt bozulmasına eğilimli olabilir. Kuru ciltler için tıbbi terim kserozdur. Basit önleme ve tedavi önlemleri kuru cildin tedavisinde çok etkilidir. Temel kuru cilt önleme adımları, sert sabunların ve kimyasal temizleyicilerin önlenmesini içerir. Tedavi genellikle yumuşak nemlendiricilerin daha sık ve düzenli uygulanmasını gerektirir. Tedavi edilmeyen kuru cilt, ekzematöz dermatit, sekonder bakteriyel enfeksiyonlar, selülit ve ciltte renk değişikliği dahil komplikasyonlara neden olabilir. Neyse ki, kuru cildin tedavisi genelde hafiftir ve kolayca giderilebilir.

Kuru Cilt Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuru cilt küçük ince pullara, çatlamalara ve kuru lekelere neden olan çok yaygın bir durumdur.

Kaşıntı kuru cildin en sık görülen semptomlarından biridir.

Çizilmelere karşı koymak zor olabilir.

Kuru cilt daha çok soğuk kış aylarında ve daha kuru iklimlerde görülür.

Yaşlılar kuru cilde genç insanlardan daha yatkındır.

Egzama öyküsü olan kişilerde kuru cilt daha sık görülür.

Kuru cilt nadiren bazı ilaçların yan etkisi olabilir.

Kuru cilt hipotiroidizm olanlarda daha sık görülür.

Kaşıntı- çizik döngüsü cilt kalınlaşmasına ve kararmasına neden olabilir.

Olası komplikasyonlar döküntü, egzama ve bakteriyel enfeksiyonları içerir .

Aşırı kuruluk cildin çatlamasına neden olabilir.

Topikal kortikosteroidler ve yağlama losyonları ve kremleri içeren ilaçlar kaşıntıyı hafifletebilir.

İkincil enfeksiyonlar çiziklerden ve cilt bozulmasından kaynaklanabilir.

Banyo sıklığının azaltılması ve cildin duştan sonra nemlendiricilerle yağlanması gibi bazı ev ilaçları kuru cildin kontrolüne ve önlenmesine yardımcı olabilir.

Kuru Cilt Neden Olur?

Tek bir kuru cilt nedeni yoktur. Kuru cilt nedenleri dış ve iç olarak sınıflandırılabilir. Dış etkenler en sık görülen nedendir ve ele alınması en kolay olandır. Dış faktörler, özellikle merkezi ısıtıcıların kullanıldığı kış aylarında soğuk sıcaklıkları ve düşük nemi içerir. İç faktörler arasında genel sağlık, yaş, genetik, aile öyküsü ve atopik dermatit gibi diğer tıbbi durumların kişisel bir geçmişi bulunur. Özellikle bazı tiroid hastalıkları olanlar kuru cilt gelişimine daha yatkındır.

Kuru cilde neden olan dış faktörler şunlardır:

Sert sabunlarla aşırı yıkama

Sterilizatörlerin ve lipit çözücülerin aşırı kullanımı (alkol)

Soğuk hava

Düşük nem

Banyo ve duşlar cildi temizlese de, kurulama işleminin tamamlanmasından sonra kuru ciltle sonuçlanan suyun buharlaşmasıdır. Banyo yaptıktan sonra aşırı sıkı hisseden cilt, suyun ve doğal cilt yağlarının aşırı şekilde alındığını gösterebilir.

Kuru cilde neden olan en yaygın etkenlerden biri, sert sabunların sıkça uygulanmasıdır. Sabun türü kuru cilt üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Sabun, ciltteki yağları gideren bir emülgatördür. Cilt daha sık sabunla ovulur, daha fazla yağ alınır ve sonuçta kurutucu cilde neden olur. Aşırı sabun kullanımı kuru cildi kötüleştirebilir.

Ayrıca, yanlış nemlendiriciler kullanıyorsanız veya yetersiz bir nemlendirici seçtiyseniz kuru cilt kalıcı olabilir veya daha da kötüleşebilir. Bazen giysilerin farklı malzemesi kuru cildi de etkileyebilir. Yün veya sentetik elyaf gibi bazı malzemeler cildi tahriş eder ve kuru cildi kötüleştirir.

Kuru cilt durumu, bazı ilaçların alınmasıyla da ortaya çıkabilir. Bazı örnekler yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, alerji ve akne ilaçlarıdır. Nadiren kuru cilt problemi, bir iç tıbbi durumun işareti olabilir. Örneğin, yaşlanma doğal olarak insanları cildin kurumasına daha yatkın hale getirebilir. Ek olarak, egzama, sedef hastalığı, diyabet, hipotiroidi ve malnütrisyonun hepsi kuru cilt ile ilişkilidir.

Doktorlar Kuru Cildi Nasıl Teşhis Eder?

Genel olarak, hekim cildi görsel olarak incelediğinde kuru cildi kolayca teşhis edilebilir. Kuru cilt her yaşta herhangi bir cilt tipinde görülebilirken, cildini sabun veya deterjanlara sık sık maruz bırakan kişiler ve yaşlılar bu durumu geliştirmeye daha eğilimlidir. Ek olarak, kapsamlı bir aile öyküsü incelemesi, kuru cilt tanısını desteklemeye yardımcı olabilir. Daha zor durumlarda, tanıyı doğrulamak ve tedavi planını yönlendirmek için bir cilt biyopsisi yardımcı olabilir.

Kuru Cilt Kış Kaşıntılarına Neden Olur Mu?

Kış kaşıntısı, kışın genelleşmiş kaşıntılı deri için ortak bir addır. Kuru cildin neden olduğu kış kaşıntıları egzama öyküsü olanlarda da görülebilir. Soğuk sıcaklıklar, düşük nem ve merkezi ısı kullanımı gibi dış faktörler, kış mevsiminde kuru cildi kötüleştirme eğilimindedir. Bu nedenle, bazı insanlar kışın kuru cilt durumunu “kış kaşıntısı” olarak adlandırır.

Genetik Kuru Ciltte Bir Rol Oynar Mı?

Kuru cilt, iktiyozis denilen genetik bir durumla taklit edilebilir. Birçok iktiyoz türü vardır. İhtiyoz vulgaris en sık görülen tiptir ve sıklıkla alt bacakların önündeki ağır pullu cilt durumudur. İhtiyoz vulgaris, kuru, balık gibi ölçeklere neden olur. Bu tip iktiyoz ailelerde kaçma eğilimindedir. Kuru cilt, genetik bir bileşeni olan atopik dermatitin ana belirtisidir.

Hangi Tıbbi Durumlar Kuru Cilde Neden Olur?

Bazı fizyolojik değişiklikler ve tıbbi durumlar kuru cilde neden olabilir. Kuru cildin başlangıcı, menopozal kadınlarda görüldüğü gibi yaşlanma veya hormonal değişiklikler nedeniyle olabilir. Bazı durumlarda, hipotiroidizm, diyabet veya yetersiz beslenme (örneğin, A vitamini eksikliği ) gibi tıbbi durumları olan kişiler kserozdan muzdarip olabilir.

Aşağıdaki tıbbi durumlar kuru cilde neden olabilir:

Hipotiroidi

Şeker hastalığı

Yetersiz beslenme

Atopik dermatit

Herhangi bir ilaç kuru cilde neden olur mu?

Gibi tıbbi durumlar için ilaçlar yüksek tansiyon (diüretik gibi), kolesterol düşürme ilaçları ve akne (örn gibi retinoidler gibi Retin A ve izotretinoin ) ayrıca cildin kurumasına neden olabilir.

Kuru Cildin Olası Komplikasyonları Nelerdir?

Zaman zaman kuru cilt ve kaşıntı komplikasyonu sekonder bakteriyel enfeksiyondur. Enfeksiyonlar hafif olabilir ve kendiliğinden düzelebilir veya daha şiddetli olabilir ve antibiyotik tedavisi gerektirebilir. Şiddetli kaşıntı, lezyonların çizilmesini, dolayısıyla “kaşıntı- döküntü ” döngüsünü tekrarlamaya neden olur. Bu kaşıntı-döküntü döngüsünün devam etmesi nedeniyle, cilt bu bölgelerde sürtünme nedeniyle çok kalınlaşabilir. Aynı bölgede tekrar cilt sürtme liken simplex chronicus (LSC) ve prurigo nodül olarak adlandırılan iki lokalize kronik cilt durumu yol açabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu