Eğitim & Kurs

Ziraat Mühendisi Nedir, Ne İş Yapar?

Ziraat mühendisi kimdir, Ziraat mühendisi ne iş yapar, Ziraat mühendisliği kaç yıl, Ziraat mühendisi ne kadar maaş alır, Ziraat mühendisliği dersleri nelerdir, Ziraat mühendisinin çalışabileceği yerler? gibi bir çok merak edilen sorunun cevabını yazımızda yanıtladık.

Ziraat mühendisi hakkında merak edilen tüm konuları sizler için ele aldık. İşte tüm detaylar..

Ziraat mühendisi kimdir?

Ziraat mühendisi, çalışma alanı tarımsal işler olan bir bilim dalıdır. Teknoloji ve biyoloji biliminin birçok ortak noktasından faydalanarak, toprak, su, hayvansal üretim, bitki, bitkisel üretim, tarımsal biyoteknoloji, su kaynakları gibi birçok alanda birden çok bilim dallarıyla etkileşim halinde çalışan uzman kişilerdir.

Ziraat mühendisi ne iş yapar?

Ziraat mühendisinin iş alanı oldukça geniştir. Bir ülkenin göz bebeği olan tarım, ziraat mühendislerinin ellerine emanettir. Kendi arasında uzmanlık dallarına ayrılan ziraat mühendisliğinin birkaç bölümleri bulunur.

Bunlar; bahçe bitkileri, , bitki koruma, zootekni, tarımsal biyoteknoloji, biyosistem mühendisliği, toprak bilgileri ve bitki besleme bölümleri olarak alt bölümlere ayrılmaktadır.

Bu alanlar bakımdan tarım denince aklımıza gelen hemen her yerde ziraat mühendisi kişilerin çalışma durumu söz konusudur.

Ziraat Mühendisi Nedir, Ne İş Yapar
Ziraat Mühendisi Nedir, Ne İş Yapar

Ziraat mühendisliği kaç yıl?

Ziraat mühendisliği, her mühendislik bölümü gibi sayısal puan türün den öğrenci kabul etmektedir. üniversitelerde genelde hazırlık sınıfı bulundurmayan 4 sene eğitim veren bir lisans bölümüdür.

Ziraat mühendisi ne kadar maaş alır?

Her bölümde olduğu gibi ziraat mühendislerinin de aylık kazançları çalıştıkları sektör ve iş yerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Ziraat mühendisliği adına genel bir kazanç konuşacak olursak bunu şu şekilde söyleyebiliriz.

Tarım ve ilçe müdürlüklerinde çalışan ziraat mühendisleri yaklaşık olarak 3.700 tl ile 4.200 tl arası kazanç sağlayabilirler. Tecrübe ve deneyim arttıkça bu kazanç ta artım gözlemlemek mümkündür. Ziraat mühendislerinin bir diğer çalışma alanı da özel sektörler olabilir. Yine burada kazanılan aylık kazanç ta değişkenlik gösterebilmektedir.

Ziraat mühendisliği dersleri nelerdir?

Ziraat mühendisliği eğitimi veren üniversiteler 4 sene 8 dönem boyunca gösterdikleri bazı dersler şunlardır;

– Botanik

-Meteroloji

-Fizyoloji

-Biyokimya

-Teknik resim

-Genetik

-Bitki fizyolojisi

Ziraat mühendisinin çalışabileceği yerler?

Bölümden mezun olmuş ziraat mühendislerinin çalışabileceği yerler kamu ve özel sektörlerdir. Eğer kamuda çalışmak istenirse kpss ye girerek yeterli bir puan alması gerekir. Bir ziraat mühendisinin çalışabileceği başlıca yerler şunlardır;

-Ticaret ve sanayi odası

-Tarım kredi kooparatifleri

-Şeker fabrikaları

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu