Yaşam

Akupunktur Nedir, Vücuda Nasıl Etki Eder?

Akupunktur, Batı’daki Geleneksel Çin Tıbbı’nın (TCM) en popüler uygulamalarından biridir. TCM, ilk önce 2500 yıldan daha eski olan ve o zamandan beri Çin’de gelişen ücretsiz bir sağlık yaklaşımıdır. Çok çeşitli hastalıkları, ağrıyı ve strese bağlı semptomları tedavi etmek için, TCM uygulayıcıları akupunktur, bitkisel ilaçlar, tai chi, qi gong, masaj terapisi ve çeşitli “zihin ve vücut uygulamaları” gibi bütünsel teknikleri kullanır.

Akupunktur ve diğer TCM tekniklerinin kullanımı, son birkaç yıl boyunca ülkemizde, ABD ve diğer Batı ülkelerinde istikrarlı bir şekilde artmıştır. 2007 yılında Ulusal Sağlık Enstitüsünün tamamlayıcı sağlık yaklaşımları üzerinde yapılan geniş çaplı bir araştırmaya göre, yalnızca ABD’de yalnızca en az 3,1 milyon kişi 2007’de akupunktur yaptırmıştır.

Akupunktur Nedir?

Akupunktur, eğitimli uygulayıcıların cilde ince iğneler sokarak vücut üzerinde belirli noktaları uyardığı Geleneksel Çin Tıbbı uygulamalarından kaynaklanan bütünsel bir sağlık tekniğidir. Çoğu insanın sorduğu ilk soru “Akupunktur acıtıyor mu?” Şaşırtıcı bir şekilde, iğneler akupunkturda kullanılmasına rağmen, tedaviler ağrısızdır. Aslında, akupunkturun en popüler kullanımlarından biri, istenmeyen yan etkilere neden olabilecek ilaçlara ihtiyaç duymadan, vücuttaki kronik ağrıları doğal bir şekilde azaltmaktır.

Akupunkturu bugüne kadar araştıran araştırmaların çoğu, akupunkturun ağrının güvenli bir şekilde azaltıp azaltmadığını incelemiştir. Bununla birlikte, gelecek birkaç yıl içinde araştırmacıların kaygı, depresyon, iltihaplanma, sıcak basmalar, kemoterapinin yan etkileri ve uykusuzluk gibi diğer koşullara da yardımcı olup olmayacağını araştırmaya devam etmesi beklenmektedir.

Akupunktur Nasıl Etki Eder?

Akupunktur, ağrı veya hastalık yönetimine yönelik tek kesin yaklaşım değil, bir işlem ailesi olarak kabul edilir. Tüm akupunktur uygulamaları, çeşitli teknikler, genellikle iğneler kullanılarak vücuttaki belirli noktaların uyarılmasını içerir. Klinik, bilimsel araştırma ortamlarında şimdiye kadar en çok çalışılan akupunktur tipi, cildi hafifçe delmek için ince, katı metal iğneler kullanan türdür.

Akupunktur genellikle elle yapılır; eğitimli bir uygulayıcı, iğneleri, vücuttaki spesifik noktalara, deriye çok sığ şekilde dikkatlice sokar. Normalde bir seferde yaklaşık 10 ila 20 ince iğne kullanılır. İğneler, kan almak için kullanılan normal büyüklükteki bir iğnenin içine sığacak kadar küçüktür ve bu da çoğu insan için süreci acısız hale getirir.

İğnelerden geçen veya hiç iğnesiz hafif elektriksel uyarılar kullanan akupunktur tipleri de vardır. Örneğin, akupunktur genellikle basitçe “iğnesiz akupunktur” olarak düşünülür ve belirli noktalara basarak vücuttaki enerjiyi teşvik etmek için hedeflenen masaj tipi teknikleri kullanır.

Akupunktur noktaları vücut üzerinde akupunktur tedavilerinin odağını oluşturan belirli yerlerdir. TCM, akupunkturu “enerji ya da yaşam gücü akışını dengelemek için” bir teknik olarak açıklar ve enerjiye vücuttaki küçük özel kanalları uyararak ulaşılabileceğini açıklar.

TCM pratisyenleri, “ qi ” veya “chi” olarak bilinen meridyenlerin vücutta bulunan bir akış olduğuna inanmaktadır. Chi’nin insanı sağlıktan ayıran şey olduğu düşünülmektedir ve chi dengeli olmadığında hastalık, ağrı, zayıf uyku ve yorgunluk oluşabilir.

Akupunktur iğnelerinin yerleştirildiği her bir meridyen boyunca yüzlerce nokta bulunan vücutta 14 ana enerji kanalı meridyeni vardır.

Bunlar eller, kollar, ayaklar, baş, sırt ve ana organlar üzerinde 360 ​​farklı nokta içerir. İnanç, vücudun belirli noktalarına hafifçe iğneler sokularak, chi akışının dinlenebileceği ve hastanın enerjisinin yeniden dengelenebileceğidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu