MODA

Giyim ve Modada Renk Uyumları Nasıl Olmalı?

Büyük bir çoğunluğumuz alış veriş etmekten hoşlanır. Herkesin amacı bir aslında; şık olmak, etrafımızdakilerden iltifat almak. Ama var olan bir gerçek şu ki; hangi renk kime uyar, bu konudan bihaberiz.

Bu gün sizlerle renkler hakkında bilgi sahibi olup, kendi ten rengimize uygun nasıl kombinler yapabilirizi konuşacağız. Öğreneceğiniz bu bilgilerle, giyim ve modada renk uyumları nasıl olmalı diye bir soru aklınıza takılmayacak.

İşin en temeline inerek, giyim ve modada renk kategorileri neymiş, hep beraber öğrenelim.

Nötr renkler dediğimiz; siyah, beyaz, gri ile hem kendi aralarında kombin yapabilir hem de diğer renklerle bir arada kullanabilirsiniz. Bu kural modada değişmez bir ölçüdür. Şimdi bu renklerle sizlere kombin önerileri verip, kafanızda bu renk uyumlarını canlandıralım.

Klasik bir beyaz gömleği, siyah kalem etekle kombinleyip, sigaret ayakkabı ile tamamladığımızı düşünelim. Sizce de şık bir kombin olmadı mı?

Şimdiki kombin örneğimiz ise, tarafsız renklerle diğer renklerin birlikte kullanılması.

Siyah bir bluzla; sarı çan eteği kombin edip, ten rengi ayakkabı ile kombininizi bitirebilirsiniz.

Modada yoğun olarak kullanılan sıcak renklerin neler olduğunu sizlerle paylaşayım; Sarı, turuncu, pembe, kırmızı, kiremit. Soğuk renklere gelince; Lacivert, mavi, mor, turkuaz, yeşil, açık yeşildir.

Renkleri bir başka açıdan incelersek, 3 aşamada kategorize edebiliriz.

Birincil Renkler: Kırmızı, mavi, sarı olmak üzere, bu renkler ana renklerdir

İkincil renkler: Yeşil, turuncu ve mor olmak üzere ara renklerdir. Bu renkler, ara renklerin karışımı ile meydana gelmektedir.

Üçüncül renkler: turkuaz, Bordo, çivit, dore gibi renkler.

Renkleri doğru kullanırsanız, her renk birbiriyle kombinlenebilir. Önemli olan renklerin doğru tonunu bulmaktır sanırım. Bu biraz deneyim biraz da çabayı gerektirir. Ama sizlere zamandan kazandıracak, fazla uğraşmadan, renkler konusunda süper tüyolar vereyim.

Kombin yaparken en fazla üç rengi bir arada kullanın. Daha fazla renk kullanırsanız; ortaya kavram kargaşasının çıkmasına sebep olup, göz yorarsınız. Bence gereksiz renk karmaşasına gerek yok.

Giyiminizde tek rengi ön plana çıkarıp, diğer renkleri yan renk olarak kullanın. Bu şekilde daha dikkat çekici ve daha şık olursunuz.

Gardırobunuzdaki renkleri nasıl birbiriyle kullanacağım diye düşünüyorsanız; beyaz ve siyahı bir arada kullanabilirsiniz. Herkesin elinde farklı renkler yoktur ama siyah ve beyaz giysiler mutlaka vardır. Bir de bu renklere griyi eklediniz mi, kendi aralarında çok güzel kombinler elde edersiniz. Siyah –beyaz – gri, size her zaman kurtaracak joker renkler olduğunu unutmayın.

Canlı ve açık renkleri daima üst kısmınızda kullanın. Koyu renkleri ise etek pantolon gibi kıyafetlerde kullanın. Bu öneri ideal vücut ölçülerine sahip kişiler için. Üst bedeninizde fazlalıklarınız varsa tabi ki koyu renkleri kullanmanız daha mantıklı.

Eğer desenli bir kıyafet kullanacaksanız; sadece tek parça desenli kıyafet kullanın ve ona uygun tonda diğer kıyafetinizi seçin. İki desenli parçanın kullanıldığı istisnai durumlarda olsa, sizler bu riske girmeyin bence.

Ton sür ton kombin denilen, ten rengine uygun giyinme, sizi çok şık göstereceğine emin olun. Tabi ki doğru giyildiği sürece.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu