Güzellik

Aloe Veranın Saçlara Faydaları

Aloe vera, içlerinde jel benzeri bir maddeye sahip kalın yaprakları olan bir bitkidir. Dünyanın her yerinde bulunur ve birçok bahçede kendi başına büyür. Aloe vera jeli cilde uygulandığında serinletici ve yatıştırıcıdır, bu yüzden evlerde yanıkları ve cilt yaralarını tedavi etmek için kullanılır.

Aloe vera, iyileştirici özellikleri için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ancak cildin faydalarının yanı sıra başka bir uygulaması daha var: Saçınızı güçlendirebilir ve saç derinizi daha sağlıklı hale getirebilir.

Saçınızda kullanılabilecek en iyi aloe vera formu bitkinin ham jelidir. Bu jeli hemen hemen her eczaneden satın alabilir veya varsa canlı bir bitkiden taze kesilmiş yapraklardan temizleyebilirsiniz. Jel berrak renkte ve biraz sulu bir yapıdadır.

Aloe veranın saç derinize, saçınıza sürülmesi ve saç köklerine nüfuz etmesine izin vermek hasar görmüş ve kuru saçları iyileştirebilir. Bir saat bekletildikten sonra, jeli hafif bir şampuanla durulayın.

Aloe Veranın Saçlarınız İçin Faydaları

Kaşıntılı Kafa Derisini Yatıştırır

Seboreik dermatit, kepek dediğimiz durum için klinik terimdir. Kaşıntılı bir kafa derisi ve saç dökülmesinin cildinizin belirtileri aloe vera ile tedavi edilebilir.

1998’de yapılan bir çalışma, aloe veranın kepeğe neden olduğu kafa derisi iltihabının giderilmesine yardımcı olduğunu buldu. Aloe bitkisinde bulunan yağ asitleri, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Yağlı Saçları Temizler

Aloe vera saç folikülünü etkili bir şekilde temizler, fazladan sebum çıkarmadan Trusted Source(yağ) ve diğer saç ürünlerinden gelen artıkları ortadan kaldırır. Ayrıca aloe vera temizlerken saç tellerine zarar vermez. Saç ürünlerindeki diğer kimyasalların aksine, aloe vera yumuşaktır ve saçınızın bütünlüğünü korur.

Aloe vera kullanmak, daha sağlıklı, daha parlak ve daha yumuşak görünen saçlara sahip olmak için harika bir yoldur.

Saç Tellerini Güçlendirir Ve Onarır

Aloe Vera A, C ve E vitaminleri içeriyor. Bu vitaminlerin üçü de sağlıklı hücre büyümesini ve parlak saçları destekleyen hücre dönüşümüne katkıda bulunur. B-12 Vitamini ve folik asit de içerdiği son araştırmalarda gösterilmişti. Bu bileşenlerin her ikisi de saçların güzel görünmesini sağlar.

Aloe vera, insanların güneşten sonra ciltlerinde kullandıkları popüler bir üründür. Bu, yüksek kollajen içeriği ve soğutma özellikleri nedeni ile yapılır. Aloe vera içerisindeki vitamin içeriği, saçlarınızdaki güneş hasarlarını da gidermeye işe yarayabilir.

Saç Büyümesini Destekler

Aloe vera inanılmaz bir yeteneğe daha sahip; kan dolaşımını artırır. İyileştirme özelliklerinin bu kadar benzersiz olmasının bir parçası olan bu özelliği saçlarda ve kafa derisinde aloe vera kullanıldığında kafa derisinde kan akışını artırır. Saç derinize temizlenmiş ve saçınız aloe vera ile kondisyonlanırken saç kırılmasının ve kaybının yavaşladığını görebilirsiniz.

Aloe veranın aslında saçların daha hızlı uzamasına neden olduğunu iddia eden birçok insan var. Ancak, şu andan itibaren, bu iddiaları kanıtlayacak ya da ispatlayacak çok az klinik kanıt var.

Aloe Vera İçin Riskler Ve Uyarılar

Aloe vera jeli kullanırken genellikle endişe etmek için pek az neden var, ancak bazı kişilerin alerjisi olabilir. Aloe verayı topikal olarak kullanmadan önce, bir yama testi yapın. Bileğinizin içine küçük bir miktar aloe vera sürün ve cildinizin kötü tepki gösterip göstermediğini görmek için iki saat bekleyin. Aloe duyarlılığınız varsa bunu anlayacaksınızdır.

Cildinizde kortizon kremi kullanıyorsanız, topikal aloe kullanırken de dikkatli olmalısınız. İkisi birlikte kullanıldığında cildiniz tarafından emilen kortizon miktarını artırabilir.

Aloe vera jelinin saçlar için faydalarını kesin olarak kanıtlamak için daha fazla klinik kanıt gereklidir ve çalışmalar devam etmektedir. Ancak saçlarınızın en iyi görünmesini istiyorsanız, saç bakım rutininizin bir parçası olarak aloe vera jeli kullanmayı düşünebilirsiniz. Herkes için işe yaramayabilir, ama denemek çok az riskli veya hiç risk yok.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu