Güzellik

İyi Makyajın Sırrı Burada! Yüz Şekline Göre Makyaj Önerileri

Makyajınız bir türlü istediğiniz gibi olmuyor mu? İstenilen görünümü elde etmek için yüz şekline göre makyaj tekniklerini uygulamanız gerektiğini biliyor musunuz? Peki sizin yüzünüz dikdörtgen mi, yuvarlak mı, uzun mu yoksa kalp yüz şekli mi? İsterseniz gelin önce bunu belirleyelim, ardından da Yüz Şekline Göre Makyaj Önerileri için başlayalım…

Makyaj bloggerlerinin uyguladığı tekniklere bayılıyoruz, fakat iş kendimize uygulamaya geldiğinde bir türlü o mükemmel sonucu alamıyoruz. Peki, biz nerede hata yapıyoruz? İnternetten beğendiğimiz makyajları kendimize uygulamaya çalışırken atladığımız en önemli nokta yüz şeklimiz. Çünkü, yüz şeklimizi bilmemek, yanlış teknikleri uygulamamıza neden oluyor ve biz bir türlü mükemmel sonuca ulaşamıyoruz.

Yüz Şekli Nasıl Belirlenir?

Yüzümüzü iyi tanımalı, şeklini iyi belirlemeli ve makyaj yaparken de yüz şekline uygun seçimler yapmayı öğrenmeliyiz. O halde ilk olarak yüz şeklini belirlemekle işe başlayalım. Peki, bunu nasıl yapacağız? İşte bu noktada, aşağıdaki 3 sorunun yanıtına odaklanmak gerekiyor.

Çene şekliniz nasıl?
Yüzünüzün en geniş kısmı neresi?
Yüzünüz ne kadar uzun?

Bu 3 sorunun yanıtına göre, yüz şeklinizin uzun-oval, uzun-kare, elmas gibi çok farklı şekiller arasından hangisi olduğuna karar verebilirsiniz. Bunu belirlediğimize göre makyaj önerilerine geçebiliriz.

Yüz Şekline Göre Makyaj Önerileri

Yüz kontürleme, yüz şekline göre makyaj yapmanın en temel püf noktasıdır. Doğru yüz kontürü ile yüzünüz yuvarlak olsa bile, daha uzun, daha sivri, daha ince ya da çene kemiğinizi daha çıkık göstermeniz mümkün. Kısacası kontür işlemine bir makyaj hilesi demek yanlış olmaz. Bu hile sayesinde yüzün bazı kısımlarını aydınlatıp, bazı kısımlarını geri plana atmak mümkün.

Kontür İçin Hangi Malzemeler Gerekli?

Kontür işleminde kullanılacak belli başlı malzemeler var. Bunların büyük kısmı aslında makyajınızda kullandığınız ürünlerden oluşuyor. Bronzer, fondöten, kapatıcı, ile bu işlemi kolayca gerçekleştirmek mümkün. Belirgin bir kontür istiyorsanız, gölge için kullandığınız kapatıcının cilt tonunuzdan en az iki ton koyu olmasına özen göstermelisiniz. Günlük hayatta ise sadece bir ton koyu ürün işinizi görecektir. Açılı fırçalarla gölge işlemi daha kolay yapılıyor, bu da aklınızda bulunsun. Kontür uygulaması ilk aşamada size zor görünebilir, ancak zaman içerisinde eliniz alışacak, yüzünüze en uygun işlemi yakalayacaksınız.

1- Oval Yüz Şekline Göre Makyaj Önerileri:

Türk kadınlarında en yaygın yüz şekli olan Oval yüz şeklinde kontürleme gerekmez. Allıkla biraz kemikleri vurgulamak yeterli olacaktır. Fakat yüzünüzün oval etkisini azaltmak, daha keskin hatlar yakalamak istiyorsanız, biraz kontür yapabilirsiniz. Oval yüz şeklinde en çok şikayet burundan yanadır. Eğer geniş bir buruna sahipseniz, her iki yana ince bir hat halinde bronzlaştırıcı ya da kapatıcı uygulayarak gölgelendirme yapabilir, burnunuzu daha dar gösterebilirsiniz. Make Up artistler genelde oval yüz şekli için bu hileye başvururlar.
Kaşlarda yüksek kemer kullanmak, yüzünüzü daha da oval yapar. Bu yüzden, kaş kemiği üzerine aydınlatıcı uygulayabilirsiniz, ancak doğal kaş kemiği yapısını takip etmeye özen göstermelisiniz. Dudak ve gözlerde ise sadece birine konsantre olun ve ön plana çıkarın. Porselen bebek gibi görünmemek için allığı elmacık kemiklerinin çok üstüne sürmekten kaçının. Ama fazla alta da sürmeyin, çünkü bu sizi çok yaşlı gösterir. Allık uygulaması için en doğru yer, elmacık kemiklerinin hemen altıdır. En önemli tüyo ise çene kenarlarına da biraz allık uygulamak, bunu deneyin.

2- Dikdörtgen Yüz Şekline Göre Makyaj Önerileri:

Eğer dikdörtgen bir yüz şekline sahipseniz, biraz daha oval göstermeyi amaçlamalısınız. İşte kontür işlemi asıl bu durumda devreye giriyor. Ayrıca, daha çekici bir makyaja sahip olmak için, aşağıdaki adımları da göz önünde bulundurun;
-Düz kaşlar yerine biraz daha kavisli kaşlar yüzünüzü daha oval gösterir.
-Allık sürer gibi yanaklarınızı içine çekerek, elmacık kemiklerinizin üstüne biraz daha fazla gölge uygulayın.
-Daha dramatik kirpikler size daha çok yakışacaktır, bu noktada takma kirpiklerden yardım alabilirsiniz.
-Dolgun dudaklar, dikdörtgen yüz şeklinin de dolgun görünmesini sağlar.
-Çene kenarları gibi yüzün keskin hatlarını en aza indirmeye özen gösterin.
-Diğer yüz tiplerinin aksine, siz burun kenarlarına gölge yapmayın. Bir miktar bronzlaştırıcıyı burun kemiğinin üstüne uygulayın.

3- Kalp Yüz Şekline Göre Makyaj Önerileri:

Çok sık rastlanmasa da kalp yüz şekli de ülkemizde var. Bu yüz tipinde makyaj yaparken, geniş olan alına ve ince çene çizgisine odaklanmak gerekiyor. Yüzünüzü dengelemek için kontürden bol bol yardım almanız gerekebilir. Kalp yüz şeklinde ön plana çıkması gereken yer gözler değil, dudaklardır. Koyu tonlarda ya da parlak bir ruj sizin için ideal olacaktır. Açık tonlarda göz farı tercih edin, göz makyajınızı çok dumanlı yapmaktan kaçının. Bronzlaştırıcı ile elmacık kemiklerinizi kontürleyin.

4- Elmas Yüz Şekline Göre Makyaj Önerileri:

Çok orantısız olan bu yüz şeklinde, makyaj yaparken en büyük kaygı mükemmeli yakalayamamak oluyor. Evet, işiniz biraz zor ama imkansız değil. Şakaklarınıza ve çene çizginizin altına bir bronzlaştırıcı ile kontur uygulayarak makyaja başlayabilirsiniz. Aynı zamanda çene ve göz altındaki alanı ön plana çıkartmak için mutlaka aydınlatıcı kullanın. Bronzer ile elmacık kemiklerinin hemen altını ön plana çıkarın. Yüzünüzü biraz daha zayıf göstermek için ise yukarı doğru vuruşlarla allık uygulaması yapın. Bu arada yüzünüzün doğru şeklini ortaya çıkartmak için renkler konusunda doğru seçimler yapın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu