Yaşam

Zeytin Ve Zeytin Yağında Hangi Vitaminler Bulunur, Zeytinin Zararı Var Mıdır?

Kahvaltı sofralarımızdan eksik etmediğimiz zeytinin sağlığımıza birçok faydası var. Birçok vitamin ve amino asit içeren zeytin çoğu derde deva. Mucizevî besinlerden olan zeytin hakkında daha önce duymadığınız kapsamlı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Zeytin ve zeytinyağında hangi vitaminler bulunur, zeytin çeşitleri nelerdir, zeytinin besin değerleri, zararları ve daha önce hakkında hiç duymadığınız işte o ilginç bilgiler…

Zeytin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çoğunlukla çok yönlü, faydalı zeytinyağı ürettiği için bilinen zeytinler, zengin bitki besleyicileri ile doludur ve antioksidanlar, düşük kolesterol ve yüksek tansiyon sağladığı, ağrıyı giderdiği, kanseri tedavi ettiği ve önlediği, kalp sağlığını artırdığı, doğal bir probiyotik olarak çalıştığı, düşük riski olduğu bilinmektedir. Diyabet ve obezite için, enfeksiyonlarla savaşmaya yardım eder ve osteoporozu önler.

Zeytin ve yağ arasındaki fark, hazırlama ve işlemede değişmektedir. Zeytinler daha fazla sodyum ve daha az yağ içerirken, sızma zeytinyağında korunan daha faydalı polifenoller bulunur.

Zeytin aslında drupe veya taş meyvesi adı verilen bir meyvedir. Druplar, etli meyvelerle çevrili bir tohumu tutan sert bir merkez çukuru (veya taşı) ile karakterize edilir.

Zeytin ve Zeytinyağı Karşılaştırması

Zeytin:

 • Yüzde 25 yağ
 • Daha yüksek sodyum: Kurutulmuş veya tuz içinde
 • Zeytinlerde lif, E vitamini, A vitamini vardır ve bakır ve kalsiyumun iyi kaynaklarıdır.
 • Yararlı polifenol içeriği, zeytinyağından daha düşüktür, ancak polifenoller, erken hasat edilmiş meyvelerde ve uygun şekilde sulananlarda hala yüksek oranda mevcuttur.

Zeytinyağı:

 • Neredeyse yüzde 100 yağ
 • Düşük sodyum: neredeyse sıfır sodyum
 • Faydalı polifenoller sızma zeytinyağında korunur

Zeytinin Besin Değerleri

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden biri olan zeytinler düşük kalorili bir atıştırmalık seçeneğidir ve salata, makarna, pizza gibi yemeklere harika tat verirler. Pek çok çeşit zeytin olmasına rağmen, çoğu benzer bir besleyici yapıya sahiptir.

Ortalama bir zeytin yaklaşık dört gram ağırlığında olduğundan, aşağıdaki besin bilgileri yaklaşık 40 zeytinlik bir porsiyon için geçerlidir.

100 gram yeşil zeytin yaklaşık olarak aşağıdakileri içerir (önerilen günlük değerlerde) :

 • 145 kalori
 • 3,8 gram karbonhidrat
 • 1 gram protein
 • 15.3 gram yağ
 • 3,3 gram lif
 • 1,556 miligram sodyum
 • 3.8 miligram E vitamini
 • 393 IU A vitamini
 • 0.1 miligram bakır
 • 52 miligram kalsiyum
 • 0.5 miligram demir
 • 11 miligram magnezyum

Zeytinlerdeki Sodyum Zararlı Mıdır? Doğru porsiyon boyutlarında yenildiğinde zeytinler çok sağlıklıdır. Bazı zeytinler diğerlerinden farklı şekilde sertleştiğinden, bu bilginin mümkün olup olmadığı zaman sodyum içeriğine dikkat etmek önemlidir.

Zeytinlerdeki Yağların Zararı Var Mıdır? Zeytinlerdeki yağ içeriği yüksek olsa da, öncelikle “iyi yağlar”dır. Zeytinler, tekli doymamış yağ asitleri ve daha spesifik olarak, iltihaplanmayı azaltmak ve kalp hastalığıyla mücadeleye yardımcı olmak gibi sağlık yararları ile bağlantılı olan oleik asit sağlar. Zeytinde bulunan yağlar ve Akdeniz diyeti zararlı yağlar için mükemmel bir alternatiftir.

Zeytin Bir Meyve Mi Yoksa Sebze Mi? Birisi zeytinlerin meyve mi yoksa sebze mi olduğunu sorduğunda, çoğu insan muhtemelen cevabı bilmiyordur. Zeytinler kendi başlarına bir kategoriye sahip gibidirler, aslında bir drupe (veya taş meyvesi) olarak adlandırılan bir meyve. Druplar, etli meyvelerle çevrili bir tohumu tutan sert bir merkez çekirdeğe (veya taşı) ile karakterize edilir. Yüksek yağ içeriği onları garip bir meyve yapar, ancak şeftali, mango ve hatta badem ile yakından ilgilidir.

Zeytin Hakkında İlginç Bilgiler

Çoğunlukla yağı nedeniyle bilinen zeytin tüm dünyada tüketiliyor. Asya, Avrupa ve Afrika’nın Akdeniz bölgelerine özgü olan zeytinler, birçok farklı boyut ve çeşide sahiptir ve birçok sağlık yararı sunar.

Zeytin, besleyici Akdeniz diyeti için temel öneme sahiptir ve ön plana iyi yağlar koymakta ve temel olarak diyetsel yağ kaynağı olarak zeytinyağını teşvik etmektedir. Diyet yağ azaltmayı teşvik etmiyor, sağlıksız yağları zeytinlerde bulunan tekli doymamış yağlar gibi sağlıklı olanlarla değiştirmek yerine teşvik ediyor.

İşte zeytinlerle ilgili daha ilginç gerçekler:

Zeytin ağacı kısa ve sert yetişir ve boyu 10 metreyi bulabilir.

Doğu Akdeniz bölgesinde zeytinler 6.000 ile 8.000 yıl arasında bir yerde toplanmıştır.

Zeytin dalı uzun zamandır barış ve zafer için bir sembol olmuştur. Zeytinin yetişmesi yıllar sürdü, yetiştiriciler meyvelerin hasat edilmesini onlarca yıl bekledi. İhtiyaç duyduğu zaman ve sabır nedeniyle, uzun ve huzurlu bir yaşam sürmeleri planlanan zeytin yetiştirmeyi tercih edenler kabul edildi.

Erken Hristiyan sanatında, zeytin dalı barışı ve İncil’deki Kutsal Ruh’u sembolize eden bir güvercin ile ortaya çıkar. Antik Yunanistan mitolojisinde Athena, Atina’yı yönetmek için Poseidon ile rekabet etti. Athena, ilk zeytin ağacını diktikten sonra kazandı; çünkü tanrıların ve tanrıçaların mahkeme daha iyi bir hediye olduğuna karar verdi.

Zeytin ekim-ocak ayları arasında hasat edilir. Zeytin meyveleri sert ve acı olduğu için ağaçtan yenemez. Zeytinlerdeki morlukları önlemek için elle toplanır.

Zeytin Satın Alma ve Hazırlama

Birçok market artık geleneksel kavanozlarda ve tenekelerde bulabileceğinizin ötesinde zeytin seçenekleri sunuyor. Farklı çeşitler içeren zeytin çubukları, bir kabın tamamını satın almadan farklı türlerle denemenizi sağlamak için mevcuttur.

Bazı zeytinler de oyuklar açılıp, kırmızıbiber, sarımsak veya peynirle doldurulur. Bazı popüler zeytinler, kırmızı şarap sirkesi salamura içinde sertleşen kalamata zeytinlerini içerir. Yeşil zeytin erken hasat edilir ve bu nedenle en yüksek polifenol içeriğine sahiptir. Martinilerde kullanılıyorlar ve birçok lezzetli, doldurulmuş çeşitlerle geliyorlar.

Fenolik içeriği en fazla olan zeytin meyvesi, Cornicabra, Coratina, Moraiolo ve Koroneiki’dir. Yağ içeriği en yüksek, ancak en düşük fenolik seviyelere sahip olan siyah zeytin, tipik olarak teneke kutulara gelir ve pizzalar ve kahvaltılar için popüler bir malzemedir.

Zeytin Sınıflamaları

Yeşil Zeytinler: Ekim ayında olgunluğun en erken safhalarında hasat edilir.

Pembe Zeytinler: Hafifçe olgunlaştırıcı, bunlar gül veya kahverengi renktedir ve tam olgunluğa erişmeden önce Kasım ayında hasat edilir.

Siyah Zeytinler: Aralık ayında tam olgunlukta toplanır, siyah tenli ve koyu kırmızı tonlu yumuşaktır.

Mükemmel bir meze için zeytinlerin tadını tek başlarına çıkarabilir ya da et ve peynir ile eşleştirebilirsiniz. Zeytin yayılır ya da baharat olarak kullanılabilir. Ayrıca, birçok yemeğe lezzetli bir bileşen olarak da eklenebilirler. Zeytinlerin en iyi yanı kahvaltı dışında, birçok lezzet ve doku ile iyi bir şekilde eşleştirilmeleri nedeniyle birleştirilmeleri çok kolaydır.

Zeytinin Potansiyel Yan Etkileri

Zeytin alerjisi vardır, ancak çok nadirdir. Endişeleniyorsanız, zeytinleri ölçülü olarak ilk kez deneyin. Ek olarak, zeytinyağı ağır metaller içerir, ancak seviyeler genellikle yasal sınırların altındadır ve bu nedenle güvenlidir.

Akrilamid bazı konserve, siyah zeytinlerde bulunur (bazıları diğerlerinden daha yüksek seviyelerdedir). Büyük miktarlarda akrilamid, yüksek kanser riski ile bağlantılıdır ve tamamen önlenmezse sınırlı olmalıdır.

Bilgi mevcutsa, bazı zeytinlerin işlemden dolayı daha yüksek sodyum seviyelerine sahip olması nedeniyle sodyum seviyesine dikkat etmek önemlidir.

Zeytinler yüksek sodyumlu yiyeceklerdir, bu nedenle ilave sodyum içermeyen organik zeytinleri tüketmeye özen gösterin. Ek olarak, çoğu gıdada olduğu gibi, ölçülü olarak tüketin.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu