Güzellik

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir? Cilt bakımı son derece önemli bir mevzudur. Çünkü bütün sağlık problemlerinin sonuçlarını cildimizde görmekteyiz. Örnek verilmesi gerekirse karaciğer yağlanması sonucunda yüzünde sivilceler çıkabilir.

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir? Cilt bakımında çoğu aktif bileşenin sonuçları göstermesi en az 2 ay sürer. Etkin içerikli cilt bakım ürünlerinin çoğunun etkinlik göstermesi yaklaşık iki ay sürebilir. Bunlara her türlü kremler dahildir. Bu bir sürecin sonrasında ortaya çıkacaktır. Bazı durumlarda, karıncalanma işe yaradığı anlamına gelmez.

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Cilt Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli

Doktorlar güzelliğin her zaman acı anlamına gelmediğinden bahsetmiş olsa da, biraz acı çekmek aslında cildinizin iyi tepki verdiğinin mutlu bir göstergesi olabilir. Aslında, yüz maskelerinizin veya tropikal kremlerinizin bazılarının etiketlerini kontrol ederseniz, o yan etkiler hakkında bir uyarı görürsünüz. Karıncalanma, olduğunda cildinizin çalıştığı anlamına gelir. Örneğin, asitli ve kimyasal deri peelingleri acıtıyor ve beklenen sonuç hemen iltihaplanma ve ardından deri soyulması olabiliyor. Ciltte hafif iltihaplanma yaratması ve cildi pul pul dökmesi ve yeni kolajen büyümesi gibi durumlar gerçekleştirilebiliyor. Ancak, ince bir denge var ve genel olarak konuşursak, cilt bakımı ve güzellik ürünleri tahrişe ve batmaya neden olmamalıdır. Ciltte tahriş, kolajeni parçalayabilir ve aslında cilt yaşlanmasını hızlandırabilir. Bu durumlara dikkat ederek bir ürün seçimi gerçekleştirilmelidir.

Cilt bakımında hangi alanların bakımı olacağın hakkında araştırma yapın.

Yüzünüzdeki yeni cilt bakımı uyguladığınız alanları düşünün. Gözlerinizden yanaklarınıza kadar bu noktalardan herhangi biri rahatsız olmaya ve kontrolden çıkmaya başlarsa dermatoloğunuzla konuşmanın zamanı gelmiştir. Göz kapağı, dudak şişmesi veya kurdeşen gibi alerjik bir reaksiyonunuz varsa kullanmayı bırakın. Bir ürün sizi güneşe karşı hassas hale getirme eğilimindeyse, ara verin ve güneş yanığına daha yatkın olabileceğiniz güneşli tatillerden önce ve sırasında kullanmayı bırakın. Bir ürünü her kullandığınızda kızarıklık, yanma, şişme devam ederse veya oluşursa, kullanmayı bırakın. Bileşenlerden birine alerjiniz olup olmadığını belirlemek için dermatoloğunuza danışın. Ürünü bıraktıktan birkaç gün sonra olumsuz cilt reaksiyonunuz düzelmiyorsa ve reçetesiz satılan cilt sakinleştirici kremler alabilirsiniz. Bu durum artarsa yine belirttiğimiz gibi doktorunuza başvurun.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu