Ekonomi

Algorand (Algo) Coin Nedir, Ne İşe Yarar?

Algorand (Algo) Coin Nedir, Ne İşe Yarar? Kripto paraların ilgi haline gelmesi diğer kripto paraların üretilmesine olanak sağladı. Kripto paralardan olan ALGORAND (ALGO) nedir? Bu konuda biraz açıklamalarda bulunacağız. İşte Algorand (Algo) Coin hakkında merak edilen detaylar yazımızda yer almaktadır.

Algorand (Algo) Coin Nedir, Ne İşe Yarar? Algorand, birden fazla uygulamaları desteklemekte olan kendi kendine çalışan blok zincir tabanlı merkezi olmayan ağ olmaktadır. Diğer blok zincir ağlarında meydana gelen işlemlerin yavaşlamasında ortaya çıkan problemleri çözmek için tasarlanmış olan Algorand ağı verimlilik ve çok hız vaadiyle ortaya çıktı. Bu projenin adı Algorand, projenin internet adresi https://www.algorand.com/ olmaktadır.  Algorand (Algo) Coin hakkındaki detayları sizler için ele aldık.

Algorand (Algo) Coin Nedir, Ne İşe Yarar
Algorand (Algo) Coin Nedir, Ne İşe Yarar

Algorand (ALGO) Projesinin Sunumları

Blok zincirlerin açmazı olarak adlandırılan güvenlik özellikleri, ölçeklenebilirlik ve merkezi olmayan açmazlarıyla ilgilidir. Ethereum ve Bitcoin gibi önde gelen ağlar güvenlik ve hız sorunlarını ortadan kaldırmaya ve bu sorunları çözmeye uğraşmakta fakat diğer ağın saniyeler içerisinde işlem yapması TPS ile ölçeklenebilirliği olmasıdır. Diğer kendi başlarına ait olan blok zincirler 8 aralığında işlem yapmakta Ethereum ağı 15 TPS aralığında işlemler yapmaktadır. Fakat Algorand 1.300 TPS işlem yapmaktadır. Hedef 3.000 TPS olmak.

Diğer yandan Algorand Pure Pos sistemini geliştirme amacındadır. Bu sistem oluştuğunda zincirdeki diğer bir bloğu onaylamak ve doğrulamak için katılım yapan ALGO sahiplerinden gelişi güzel komiteler seçilir ve rastgele eşleştirme ile tasarlanan VRF yani doğrulanabilir rastgele işlev olan benzersiz şifreleme aracı ile çalışmadır. Algorand’ın tokeni olarak ALGO olmaktadır. Algorand diğer yandan iki ana işlevsellik yani görülen işlerin hizmetine sahip Algofi isimli merkeziyetsiz uygulama anlaşmasını başlattı.

Algorand protokolü olan Algorand Vakfı Maksimum arz olarak 10 milyon ALGO kalacak şeklinde açıklamalarda bulundu. 7 Mart 2022 tarihli olarak dolaşımda olan adet 7.061.971.628 ALGO. Vakfın diğer açıklamasına göre protokol anlaşmasının yürürlüğe girmesi üzerinden 5 yıl sonra dağıtım planı şöyle olmaktadır. 3 milyar ALGO 5 yıl boyunca dolaşımda olacaktır. Tahmini olarak katılım ödülü olarak 1.75 milyar ALGO olacaktır. ALGO da diğer blok zincirler gibi merkezi olmayan yapıya sahip olmaktadır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu