MODA

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Güneş gözlüğü seçimi büyük bir dikkat ve özen gerektirir. Güneş gözlükleri, güneşli bir günde görüşümüzü artırır. Ayrıca doğru güneş gözlüklerini takmak, kısa süreli ve uzun süreli göz hasarına yol açabilecek UV ışınlarına karşı da bizi korur. Şimdi, güneş gözlüğü alırken bilinmesi gerekenlerden bahsedelim.

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Güneş gözlüğü, en tamamlayıcı aksesuarlardan biri ve göz sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Peki güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmeli?

%100 UV Işını Filtresi

Güneş gözlüğü seçimi söz konusu olduğunda en önemli noktalardan biri UV ışını filtresidir. Gözlerinizi korumak için yeni bir güneş gözlüğü modeli satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktör, ürünün UV ışını filtresi sağlıyor olmasıdır. Ultraviyole ışınlarını yüzde 100 engelleyen bir ürün, göz sağlığınızı en iyi şekilde teşvik edecektir.

Büyük Bir Model Seçin

Güneş gözlüğünüz ne kadar büyük olursa, gözleriniz o kadar iyi korunur. Bu nedenle, büyük camlı dikdörtgen güneş gözlüğü ya da kare güneş gözlüğü modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bu sayede UV ışınlarının gözlük kenarlarından sızmasını da önlemiş olursunuz.

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Koyu Camlara Odaklanmak Zorunda Değilsiniz

Güneş gözlüğü seçimi konusunda genellikle insanlar koyu renkli camlara yoğunlaşır. Koyu renkli güneş gözlükleri daha açık renkli camların aksine görünür ışık miktarını azaltır. Ancak görünmez UV ışınlarına karşı daha fazla koruma sağlamazlar. Kendinizi güneşten etkili şekilde korumak için seçtiğiniz güneş gözlüğü modelinin ultraviyole ışınlarını yüzde 100 oranında engellediğinden emin olmalısınız. Bu noktada cam rengine değil de etikete bakmanız daha doğru bir seçim kriteri olacaktır.

Renge Dikkat Edin

Kadınlar ve erkekler için bazı güneş gözlüğü modelleri yeşil, kehribar, gri camlar içerir. Bununla birlikte bu tarz renkler güneş ışınlarına karşı daha iyi koruma sağlamayabilir. Ancak kontrastı artırabilir. Ayrıca, özellikle araç kullanırken elverişsiz olabileceğinden ötürü mavi ya da pembe camlara dikkat etmeniz önemlidir.

Polarize Lenslere Dikkat

Güneş gözlüğü seçimi için polarize lensler hususuna da dikkat etmek lazım. Çünkü polarize lensler parlamayı azaltır fakat UV radyasyonunu azaltmaz. Bununla birlikte bu lensler yerdeki ve sudaki nesneleri daha iyi görmek için görüş netliğini ve kontrastı geliştirirler. Yine de güneşten etkilenmemek için polarize lenslerin UV koruması içerdiğinden emin olmalısınız.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu