Yaşam

Zeytin Yaprağının Kanıtlanmış Etkileri

Zeytinin ve zeytinyağının faydalarını senelerdir uzmanlardan duyarız. Peki, zeytin yaprağının da faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Kanıtlanmış tüm faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız.

Zeytin yaprağı ekstresi veya çay olarak tüketebileceğiniz zeytin yaprağının işte o faydaları:

Zeytin Yaprağının Kanıtlanmış Etkileri

Kan Basıncını Düşürür

Bir 2011 çalışmasında, zeytin yaprağı ekstraktının etkinliği, hipertansiyon veya yüksek tansiyon hastalarına verilen bir ilaç olan Captopril’e kıyasla değerlendirildi. Sekiz hafta boyunca günde iki kez alınan beş yüz miligram zeytin yaprağı ekstresi, sistolik ve diyastolik kan basıncını önemli ölçüde azalttı.

Hem zeytin yaprağı ekstraktları hem de Captopril yüksek tansiyon seviyelerini önleyebilse de, zeytin yaprağı muamelesi ayrıca trigliserit seviyelerinin düşmesine (kötü kolesterolü düşürür); Ek olarak, Captopril kullanırken baş dönmesi, tat kaybı ve kuru öksürük gibi birçok olası yan etki yaşama riski sıfırlanır.

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Zeytin yaprağı, binlerce yıldır kardiyovasküler fonksiyonları desteklemek için bitkisel tonik olarak kullanılmaktadır. Yüksek dozda zeytin yaprağı ekstraktının, LDL-kolesterol seviyesinin yükselmesine ve normal kan basıncının korunmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Zeytinde bulunan ana glikozid olan Oleuropein, zeytinde ve zeytin yapraklarında bulunan oleuropeinin başlıca ürünü olan hidroksi tirozol, hem koroner kalp hastalığının hem de bazı kanserlerin azaltılmasıyla bağlantılı olmuştur.

Avustralya’daki Biyomedikal Bilimler Okulu’nda yapılan bir çalışmada, 16 hafta boyunca yüksek yağ ve yüksek karbonhidrat diyeti ile beslenen fareler incelenmiştir. Tedavi edilmeyen farelerde artmış karın ve karaciğer yağ birikimi, kalp ve karaciğerde kollajen birikimi, kalp sertliği ve oksidatif stres belirteçleri gelişti. Zeytin yaprağı özleri ile tedavi edilen sıçanlar, iyileştirilmiş veya normalize edilmiş kardiyovasküler, hepatik (karaciğer fonksiyonu) ve metabolik işaretlere sahipti. Bu çalışma, zeytin yaprağının, kardiyovasküler stres ve kronik, hastalığa neden olan iltihaplanmaları çıkardığını göstermektedir.

Diyabet Kontrolü Sağlar

Yunanistan’da yapılan bir çalışmada, zeytin yaprağı ekstraktlarının diyabet gelişiminde ve birçok kronik hastalığın gelişiminde bir faktör olabilecek maddeler olan gelişmiş glikasyon son ürünlerinin (AGE’ler) oluşumu üzerindeki etkileri ölçülmüştür. AGE oluşumunu inhibe etmek, diyabet hastaları için önleyici ve terapötik bir hedeftir ve 2013 yılında yapılan bir araştırma, zeytin yaprağı ekstraktının diyabetin doğal tedavisi olarak çalışarak yaptığını göstermiştir.

Zeytin yaprağı özlerinin vücuttaki kan şekeri seviyesini düşürdüğü hiperglisemik etkileri vardır. Zeytin yaprağı ayrıca vücuttaki kan şekeri seviyelerini kontrol eder. Zeytin yaprağındaki polifenoller, şeker üretimini geciktirmekte, bu da şeker hastalığı gibi iltihaplı hastalıklara neden olmaktadır. Bir çalışma, zeytin yaprakları gönüllü olarak gönüllülerde nişasta kullandıktan sonra kandaki glikoz yükselmesini bastırdığında bunu kanıtladı.

Kanser Riskini Azaltır

Zeytin yaprağı, tümörlerin büyümesini uyaran anjiyogenik süreci durdurma kabiliyeti nedeniyle doğal bir kanser tedavisi olarak önemli bir rol oynar. Bileşik oleuropein, gelişmiş tümör hücrelerinin üremesini ve göçünü inhibe ederek bir antioksidan ve anti-anjiyojenik etkiye sahiptir.

Yunanistan’da yapılan 2009 yılında yapılan bir çalışma, ilk kez, zeytin yaprağı özlerinin güçlü antioksidan potansiyeline sahip olduğunu,  kanseri ve endotel hücre üremesini engellediğini gösterdi. Zeytin yaprağı özleri, meme kanseri, idrar kesesi kanseri ve beyin kanseri ile ilişkili hücrelerin büyümesini yavaşlattı.

Beyin İşlevini Geliştirir

Bir diğer zeytin yaprağı yararı, beyin fonksiyonu üzerindeki olumlu etkileridir. Araştırmalar, zeytin yaprağının ana bileşenlerinden biri olan oleuropein’in, bunama ve Alzheimer hastalığı gibi yaşa bağlı hastalıkların semptomlarını veya oluşumunu azalttığını göstermektedir.

Araştırmalar serbest radikallerle Alzheimer arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor, zeytin yaprağı bir antioksidan olduğundan serbest radikallerin neden olduğu zararla mücadeleye yardımcı olur ve beyni hafıza kaybına karşı korur. Zeytin yaprağı infüzyonları veya ekstreleri kullanmak, Alzheimer hastalığını doğal olarak tedavi etmenin güvenli ve etkili bir yoludur.

Artrit Tedavisine Yardımcı Olur

Artrit, eklemlerde şişlik ve ağrıya neden olan eklem hastalığıdır; Buradaki anahtar kelime şişkinliktir – bu iltihap anlamına gelir. Zeytin yaprağı antienflamatuar bir ajan olduğundan, doğal bir artrit ilacı olarak işlev görür.

2012 yılında yapılan bir araştırma, zeytin yaprağı özlerinin, artritli farelerde pençe şişmesini önemli ölçüde azalttığını; Bunun nedeni, ekstrelerin eklemlerde bulunan iltihabı azaltabilmesidir. Osteoartrit, dünyada milyonlarca insanı etkileyen en yaygın artrit türüdür. Bu, kemikler ile eklem arasındaki kıkırdak yıprandığında oluşur ve bu da kıkırdakların korunmasını sağlamak yerine kemiklerin birbirine sürtünmesini sağlar.

Araştırmalar, zeytin yaprağı ekstraktlarının osteoartrit ile ilişkili kronik ağrıyı azalttığını ve enflamatuar süreç için belirleyici olan sitokinlerin ve enzimlerin üretimini azalttığını göstermiştir.

Bakterileri Ve Mantarları Öldürür

Önemli bir zeytin yaprağı yararı, kandida enfeksiyonları, menenjit, zatürree, kronik yorgunluk, hepatit B, sıtma, bel soğukluğu, zona ve tüberküloz gibi enfeksiyonlarla mücadele edebilmesidir; ayrıca kulak enfeksiyonlarını, diş ve idrar yolu enfeksiyonlarını da doğal olarak tedavi eder.

2003 yılında yapılan bir araştırma, zeytin yaprağı ekstraktlarının bakteri ve mantarlara karşı antimikrobiyal etkiye sahip olduğunu kanıtladı. Çalışmada, zeytin yaprağı özleri dermatofit (cilt, saç ve tırnaklarda enfeksiyonlara neden olan), kandida albicans (oral ve genital enfeksiyonların bir ajanı) ve Escherichia coli hücreleri (alt bağırsakta bulunan bakteriler dahil) test edilen neredeyse tüm bakterileri öldürdü ).

Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Zeytin yaprağı antiviral özelliklere sahiptir, bu da tehlikeli virüsleri tedavi etmenin yanı sıra soğuk algınlığını önleme kabiliyetine sahiptir. Araştırmalar, zeytin yaprağı özlerinin, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bazı virüsler de dahil olmak üzere, bazı hastalıklara neden olan mikroplara karşı etkili bir şekilde mücadele ettiğini göstermektedir.

Zeytin yapraklarında bulunan güçlü bileşikler istilacı organizmaları tahrip eder ve virüslerin çoğalmasına ve enfeksiyona neden olmasına izin vermez. Aslında, zeytin yaprağı sağlığımıza o kadar faydalıdır ki, zeytin yaprağı özleri ile tedavi New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir çalışmada HIV-1 enfeksiyonuyla ilgili birçok değişikliği tersine çevirdi.

Cildi Korur

Zeytin yaprağının, cildinize ve yaşlanma belirtilerine yıllar boyunca gelebilecek hasarı tersine çevirme gücü vardır. Zeytin yaprağının antioksidan özellikleri nedeniyle, özellikle oksidasyonun neden olduğu bazı hücre hasarlarının önlenmesine yardımcı olur. Antioksidan içeren besinler ve şifalı bitkiler cildinizin ve hücrelerinizin sağlığı için mükemmel araçlardır.

Japonya’daki Biyokimyasal Farmakoloji Anabilim Dalı, UV radyasyonu hasarı olan farelere verildiğinde zeytin yaprağı ekstraktının, cilt hasarı belirtileri olan cilt kalınlığını ve cilt elastikiyetini azalttığını buldu. Tedavi aynı zamanda cilt karsinogenezini ve tümör büyümesini de inhibe etti.

Bazı Daha Fazla Zeytin Yaprağı Yararları Şunları İçerebilir:

Daha fazla enerji

Diş ağrısı tedavisi

Eklem ağrısı

Kalp atışlarını düzenleme

Gelişmiş yara iyileşmesi

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu