Tarifler

Haşıl Yemeği Tarifi – Yapılışı

Kars yöresine ait olduğu bilinen haşıl Erzurum, Kars, Bayburt, Sinop, Rize, Gümüşhane taraflarına da yapılmaktadır.

Yapılan yöreden yöreye farklılık gösteren haşıl kolay yapılışı ile birlikte bulgurun ve tereyağın lezzetini dibine kadar hissedeceğiniz yemeklerden bir tanesidir.

Haşıl yemeği için gerekli malzemeler nelerdir?

Bulgur, tuz, su ve un

Üzeri için: tereyağı ve sarımsaklı yoğurt

Haşıl yemeğini yapmak içi özel bir bulguru vardır. Yarma cinsine benzer bir bulgurdan yapılmaktadır. Haşıla özel bir bulgurdur. Ama bulamayanlar için normal bulgur ve buğday da kullanabilirler.

Haşıl Yemeği Yapılışı

Ortalama 4 kişilik bir haşıl yapmak için öncelikle bir litre suyu tencere koyuyoruz içerisine bir tatlı kaşığı tuz ekleyerek kaynamaya bırakıyoruz.

Kaynayan suyun içerisine 1 su bardağı bulguru katmadan önce bir güzel yıkıyoruz sonrasında bulgurumuzu suyun içerisine ekliyoruz ve karıştırıyoruz.

Haşıl Yemeği Tarifi - Yapılışı
Haşıl Yemeği Tarifi – Yapılışı

Haşıl yemeğinde en önemli noktalardan bir tanesi bulgurun iyice haşlanması ve özleşmesidir. Bu yüzden suyu azaldıkça su ekleyebilirsiniz. İyice haşlanan bulgurun üzerinde yaklaşık 2 parmak kadar su kalması tam kıvamında olmasını sağlayacaktır.

Üzerine yavaş yavaş unumuzu eklemeye başlıyoruz unumuz yaklaşık bir su bardağına tekabül edecektir. Unu yavaş yavaş ekleyerek hızlıca karıştırıyoruz unu tamamen ekledikten sonra hiç durmadan kısık ateşte hızlıca karıştırıyoruz.

Bulgurun suyunu çekmesini bekliyoruz yaklaşık 5 – 6 dakika bu şekilde karıştırıyoruz. Bir yandan da üzeri için sosunu hazırlamaya başlıyoruz.

Ocağa tenceremizi alarak içerisine 200 gram kadar tereyağı ekliyoruz. Tereyağı erimeye devam ederken biz bir yandan da kısık ateşte bulguru karıştırmaya devam ediyoruz ki dibi tutmasın.

Bulgur ve un iyice kıvamı oturana kadar bu işlemi devam ettiriyoruz. Haşılın nerdeyse hazır. Kıvamı olan haşılın altını kapatıp soğumaya bırakıyoruz. Soğuyan haşılı tabağımıza alıyoruz.

Aldıktan sonra ortasını boş bırakacak şekilde açıyoruz. Tereyağın birkaç dakika kaynatıyoruz. Ocaktan aldığımız tereyağını haşılın ortasına koyuyoruz. Zevkinize göre sarımsaklı yoğurt hazırlıyoruz ve haşılın üzerine denk gelecek şekilde döküyoruz.

İsteyen kişiler ayrı kâselere koyarak ta servis edebilirler. Ve işte haşılımız hazır.

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu