MODA

Kişisel Stilinizi Bulmak İçin Çok İşinize Yarayacak Tüyolar

Kişisel sitil sahibi olmak demek, sadece güzel giyinmek demek değildir. Stili olan kadınların kıyafetleri adeta kendilerini ifade etme yöntemleridir, bu nedenle de özgün olur. Peki, kişisel stil nasıl belirlenir, tarz sahibi olmanın kolay bir yolu var mıdır? İşte, Stil sahibi olmanın sekiz adımı wasquer.com’da.

Moda dünyasının en çok kullanılan terimlerinden biri, kişisel stildir. Yani, tarzınıza “kişisel imza” atabilmek anlamına gelir. Ünlü stil ikonlarını takip eden herkes, kendi kişisel stilini keşfetmek istiyor. Türkiye’de stil ikonları denilince akla Eda Taşpınar, Yasemin Özilhan veya Serenay Sarıkaya gibi isimler geliyor. Onların özellikle sosyal medya hesaplarında fotoğrafları çok beğeniliyor. Çünkü onlar stil sahibi kadınlar ve özgün giyinmeyi tercih ediyorlar. Elbette sadece giyinmek kişisel stil sahibi olmak anlamına gelmiyor. Kendinizi tanımak, seçimlerinizi özgünleştirmek, sizin tarzınızı belirliyor.

Kişisel Stil Nasıl Oluşturulur?

Elbette herkesin kendine özgü bir tarz belirlemesi için kolay yollar var. İlk adım olarak vücut şeklinizi tanımanız gerek. Bunu bilirseniz, daha kolay kıyafet seçer, üstelik de kıyafetlerinizin içinde kendinizi daha güvende hissedersiniz. Size de kişisel stilinizi bulmanızda yardımcı olabileceğini düşündüğüm bazı öneriler hazırladım. Bu önerilere kulak verin ve yeni stiliniz göre dolabınıza bir çeki düzen verin.

1- Vücut Şeklinizi Tanıyın:

Kişisel stilinizi bulmanızdaki en önemli adım, vücut şeklinizi anlamaktan geçer. Aynı zamanda, hangi siluetin içinde kendinizi iyi ve güçlü hissettiğinizi de belirlemelisiniz. Harika bir başlangıç yapmak istiyorsanız, hemen vücut şekli hesaplayıcısı kullanın. En doğru silueti belirlemek için fotoğraf çekmek size çok yardımcı olacaktır.

2- Özgün Kıyafetler Bulun:

Anlatmak istediğimiz, “stile kişisel imza atabilmek” olduğuna göre, neler sizi siz yapar iyi düşünün. Çünkü, stil ikonlarına baktığınızda, mutlaka kıyafetlerinde imzalar olduğunu göreceksiniz. Bu bir baskı, renk, aksesuar ya da başka bir püf noktası olabilir. Mesela tarz bir güneş gözlüğü ya da kırmızı bir ruj bile stilinizdeki imza olabilir.

3- Defalarca Giyeceğiniz Kıyafetleri Alın:

Stil sahibi olmayı konuşuyorsak, bunu yıllarca kullanacağımızı da bilmeliyiz. O zaman size bir ipucu daha verelim. Eğer sevdiğiniz ve yıllar boyu kullanacağınız kıyafetleri tercih ederseniz, daha az masrafla daha iyi bir stile sahip olabilirsiniz. Mesela son zamanların trendi mom jeans stili kot pantolon vücudunuza uygunsa, farklı renklerde bir sürü kot pantolon almanızda bir sakınca olmaz. Markaların ilk modellerini takip ederseniz, bu konuda öncü olmanız bile kaçınılmaz.

4. Dolabınızda Güzel Bir Temizlik Yapın:

Dolap temizleme ve düzenleme ritüellerini dönem dönem yapmak, stil sahibi ve özgün bir dolaba sahip olmanın en önemli yoludur. İhtiyacı olanlara giymediğiniz kıyafetleri verebilir, hatta son dönemlerin popüler uygulamaları ile de satışa sunabilirsiniz.

5. Beğendiğiniz Stilleri Kaydedin:

Kıyafet kombinleriniz, ruh halinize, hava koşullarına, gittiğiniz yere göre mutlaka değişiklik gösterecektir. Fakat, kararsız kaldığınız durumlarda yardıma ihtiyacınız olabilir. İşte nstagram, pinterest gibi sosyal medya platformlarında, beğendiğiniz ve kendinize uygun bulduğunuz stillerin görsellerini kaydederseniz, sıkıştığınız ve kararsız kaldığınız zamanlarda sizin için bir kurtarıcı olur.

6. Giymeyi Sevdikleriniz ve Sevmediklerinizi Ayırın:

Asla giymeyeceklerinizi belirlemek, Kişisel stili bulmanın en kritik noktalarından biridir. Mesela vücudunuzu deforme gösterdiğini düşündüğünüz kıyafetler, sizi olduğunuzdan kilolu gösteren elbiseler, rahat ve kullanışlı olmadığını düşündüğünüz ayakkabılar ilk vazgeçecekleriniz olabilir.

7. Renk Seçimini Doğru Yapın:

Kendinize uygun siluetlerin yanı sıra uygun renkler hakkında da bir karar vermeniz gerek. Bu konuda, uzmanların verdiği ipuçlarını ve cilt tonunuza uygun renkleri bulmalı ve farklı renk tonlarını test etmelisiniz. Mesela kırmızı rujun bile doğru tonunu seçmek sizi harika gösterecektir.

8. Acil Durumda Giyilecek Kıyafetleriniz Olsun:

Bildiğiniz, ünlü olan bütün şık kadınlar, çalışma günleri, özel günler ya da hafta sonları için kendilerine kıyafet belirler. Adeta bu onların üniforması gibidir. İşte bu kıyafetlere acil durumda giyilecek kıyafetler olarak bakabilirsiniz. Bu üniforma, size çok yakışan bir kot ve beyaz bir t-shirtten bile oluşabilir. Daha da çeşitlendirecek olursak, mibi boy etekler, kısa botlar, spor ayakkabılardan da oluşabilir. Kısacası, kendinize bir kurtarıcı belirlemelisiniz. Bunlar sizi zor zamanlarda kurtaracak en iyi kombinler olacak.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu