Güzellik

Akşam Cilt Bakımı Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir?

Akşam Cilt Bakımı Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir? Cilt güneş, nem, hava kirliliği, soğuk gibi gün içinde çok sayıda olan dış faktörlere bağlı olarak yorulur ve kirlenir. Bu noktada ise bakım rutinlerini ve farklı bakım kürlerini doğru bir şekilde düzenli olarak uygulamak cilt sağlığı için çok önemlidir.

Akşam Cilt Bakımı Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir? Özellikle gün içinde yorulan ve yıpranmış olan cildi gece bakım rutinleri ile sağlıklı tutmak gerekir. Bizde bu yazımızda konuyla ilgili merak edilenleri sizler için ele aldık

Temizleme İşlemi Yapılmalı

Cilt bakımlarında gündüz ve gece fark etmez ilk yapılması gereken iyi bir temizlik işlemidir. Bunun için ise uygun temizlik malzemeleri ve tonikler kullanılması gerekir. Gün içinde cilt üzerine yapışmış olan kir, yağ, makyaj malzemelerini temizleyerek yatmak çok önemlidir. Bu temizlik yapılmadığı sürece cilt yorulmaya devam edecektir sabaha kadar. Cilt farklı temizlik malzemeleri ile temizlenirken parmak uçları ile küçük dairesel hareketler yapılmalıdır. Bu temizlik işlemi ise cildin kendini yenileme fırsatı verecektir.

Akşam Cilt Bakımı Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir
Akşam Cilt Bakımı Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir

Tonikleme Yapılmalı

En önemli olan rutinlerden biride gece cilt bakımında toniklemedir. Gün içinde yorulan ve farklı faktörlere bağlı olarak etkilenen cilt üzerindeki gözenekler genişlemekte ve buda belli bir zaman sonra kötü bir görüntüye sebep olmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için gece yatmadan önce cilt temizlendikten sonra mutlaka tonik uygulanmalıdır. Daha sağlıklı bir görüntü elde etmek ve gözenek görüntüsünü aza indirmek için cilt tipine uygun tonik kullanılmalıdır.

Günlük Serum Uygulanmalı

Cilt temizlendikten sonra ve cildi tonikleyip bakımı yapıldıktan sonra estetik ve güzel bir görüntü elde etmek için serumlar kullanılmalıdır. Gece yapılan en önemli bakım rutinlerinden biridir farklı içerikleri olan serumlar. Özellikle bitkisel içerikli olan serumlardan bir tanesi kullanılarak cildin daha bakımlı ve parlak bir görüntüye kavuşması sağlanabilir. Aynı zamanda serumlar gece boyu cilde bakım yaparak ertesi güne hazırlamaktadır.

Maske Rutin Haline Gelmeli

İçerisinde peeling özelliği bulunduran maskeler özellikle gece cilt bakımlarında izlenebilecek püf noktalar arasındadır. Haftada 1 veya 2 kez cilt durumuna bakılarak maske uygulaması yapılmalıdır. Cildin kendini yenilemesini ve cilt üzerinde oluşan ölü derilerin atılmasını sağlayacaktır maskeler.

Uyku Çok Önemli

En önemli rutinlerinden biriside uykudur cilt bakımı için yapılması gerekenlerden. Cilt kendini yenilemesi onarması ve dinlenmesi için melatonin sağlaması gerekmektedir. Bunun içinde 6-7 saat uyku alınması gerekmektedir yaş durumuna göre. Uyumadan önce cilde hafif bir masaj yapmak ardından ise full ışıksız bir ortamda uykuya dalmak en dikkat edilmesi gereken püf noktalardan bir tanesidir cilt bakımı için.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu