Sağlık

Zerdeçalın Sağlığa Faydaları

Zencefilin akrabası olan bu canlı sarı-turuncu baharat, özellikle Hint, Güneydoğu Asya ve Orta Doğu mutfağında yaygın olarak kullanılır. Ayrıca Hindistan gibi yerlerde yüzyıllar boyunca nefes alma sorunlarını tedavi etmek için ilaç olarak kullanılmıştır. Son zamanlarda, zerdeçal, kanserle mücadele edebilen, depresyonu kolaylaştıran ve daha pek çok şey yapabilecek süper bir gıda olarak lanse edildi. Zerdeçalın sağlığımız için daha neler yapabileceğini keşfedelim.

Zerdeçalın Sağlığa Faydaları

Depresyon

Zerdeçalda birkaç bileşik sağlığınızı destekleyebilir. Bunların en bilinenleri kurkumindir. Bilim adamları kurkuminin depresyonu azaltma ve antidepresanların daha iyi çalışmasına yardımcı olma potansiyeli konusunda heyecan duyuyorlar. Ancak şimdiye kadar, araştırma sonuçları tam olarak net bilgi vermedi.

Tip 2 Diyabet

Kurkumin inflamasyonla mücadelede yardımcı olabileceği ve kan şekeri seviyesini sabit tutacağı için tip 2 diyabetin önlenmesi veya tedavisi için yararlı bir araç olabilir. Bir çalışmada prediyabetli 240 yetişkin izlenmiş ve 9 aydan sonra bir kurkumin takviyesi almanın diyabet geliştirme ihtimalini azalttığı bulunmuştur. Araştırma devam ediyor, ancak şimdiye kadar yapılan çalışmaların çoğu insan üzerinde değil hayvan üzerinde yapıldı.

Viral Enfeksiyonlar

Bir dahaki sefere soğuk algınlığından muzdarip olduğunuzda, biraz zerdeçal çayı yudumlamak isteyebilirsiniz. Kurkumin, herpes ve grip de dahil olmak üzere çeşitli virüslerle savaşmanıza yardımcı olabilir. (Ancak bununla ilgili araştırmaların çoğu insanlarda değil bir laboratuarda yapıldı.)

Adet Öncesi Sendromu

Üst üste üç adet dönemi geçiren kadınları takip eden yeni bir çalışma, kurkumin takviyelerinin PMS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu buldu. Domuzlarından ve farelerden alınan kaslar üzerine yapılan bir araştırma, zerdeçalın da menstrüel kramplardan rahatlama getirebileceğini göstermektedir.

Yüksek Kolesterol

Bazı çalışmalar zerdeçalın LDL “kötü” kolesterolü düşürdüğünü, diğerleri ise baharatın etkisinin olmadığı sonucuna varmıştır. Bilim adamları zerdeçalın kalp koruyucu olasılıklarını aramaya devam ediyor. Küçük bir çalışma zerdeçalın, baypas ameliyatı olan kişilerde kalp krizini önlemeye yardımcı olabildiğini buldu.

Alzheimer Hastalığı

Alzheimer’lı insanlar kronik enflamasyona sahiptir ve zerdeçalın antienflamatuvar etkileri doğal olarak tedavi etkisi vermektedir. Öyleyse zerdeçal Alzheimer ile savaşır mı? Maalesef, zerdeçal almanın hastalığı önlemenin etkili bir yolu olduğu konusunda güçlü bir bilimsel kanıt yoktur.

Artrit

Zerdeçal eklem ağrısı, sertlik ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak, zerdeçal ile artrit tedavisi olmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Eklem ağrınız için denemeye karar verirseniz, zerdeçalı karabiberle birlikte yiyerek vücudunuzun doğal kurkumin almasına yardımcı olun.

Kanser

Laboratuar ve hayvan çalışmalarında zerdeçal, tümör hücrelerinin büyümesini durdurdu, enzimlerin daha iyi çalışmasına ve daha fazlasının detoksifikasyonuna yardımcı oldu. Bu çalışmaların bize söyleyemediği şey, bir insan zerdeçal yediğinde vücudunda ne olacağıdır. Ayrıca, zerdeçalın bazı kemoterapi ilaçlarına müdahale etme olasılığı vardır.

İrritabl Barsak Sendromu

207 yetişkin ve sıçan kullanan başka bir pilot çalışma da dahil olmak üzere yapılan erken araştırmalar, zerdeçalının karın ağrısı gibi IBS semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini buldu. Burada zaten ele aldığımız birçok şey gibi, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Zerdeçal, Crohn ve ülseratif kolit gibi hastalıkların tedavisi için de incelenmektedir.

Baş Ağrısı

Zencefil bilinen bir doğal baş ağrısı ilacı olduğundan, zerdeçalın baş ağrısı tedavisi olarak da önerilmesi şaşırtıcı değildir, özellikle de migren için. Birçok insan baş ağrısına iyi geldiğini söylemesine rağmen, zerdeçalın baş ağrısını tedavi edebileceğini veya önleyebileceğini gösteren çok az bilimsel kanıt var, ancak bir çalışma yeni bir yaklaşımın parçası olabileceğini öne sürüyor.

Akne

Bazı insanlar zerdeçal maskesi yapmanın ya da zerdeçal yemenin inatçı sivilcelerle savaşmaya yardımcı olacağını söyler. Baharattaki anti bakteriyel ve antienflamatuar özelliklerden dolayı olduğuna inanılır. Ne yazık ki, bunu destekleyecek bir çalışma henüz yapılmadı.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu