Yaşam

Zerdeçal Nasıl Bir Bitkidir, Ne İşe Yarar?

Zerdeçal Nasıl Bir Bitkidir, Ne İşe Yarar? Latince adı Curcuma Longa’dır. Sarı çiçekleri olan büyük yapraklı yıllık otsu bitkilerdendir. Kökeni Asya’nın tropik bölgeleridir.

Zerdeçal Nasıl Bir Bitkidir, Ne İşe Yarar? Zencefilgiller familyasındandır. Acı bir bitkidir. Toz ve kapsül şeklinde kullanılır. Yemeklerde toz halinde yani baharat olarak, tıp da ise kapsül şeklinde kullanılmaktadır. Bilim adamları ve sağlık uzmanları tarafından zerdeçaldan ve içeriğindeki curcuminden çok fazla yararlanılır.

Curcumin Nedir? Zerdeçalda Bulunan Curcumin Ne İşe Yarar ?

Tıp dünyasındaki uzmanlar kanserde doğal tedavi yöntemi olarak kullanılabilecek bitkilerden en çok zerdeçalın üzerinde durmuşlardır. En çok çalışmayı zerdeçal üzerine yapmışlardır. Bu zerdeçalı bu kadar önemli yapan şey neydi peki? Curcumin. Curcumin antioksidan, antiviral, antifungal, antiinflamatuar etkilere sahiptir. Yangı ve iltihaplanmayı azaltır. Zerdeçalda bulunan curcumin kanser hücrelerinin oluşumunu engellediği kanıtlanmıştır. Curcumin; Nöropatik ağrıların azalmasında, Alzheimer hastalığının tedavisinde ve Alzheimer’ın önlenmesinde, Parkinson hastalığının tedavisinde, Serebral iskemi tedavisinde, Çoklu Skleroz tedavisinde, Beyin tümörü tedavisinde, şizofreni tedavisinde, Depresyon ve Epilepsi tedavisinde kullanılmaktadır.

Zerdeçal Nasıl Bir Bitkidir, Ne İşe Yarar
Zerdeçal Nasıl Bir Bitkidir, Ne İşe Yarar

Curcuminin karaciğer koruyucu ve erken yaşlanmayı önleyici etkisi vardır.  Sindirim sistemini de düzenlediği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Zerdeçalın kanser önleyici etkisi yüzyıllardır bilinmektedir. Ve tıp da zerdeçalın iyileştirici özelliğinden sıkça faydalanmıştır ve faydalanmaya da devam edecektir. Curcumin tek başına zerdeçal kadar yeterli olamamaktadır. Zerdeçalın içeriğindeki diğer bileşenler ile birlikte curcumin kanseri önlemeye yardımcıdır. Ortadoğu mutfaklarında baharat olarak sıkça kullanılan zerdeçal, tıp da kapsül olarak da kullanılır. Ayrıca insülin salınımı üzerine insanlarda olumlu etkileri görülmüştür.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu