Diyet

Atkins Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Aşamaları Nelerdir?

Atkins Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Aşamaları Nelerdir? Atkins diyetinde amaç karbonhidrat tüketimini en aza indirmektir. Bu sayede vücut enerji olarak yağ depolarını kullanmaya başlayacak ve böylece yağlar eriyerek kilo verme sağlanacaktır.

Atkins Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Aşamaları Nelerdir? Karbonhidratlı besinlerden uzak durularak yapılan Atkins diyeti oldukça popüler bir diyet programıdır. Bizde bu yazımızda Atkins diyeti ile ilgili merak edilen detayları ele aldık.

Atkins Diyeti Nasıl Uygulanır

Atkins diyetinde, diyet yapan kişiler protein içeren yiyecekler tüketmekte ve karbonhidrat alımını en aza indirmektedir. Bu konuda Atkins diyet yapan kişilere bir sınırlama getirmemiştir ama diyetteki en büyük sınırlama karbonhidrat alımı üzerinedir. Zaten diyetin temel kuralı günlük karbonhidrat tüketiminin 20 gramı geçmemesidir. Atkins diyeti süresince özellikle makarna, beyaz undan yapılmış ekmek, kurabiye gibi ürünler yasaktır. Bunların yerine protein değeri yüksek olan kırmızı et, tavuk, balık, hindi, yumurta, peynir, yoğurt gibi ürünler tüketilmelidir. Böylece Atkins enerji metabolizmasını karbonhidrat ile olan bağını kısa süreli devre dışı bırakır ve enerji kaynağı olarak yağların kullanılmasını sağlayarak kilo vermemizi sağlar. Bunun dışında karbonhidrat alımını azaltarak kilo verme sürecinde önemli bir engel olan insulin direncinin oluşmasını da engeller.

Atkins Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Aşamaları Nelerdir
Atkins Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Aşamaları Nelerdir

Atkins Diyetinin Aşamaları Nelerdir

Atkins diyeti dört aşamadan oluşmaktadır.

1.Aşama Tanışma

Bu aşamada diyetinizden nerdeyse tüm karbonhidratları çıkartmanız gerekir. Çoğunluğu sebzelerden gelecek şekilde günde 20 gram karbonhidrat tüketebilirsiniz. Brokoli, kereviz salatalık, kuşkonmaz gibi sebzeler günlük net karbonhidrat alımınızın yüzde 10 unu gerçekleştirmektedir. Ayıca bu aşamada her öğününüzde kümes hayvanları, yumurta, balık peynir gibi protein kaynakları bulunmalıdır. Tanışma aşamasında ayrıca günde 1.5 litre su tüketmelisiniz. Atkins diyetinin ilk aşaması olan tanışma aşamasını en az iki hafta uygulamalısınız.

2.Aşama Dengeleme

Dengeleme aşamasında gene karbonhidrat alımınızı sebzelerden almaya devam etmelisiniz. Ayrıca şeker içeren yiyeceklerden de uzak durmalısınız. Kilo vermenize bağlı olarak diyetinize besin değeri yüksek meyveler ekleyebilirsiniz. Dengeleme aşamasına ideal kilonuza ulaşmanıza 4 kg kalana kadar devam etmelisiniz.

3.Aşama: Koruma Öncesi

3.Aşamada yiyebileceğiniz besin çeşitliliğini kademeli olarak arttırabilirsiniz. Yani diyetinize nişastalı sebzeler ve tam tahıl grubundan karbonhidratlar ekleyebilirsiniz. Bu aşamada hedeflediğiniz kiloya gelene kadar kalmalısınız.

4.Aşama: Hayat Boyu Korumak

Bu aşamaya hedeflediğiniz kiloya ulaştığınız zaman geçebilirsiniz ve hayat boyu bu şekilde beslenirseniz tekrar kilo sorunuyla karşılaşmaz ve istediğiniz kiloda kalabilirsiniz. Atkins diyetinde proteinli yiyecekler çok fazla tüketildiğinden yüksek kolesterolu olanlar, tansiyon hastası olanlar, hamile ve emziren çocuğu olanlar bu diyeti yapmamalıdır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu